Nowa Ja Zabiegi estetyczne

Po liposukcji

po-liposukcji

Zabieg liposukcji polega na odsysaniu tłuszczu spod skóry. Jest to jeden z najpopularniejszych zabiegów chirurgii plastycznej. Czego można spodziewać się po przebyciu zabiegu?

Należy pamiętać, że liposukcja jest zabiegiem poważnie ingerującym w nasze ciało, dlatego nie jest zalecana u osób z problemami zdrowotnymi: cukrzycą, niewydolnością krążenia, po zabiegach operacyjnych przeprowadzonych w miejscu odsysania.

Zaraz po zabiegu

W ciągu kilku pierwszych godzin po zabiegu z ran będzie odciekać nadmiar płynu, który został wprowadzony pod skórę podczas zabiegu. Mogą też wypływać płyny ustrojowe. Zdarza się, że są one zabarwione na czerwono – jest to spowodowane obecnością krwi i resztek tkanek, ale nie powinno to wzbudzać niepokoju. Płyny powinny przestać wyciekać w ciągu pierwszych 12 godzin po zabiegu.

Aby ciało przybrało pożądany kształt, zakłada się specjalne ubranie uciskowe. Pod żadnym pozorem nie należy go ściągać przez pierwszą dobę po zabiegu. Chroni ono ciało przed zakrzepami, obrzękami i innymi komplikacjami. Jest skonstruowane tak, by móc skorzystać z toalety.

Odzież uciskową nosi się około 2-3 tygodni, jednak już po pierwszej dobie można ją ściągnąć na 2-3 godziny – można wtedy ją na przykład wyprać, oczyścić.

Niektórzy lekarze zalecają masowanie miejsc zabiegu specjalnymi wałeczkami, do 3 razy dziennie po 20 sekund, jednak nie jest to powszechnie stosowana metoda. Należy pamiętać o opatrzeniu ran sterylnymi plastrami, a w razie bólu wystarczy przyjmować zwykły środek przeciwbólowy (1-2 tabletki).

Joanna Pastuszka-Roczek

Zabieg liposukcji polega na odsysaniu tłuszczu spod skóry. Jest to jeden z najpopularniejszych zabiegów chirurgii plastycznej. Czego można spodziewać się po przebyciu zabiegu?

Powrót do normalności

Okres rekonwalescencji uzależniony jest od skali zabiegu. Przy znieczuleniu ogólnym (na przykład przy liposukcji brzucha) pacjent przebywa w szpitalu około 2 dni, a do czynnego uprawiania sportu wróci dopiero po miesiącu.

Zazwyczaj jednak do pracy można wrócić już po około 3 dniach, nie należy jednak prowadzić pojazdów mechanicznych. Do uprawiania sportu można wrócić po dwóch tygodniach. W tym czasie pacjent może odczuwać sztywność, ból, pieczenie miejsc zabiegowych. Wszystkie te objawy ustępują w czasie.

Obrzęki znikają samoistnie po około 10 dniach, choć proces gojenia rany może się przeciągnąć nawet do 3 tygodni. Jednak na pierwsze wyraźne efekty zabiegu trzeba będzie poczekać ponad miesiąc.

Nowy wygląd

Po upływie pierwszego tygodnia od zabiegu można obserwować znaczną różnicę w wyglądzie ciała, ale pełny efekt utraty masy będzie widoczny po ustąpieniu obrzęku, czyli średnio po 5 tygodniach. Zmianę można zaobserwować choćby przymierzając odzież sprzed operacji.

Ostateczny efekt zabiegu można zobaczyć dopiero po 2-3 miesiącach i zależy on od obszaru odsysanego tłuszczu, wyboru techniki operacyjnej i znieczulenia, oraz od umiejętności i doświadczenia chirurga. Na najbliższe pół roku należy zapomnieć o opalaniu, a miejsca objęte zabiegiem należy smarować kremami z dużym filtrem przeciwsłonecznym.

Joanna Pastuszka-Roczek

Zabieg liposukcji polega na odsysaniu tłuszczu spod skóry. Jest to jeden z najpopularniejszych zabiegów chirurgii plastycznej. Czego można spodziewać się po przebyciu zabiegu?

Możliwe komplikacje

Dla naszego bezpieczeństwa powinniśmy zaplanować sobie wizyty kontrolne. Jest to konieczne, gdyż tak, jak w przypadku każdej operacji, tak i po liposukcji mogą pojawić się komplikacje. Do najlżejszych z nich należą przebarwienia skóry i asymetria w wyglądzie, mogą też pojawić się nierówności na skórze, która może nieestetycznie zwisać.

Do poważniejszych komplikacji zaliczamy miejscowy brak czucia, tworzenie się nieregularnych blizn czy oparzenia po zabiegu liposukcji ultradźwiękami. Może też pojawić się martwica komórek skóry, a nawet – uszkodzenie narządów wewnętrznych.

Najpoważniejszą komplikacją jest wytworzenie się zatoru tłuszczowego, który może doprowadzić do zatorowości płucnej. Zdarza się to jednak niezwykle rzadko.

Pamiętaj, że liposukcja jest zabiegiem estetycznym, dlatego lekarz nie może wystawić Ci zwolnienia chorobowego, nie podlega też refundacji. Na czas trwania zabiegu i okresu rekonwalescencji trzeba niestety wziąć urlop.

Joanna Pastuszka-Roczek

Komentarze (3)

pati25

9 lat temu

Liposukcja to nie taki wcale prosty zabieg.Wiąże się z różnymi komplikacjami.Sam wygląd zabiegu,opis przeraża.Nigdy bym nie zdecydowała się na to odsysanie tłuszczu.Każda nawet najmnejsza ingerencja w ciało wiąże się z ryzykiem

filodendron

9 lat temu

Boję się każdej ingerencji w mój organizm i dla paru centymetrów mniej nie zdecydowałabym się, ale rozumiem i popieram ,gdy kogoś może to uszczęśliwić.

drobina

9 lat temu

Ciekawy artykuł. Osobiście nigdy bym się nie zdecydowała na liposukcję, ale rozumiem ludzi, którzy na taki zabieg się decydują.

Zostaw komentarz