Kultura Styl życia

Podróż do Carcassonne t. 1 – Agnieszka Janiszewska

Podróż do Carcassonne

Podróż do Carcassonne to kilkutomowy cykl  opisujący lata poprzedzające II wojnę światową. Zawartość książki jest równie piękna jak jej okładka. Agnieszka Janiszewska w swojej powieści posługuje się niezwykle piękną i kwiecistą polszczyzną. Powieść czyta się naprawdę przyjemnie.

Błędy powielane przez kolejne osoby

Natalia wychowuje Iwonę, powielając błędy, których sama stała się ofiarą.  Choć obie kobiety są inteligentne i piękne, nie potrafią wyrwać się z pewnych schematów. A wszystko zaczęło się od romansu początkującej aktorki, Natalii, z Ksawerym, mężczyzną pochodzącym ze szlacheckiego rodu. Jego matka, Stefania, choć sama przyszła na świat w nie najlepiej sytuowanej rodzinie, wżeniła się do familii mającej tytuł i pozycję. Tego samego pragnie dla swoich dzieci. Dlatego aranżuje małżeństwo Ksawerego z dobrze sytuowaną damą. Ma tylko jeden problem – ciężarną Natalię, którą jej syn zdołał pokochać.  Kobiecie udaje się jednak pozbyć przeszkody. Ksawery już nigdy nie będzie szczęśliwy, podobnie jak jego kochanka.

Ludzkie dramaty wynikające z podziałów społecznych

Po latach Natalia zachowuje się jak hrabina Stefania i nie pozwala córce pójść za głosem serca. Szkoda, że zapomina, jak bardzo została skrzywdzona przez podobną postawę. Niestety, w czasach poprzedzających II wojnę światową istniał sztywny podział na warstwy społeczne. Niewiele osób decydowało się na mezalians i poślubienie kogoś gorzej urodzonego. Niewiele osób dobrze urodzonych widziało człowieka w ludziach z niższych warstw społecznych. W rezultacie w wielu polskich domach rozgrywały się prawdziwe dramaty.

Podróż do Carcassonne to książka, która wzrusza, ale też doskonale odzwierciedla realia lat międzywojennych. Agnieszka Janiszewska dołożyła wszelkich starań, aby stworzyć niezwykle wiarygodną i poruszającą historię.

Komentarze (2)

alibabka

4 miesiące temu

Szykuje się naprawdę ciekawa książka. Niestety, okres międzywojnia to czas podziału na różne warstwy społeczne.

Zostaw komentarz