Psychologia

Poczucie bliskości – co warto o nim wiedzieć?

Poczucie bliskości

Felix Rostig z Unsplash

Poczucie bliskości to niezwykle pozytywna emocja, która odgrywa kluczową rolę w naszym życiu. Każdy z nas chce znaleźć osobę lub grupę, która podziela z nim te same wartości, pasje czy styl życia. Gdy znajdujemy takiego człowieka lub ludzi, to pojawia się radość, wewnętrzny spokój i błogość. Co warto wiedzieć o poczuciu bliskości?

Spis treści:

  1. Poczucie bliskości, bo bratnie dusze przyciągają się aż tak…
  2. Głęboka przyjaźń – czego potrzebujesz, aby ją zbudować?
  3. Co daje nam bliskość?
  4. Dlaczego potrzebujemy bliskości?
  5. Prawdziwa przyjaźń wymaga autentyczności
  6. Bliskość seksualna – dlaczego nie warto uprawiać przygodnego seksu?

Poczucie bliskości, bo bratnie dusze przyciągają się aż tak…

Gdy poznajemy osobę, która podziela nasze wartości, prowadzi podobny styl życia, pojawia się sojusz. Mamy wrażenie, że wreszcie znaleźliśmy kogoś, z kim możemy stworzyć jedną drużynę i grać do tej samej bramki. Poczucie bliskości sprawia, że nie czujemy się samotni i zdani tylko na siebie. Człowiek jest jednostką społeczną, do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje innych ludzi. Ponadto to właśnie ich obecność chroni nas przed potencjalnymi zagrożeniami, atakiem czy klęską żywiołową. Człowiek, który nie ma bliskich osób, jest bardziej narażony na niebezpieczeństwo.

Głęboka przyjaźń – czego potrzebujesz, aby ją zbudować?

Tylko poczucie bliskości pozwala zbudować głęboką przyjaźń, stanowi również podstawę bliskości. Dopóki nie pojawi się ten specyficzny rodzaj więzi, nie możemy mówić o bliskiej relacji międzyludzkiej. Mamy do czynienia raczej z luźną znajomością.  Nie zyskujemy też żadnej gwarancji, że druga osoba pomoże nam w trudnej sytuacji. W końcu nie ma takiego obowiązku, nie będzie też czuła takiej powinności.

Co daje nam bliskość?

Poczucie bliskości to pozytywna emocji. Gdy znajdziemy osobę, z którą nawiążemy ten specyficzny rodzaj więzi, czujemy radość, spokój i harmonię. Już sama myśl, że po ciężkim dniu w pracy, widzimy się z bliską nam osobą, pozytywnie nastraja do życia. Pozwala też łatwiej przejść przez trudności, które pojawiają się w naszym życiu jako naturalna kolej rzeczy.

Dlaczego potrzebujemy bliskości?

Poczucie bliskości stanowi cel każdego człowieka. Każdy z nas chce mieć przynajmniej jedną osobę, która go rozumie i zna, nigdy nie krytykuje i potrafi wybaczyć błędy. Tacy życzliwi ludzie są nam bardzo potrzebni, abyśmy mogli zachować wewnętrzną równowagę. Czasem potrzebujemy też kogoś, kto powie nam, że mamy rację i utwierdzi nas w przekonaniu, że podjęliśmy słuszną decyzję. W dzisiejszych czasach łatwo można paść ofiarą manipulacji. Gdy ktoś chce nas wykorzystać, może nam wmawiać, że coś stanowi naszą powinność, chociaż my tego wcale tak nie widzimy. Bliska nam osoba dostrzeże, że to my mamy rację i nas wesprze w walce z próbą manipulacji.

Prawdziwa przyjaźń wymaga autentyczności

Do poczucia bliskości potrzebna jest szczerość i autentyczność. Trzeba umieć otworzyć się na drugiego człowieka, powierzyć mu swoje sekrety, pokazać prawdziwe oblicze. Jeśli gramy, bo chcemy dobrze wypaść w oczach innych, nigdy nie wejdziemy z nikim na głębszy poziom relacji. Często nie mamy też prawdziwych przyjaciół, tylko znajomych, którym podoba się wykreowany przez nas wizerunek.

Bliskość seksualna – dlaczego nie warto uprawiać przygodnego seksu?

Bliskość seksualna stanowi szczególną formę bliskości. Bliżej nie da się być. Mamy tutaj do czynienia z czułym dotykiem i obnażaniem swojego ciała, w tym największych słabości. W związku z tym  warto uprawiać seks tylko z tym, z kim udało się nam stworzyć poczucie bliskości i mamy do niego zaufanie. Przygodny seks nie jest tutaj najlepszym rozwiązaniem. Ponownie jak układ friends with benefits. Warto poczekać na osobę, którą pokochamy, stworzymy tę specyficzną więź i która zasłuży na nasze zaufanie.

Dodaj komentarz