poczucie-kontroli-nad-zyciem

Nie lubimy niepewności – do tego stopnia, że wolimy wybrać gorszą, ale pewną opcję, niż lepszą, ale niepewną. O wiele lepiej nam się żyje w sprawdzonych, znajomych warunkach. Co to znaczy mieć poczucie kontroli?

Odwrotną stroną medalu jest brak potrzeby kontroli. Są to zazwyczaj osoby nieodpowiedzialne, przyzwyczajone do polegania na innych. Ich dzieciństwo mogło być pozbawione trosk, ale równocześnie rodzice nie nauczyli takiej osoby odpowiedzialności, albo jest to wynik wyuczonej bezradności.

Wewnętrzna a zewnętrzna kontrola

Są to dwa typy kontroli, które determinują nasze zachowanie. Wewnętrzna to nasze własne standardy, normy, przekonania. Z kolei zewnętrzna to jak efekty naszej pracy ocenia otoczenie. Jak to wygląda w praktyce?

Osoba z zewnętrznym poczuciem kontroli będzie łasa na komplementy i bardzo wrażliwa na krytykę. Poczuje zadowolenie ze swojej pracy wtedy, gdy ktoś inny ją pochwali. Robi dużo rzeczy na pokaz, a nieżyczliwe uwagi pod jej adresem są dla niej bardzo bolesne i potrafi się nimi gryźć tygodniami. Takie osoby chcą być lubiane za wszelką cenę, starają się unikać konfliktów.

Wewnętrzne poczucie kontroli daje nam siłę, przekonanie, że sobie poradzimy. Wiemy, jakie są nasze słabości i realnie potrafimy ocenić nasze talenty. Dla otoczenia jesteśmy kimś, na kim można polegać. Jeśli wiemy, że coś robimy dobrze, to nieżyczliwe komentarze tylko na krótko zepsują nam humor – albo wcale. Nie potrzebujemy zapewnień innych, że wszystko się uda.

Joanna Pastuszka-Roczek