Kultura Styl życia

Podaruj bliskim wspólnie spędzony czas

Podaruj bliskim wspólnie spędzony czas

Choć gry planszowe kojarzą się z zabawami dla dzieci, tak naprawdę są doskonałą rozrywką dla osób w każdym wieku. Te nowoczesne wspierają trening naszych mózgów, pozwalają na dłużej zachować umysłową sprawność, a dzięki swojemu społecznemu charakterowi dodatkowo wspierają rozwój więzi, łączących nas z innymi. Dzięki nim możemy spędzić wartościowy czas z rodziną i przyjaciółmi, a podarowane w prezencie stanowią nie tylko ciekawy upominek, ale też obietnicę wspólnej, dobrej zabawy.

W domowym zaciszu

Dla wszystkich, którzy cenią sobie piękne wnętrza, a także proste i przyjemne gry planszowe, doskonałym wyborem będzie Domek. To familijna zabawa, w której uczestnicy urządzają swój wymarzony dom. Każdy z nas zaczyna z identyczną planszą, którą stopniowo będziemy zapełniali kartami pomieszczeń. Pod koniec gry otrzymamy punkty za przestronność, funkcjonalność oraz zgromadzone dekoracje. Co ważne, Domek jest pozbawiony negatywnej interakcji i tak skonstruowany jest tak, by żaden z graczy nie zostawał z tyłu, dzięki czemu każdy ma szanse na wygraną!

gry planszowe

Palcem po mapie

Podczas gdy jedni wolą zostać w domu i urządzać kolejne pomieszczenia, innych wprost nosi, by przygotowywać kolejne wycieczki i zwiedzać nieznane miejsca. Dla takich osób doskonałym upominkiem będzie Europa w 10 dni. To pełna planowania gra, w której staramy się ułożyć plan dziesięciodniowej podróży. W tym celu musimy zebrać zestaw kafelków, które w logiczny sposób odzwierciedlą nasze przemieszczanie się po po Starym Kontynencie. Aby tego dokonać, będziemy dobierać kolejne kafelki podróży i zastępować nimi te, które już mamy w swoim zestawie. I choć nie ma tu zbyt wielu zasad do poznania, sama rozgrywka wymaga od nas sporo kombinowania, dostosowywania się do sytuacji oraz umiejętności porzucania nieefektywnych strategii. Przy stole czeka nas analizowanie, jaki ruch nam się opłaci.

Europa w 10 dni

Kraina wyobraźni

A może warto zachęcić najbliższych do kreatywnej zabawy, dzięki której sprawdzimy, jak dobrze się znamy? Pomocny może Dixit – wesoła gra skojarzeń, w której głównym narzędziem są przepięknie ilustrowane, cieszące oko karty. Podczas rozgrywki jeden z graczy wciela się w Bajarza, który spośród ilustracji na ręce wybiera jedną, a następnie głośno podaje do niej skojarzenie. To może być cokolwiek: słowo, cytat, tytuł filmu lub piosenki… co tylko podpowie nam wyobraźnia. Następnie pozostali uczestnicy wybierają ze swoich kart po jednej, najlepiej pasującej do skojarzenia. Karty są tasowane, a gracze odgadują, która z nich była tym pierwszym skojarzeniem wybranym przez Bajarza.

gra planszowa Dixit

Pytania i odpowiedzi

Jeśli mamy w swoim gronie osobę, która z umiłowaniem ogląda teleturnieje, co rusz wykrzykując poprawne odpowiedzi, strzałem w dziesiątkę będzie Wiem lepiej. To klasyczny quiz, który pozwoli nam zabłysnąć wiedzą z rozmaitych dziedzin, wzbogacony o elementy taktyczne. Aby wygrać, warto znać mocne i słabe strony – zarówno własne, jak i przeciwników. Pozwoli nam to trafnie dobierać kategorie, w których czujemy się najmocniejsi i podrzucać innym te, na których znają się mniej. Oprócz tego czeka na nas 3000 pytań podzielonych na 20 tematów, które sprawdzą naszą wiedzę ogólną i zapewnią wiele godzin doskonałej zabawy.

gra planszowa Wiem lepiej

Jeden na jeden

Na koniec propozycja dla wszystkich par i duetów: klasyczna, dwuosobowa gra logiczna Abalone, która potrafi wciągnąć na długie godziny i zapewnić wymagającą intelektualną rozrywkę. Podczas zabawy naszym zadaniem jest wypchnięcie 6 kul przeciwnika poza planszę. W tym celu możemy poruszać maksymalnie 3 własnymi bilami, a jeśli mamy ich w rzędzie więcej niż przeciwnik – możemy przepchnąć również jego kule. W ten sposób krok po kroku staramy się zapędzić współgracza w kozi róg i zyskać przewagę, jednocześnie samemu nie wpadając w zastawiane pułapki. W zależności od poziomu graczy, zabawa z niewinnej rozgrywki może przerodzić się w prawdziwy pojedynek umysłów! Poza tym gra zachwyca nie tylko prostotą zasad, ale również doskonałym wykonaniem, dzięki któremu kolejne partie są dla nas przyjemnością.

Zdjęcia wykorzystane w artykule zostały dostarczone przez sklep internetowy Rebel.pl, który oferuje wiele ciekawych gier planszowych dla członków rodziny w różnym przedziale wiekowym. Jeśli nie masz jeszcze prezentu gwiazdkowego, koniecznie zajrzyj na wyżej wspomnianą stronę:)

Komentarze (4)

Zostaw komentarz