Gdy pojawia się problem... Seks

Polucje nocne – dlaczego pojawiają się też u dorosłych mężczyzn?

polucje nocne

Polucje nocne to nic innego jak niezależny od woli wytrysk nasienia. Zmazy nocne po raz pierwszy pojawiają się u nastolatków w okresie dojrzewania, których organizm przystępuje do wzmożonej produkcji testosteronu – hormonu stymulującego wytwarzanie plemników. Warto jednak pamiętać, że polucje nocne nie są zjawiskiem fizjologicznym występującym jedynie o chłopców w okresie dojrzewania. Zmazy nocne pojawiają się także u dorosłych mężczyzn.

Czym są polucje nocne?

Warto podkreślić, iż polucje nocne są zjawiskiem całkowicie niezależnym od woli mężczyzny. Mimo to nierzadko powodują u niego ogromny dyskomfort. Panowie budząc się z mokrą bielizną, nie czują się zbyt przyjemnie.  Zmaz nocnych w sposób szczególny boją się nastolatkowie, stanowią one powód do skrępowania.  Niemniej  polucje nocne przytrafiają się facetom niezależnie od wieku i nie stanowią żadnego powodu do niepokoju.

Napięcie seksualne a zmazy nocne

Polucje nocne stanowią fizjologiczną reakcję organizmu na napięcie seksualne. Nastolatki w okresie dojrzewania nie mają z kim zaspokoić swoich potrzeb erotycznych, a ich organizm wytwarza już zarówno plemniki, jak i spermę, które muszą gdzieś znaleźć ujście. Nie inaczej jest w przypadku dorosłych mężczyzn. Nie wszyscy faceci prowadzą intensywne życie seksualne, dlatego też nie zawsze mogą pozbyć się wytwarzanej spermy. Niemniej niektórzy mężczyźni próbują sobie ulżyć, regularnie masturbując się.  Warto jednak pamiętać, że polucje nocne mogą wystąpić nawet o panów aktywnych seksualnie, którzy mają stałą partnerkę. Niemniej w ich przypadku zmazy nocne pojawiają się zdecydowanie rzadziej.

Rozładowanie napięcia seksualnego

Polucje nocne pojawiają się podczas snu, w fazie REM, gdy nasz mózg funduje nam marzenia senne. To właśnie podczas nich u mężczyzn dochodzi do orgazmu i wytrysku nagromadzonego nasienia. Co ciekawe, podczas snu wcale nie muszą pojawiać się erotyczne obrazy, choć oczywiście mogą.  Czasem jednak mimowolny wytrysk nasienia obserwuje się tuż po przebudzeniu, przez co mężczyzna czuje się skrępowany, zwłaszcza gdy śpi w jednym łóżku z kobietą.  Warto jednak pamiętać, iż zmazy nocne są zjawiskiem fizjologicznym, a co za tym idzie naturalnym, pozostającym poza naszą kontrolą.

Czy dorosły mężczyzna może mieć zmazy nocne?

Naukowcy zauważyli, iż częstotliwość występowania polucji nocnych zależy od wieku mężczyzny, jego aktywności seksualnej i masturbacji. Wraz z wiekiem panów spada liczba zmaz nocnych, do zmniejszenia częstotliwości polucji przyczynia się też prowadzenie aktywnego życia seksualnego oraz onanizowanieGeneralnie mężczyźni, którzy mają zmazy nocne, nie muszą się nimi niepokoić, chyba że są dorośli i polucje pojawiają się częściej niż 2 razy w tygodniu. W takiej sytuacji panowie powinni zgłosić się do urologa, ponieważ zbyt częste zmazy nocne mogą świadczyć o zaburzeniach hormonalnych i problemach z wytwarzaniem plemników.

Dodaj komentarz