Czy wiesz że...? Zdrowie

Płukanie okrężnicy czyli hydrokolonoterapia

plukanie-okreznicy-czyli-hydrokolonoterapia

Na temat płukania okrężnicy można usłyszeć bardzo skrajne opinie. Czy zabieg ten oczyszcza organizm i leczy wiele chorób, czy może to tylko niepotrzebne naruszanie organizmu?

Hydrokolonoterapia

Płukanie okrężnicy (jelita grubego) to inaczej mówiąc hydrokolonoterapia. Zabieg polega na wprowadzeniu do jelita przez odbyt plastikowych rurek, przez które przepływa ciepła, oczyszczona woda. Płukanie okrężnicy pobudza naturalny ruch jelit i wypłukuje z nich całą zawartość – zwłaszcza tą, która zalega w jelitach od dłuższego czasu. Aby zabieg był skuteczny gabinety hydrokolonoterapii proponują całą serię płukań.

Efekty płukania okrężnicy

Hydrokolonoterapia powoduje oczyszczenie jelita grubego z kamieni kałowych, resztek pokarmu, bakterii, pasożytów czy grzybów. Powoduje to odtrucie organizmu z toksyn i zalegających szkodliwych resztek. Płukanie okrężnicy może mieć wpływ na usunięcie uporczywych zaparć i biegunek, powstrzymywanie wzdęć, usunięcie pasożytów i zmniejszenie wagi nawet do 6 kg. Poza tym poprawia stan zdrowia: zmniejsza bóle stawów, poprawia widzenie, reguluje ciśnienie, leczy trądzik, alergię i migreny.

Specjaliści o hydrokolonoterapii

Według lekarzy gastrologów płukanie jelit to zabieg ryzykowny i przynoszący wiele skutków ubocznych. Hydrokolonterapia może być wykonywana tylko u osób z całkowicie zdrowymi jelitami. Jeśli ktoś odczuwa dolegliwości ze strony układu pokarmowego prawdopodobnie może mieć też zrosty lub uchyłki w jelitach, które są wykrywalne dopiero po specjalistycznym badaniu.

M. Witczak

Na temat płukania okrężnicy można usłyszeć bardzo skrajne opinie. Czy zabieg ten oczyszcza organizm i leczy wiele chorób, czy może to tylko niepotrzebne naruszanie organizmu?

Większość gabinetów proponujących płukanie okrężnicy nie wymaga ani nie zaleca badań przed zabiegiem. Płukanie jelit może doprowadzić do podrażnienia śluzówki, perforacji jelita, zapalenia uchyłków. Poza tym takie zabiegi wypłukują naturalną florę bakteryjną i rozleniwiają jelita, które zaczynają wolniej i mniej skutecznie pracować – przez co potrzebne są kolejne płukania, aby je oczyścić. Powstaje wówczas efekt błędnego koła.

Hydrokolonoterapia nie jest uznana za medyczną metodę poprawiającą zdrowie i sprawność jelit. Nie ma żadnych naukowych dowodów, że taka metoda jest skuteczna. Większość lekarzy odradza tego typu zabiegi. Mimo wszystko wciąż jest wielu zwolenników płukania okrężnicy, którzy chętnie poddają się tej praktyce.

M. Witczak

Komentarze (8)

elle@elle

8 lat temu

ja slyszalam nawet o zgrozo ze w trakcie zabiegu moze peknac nam jelito a a wtedy to juz koniec,masakra!
roznego typu uzdrowiciele i znachorzy tego typu zabiegi preferuja ale czy sa one przeprowadzane w bezpiecznych warunkach?! z tym nigdy do konca nie wiadomo:)))

pati25

10 lat temu

Na pewno zabieg ten pomoże dobrze oczyścić nasze jelita ze wszystkich zalegających resztek.Lecz często powtarzany może tak „rozleniwić”jeliita,że będziemy mieć jeszcze większe problemy(devil)(bandit)

dulcynea

10 lat temu

Kiedyś myślałam , źe chętnie poddam się takiemu zabiegowi.
Dzisiaj kiedy wiem już o nim trochę więcej, chyba bym się nie odwaźyła .
Mój lekarz domowy , odradza tego typu zabiegów;)

mejgosia

10 lat temu

bardzo kontrowersyjny temat! No ja oczywiście nie nalężę do tych które by się temu poddały, z racji tego ,że do wszelkich nowinek podchodzę sceptycznie! Ale gdyby wszyscy tak myśleli, to nie byłoby wielu pożytecznych wynalazków! Tak na mój rozum, to samo płukanie nie powinno szkodzić, ba podejżewam ,że nawet powinno pomóc, ale kwestia wykonania go przez odpowiedniego specjalistę , mnie martwi! 🙁

drobina

10 lat temu

Ciekawy artykuł. Moje wiadomości o hydrokolonoterapii były raczej pobieżne. Taki zabieg do przyjemnych raczej nie należy – chyba bym się nie zdecydowała. (woot)

Tess

10 lat temu

Dużo czytałam na ten temat gdy znajoma miała taki zabieg. Po zabiegu nie chciała rozmawiać na temat lepszego samopoczucia. Ja się nie zdecyduję, mam wiele obaw.

filodendron

10 lat temu

o takich zabiegach słyszałam ,że są popularne u celebrytów, ale osobiście nie znam nikogo ,kto by się temu zabiegowi poddał.

stazyz

10 lat temu

Brr… takie zabiegi są bardzo nieprzyjemne i niebezpieczne! Ale znam parę osób które regularnie czynią sobie tę przyjemność dla tzw zdrowia i urody. W tajemnicy zdradzę, że nie mają ani tego ani tego:) O jejku ale po tych wakacjach zrobiłam się okropna;)(sick)

Zostaw komentarz