plukanie-okreznicy-czyli-hydrokolonoterapia

Na temat płukania okrężnicy można usłyszeć bardzo skrajne opinie. Czy zabieg ten oczyszcza organizm i leczy wiele chorób, czy może to tylko niepotrzebne naruszanie organizmu?

Hydrokolonoterapia

Płukanie okrężnicy (jelita grubego) to inaczej mówiąc hydrokolonoterapia. Zabieg polega na wprowadzeniu do jelita przez odbyt plastikowych rurek, przez które przepływa ciepła, oczyszczona woda. Płukanie okrężnicy pobudza naturalny ruch jelit i wypłukuje z nich całą zawartość – zwłaszcza tą, która zalega w jelitach od dłuższego czasu. Aby zabieg był skuteczny gabinety hydrokolonoterapii proponują całą serię płukań.

Efekty płukania okrężnicy

Hydrokolonoterapia powoduje oczyszczenie jelita grubego z kamieni kałowych, resztek pokarmu, bakterii, pasożytów czy grzybów. Powoduje to odtrucie organizmu z toksyn i zalegających szkodliwych resztek. Płukanie okrężnicy może mieć wpływ na usunięcie uporczywych zaparć i biegunek, powstrzymywanie wzdęć, usunięcie pasożytów i zmniejszenie wagi nawet do 6 kg. Poza tym poprawia stan zdrowia: zmniejsza bóle stawów, poprawia widzenie, reguluje ciśnienie, leczy trądzik, alergię i migreny.

Specjaliści o hydrokolonoterapii

Według lekarzy gastrologów płukanie jelit to zabieg ryzykowny i przynoszący wiele skutków ubocznych. Hydrokolonterapia może być wykonywana tylko u osób z całkowicie zdrowymi jelitami. Jeśli ktoś odczuwa dolegliwości ze strony układu pokarmowego prawdopodobnie może mieć też zrosty lub uchyłki w jelitach, które są wykrywalne dopiero po specjalistycznym badaniu.

M. Witczak