Fitness Styl życia

Po jaką piłkę gimnastyczną warto sięgnąć?

piłka gimnastyczna

Piłki gimnastyczne pozwalają na wzmocnienie mięśni, a także poprawę zmysłu równowagi. Wyróżnia się takie rodzaje tego sprzętu, jak: piłka do fitnessu, mini piłka gimnastyczna, piłka z wypustkami oraz z uchwytami.

Dlaczego warto ćwiczyć z piłkami gimnastycznymi?

Piłka gimnastyczna to sprzęt rehabilitacyjny, którego używa się także do ćwiczeń. Aktywuje mięśnie głębokie, stabilizujące kręgosłup. Odpowiadają one za utrzymanie prawidłowej postawy. Dodatkowo zmniejsza ryzyko pojawienia się kłopotów z kręgosłupem, ponieważ to właśnie mięśnie głębokie (posturalne) odpowiadają za jego utrzymanie w pozycji pionowej. Wykorzystanie tego przyrządu gimnastycznego pozwala poprawić zmysł równowagi, a także pomaga wzmocnić inne mięśnie. Różnego rodzaju piłki do ćwiczeń mogą być stosowane również do masażu.

Piłka do fitnessu

Klasyczną piłkę do fitnessu można kupić w kilku rozmiarach: od 56 do 75 cm. Wykonuje się ją z antypoślizgowej gumy PCV. Dobrze, by materiał był jak najgrubszy, ponieważ dzięki temu przyrząd będzie bardziej trwały. Można jej używać zarówno w domu – do wzmacniania mięśni, jak i na zajęciach fitness.

Piłka gimnastyczna ABS

Piłka gimnastyczna ABS różni się od klasycznej jedynie tworzywem, z którego została wykonana. Jest to pianka ABS bardzo odporna na przebicie.

Mini piłka gimnastyczna

Następny rodzaj piłki to jej mniejsza odmiana, tzw. mini piłka gimnastyczna o średnicy od 16 do 26 cm. W trakcie ćwiczeń należy się na niej podpierać ręką lub trzymać ją w zgięciach nóg, czyli pomiędzy udem a biodrem, pod kolanem lub na stopie. Sprawia to, że mięśnie głębokie są mocniej zaangażowane do pracy. Mini piłkę można wykorzystać do ćwiczeń korekcyjnych, rehabilitacyjnych, ale także wzmacniających. Używana jest na zajęciach, jogi pilatesu i stretchingu (rozciągania).

Piłka gimnastyczna z uchwytami

Na piłce gimnastycznej z uchwytami można się przede wszystkim dobrze bawić. To ciekawa propozycja dla dzieci, które lubią na niej skakać. W sprzedaży dostępne są też modele z linkami, których można użyć do wzmocnienia mięśni ramion i barków.

Piłka gimnastyczna “fasolka”

Piłka gimnastyczna “fasolka” to sprzęt o podłużnym, owalnym kształcie w rozmiarze 45×90 cm. Czasami można spotkać modele z wypustkami masującymi. Wykorzystuje się ją do rehabilitacji i ćwiczeń korekcyjnych.

Piłka z wypustkami

Piłka z wypustkami najlepiej nadaje się do masażu. Wypustki rozmieszczone na częściach lub na całej powierzchni sprzętu przypominają wyglądem kolce. Tego typu piłka pobudza krążenie i pozwala się odprężyć. Można ją spotkać na zajęciach pilatesu bądź jogi.

Tekst partnera

Komentarze

Tess

6 lat temu

Jak ostatnio byłam na rehabilitacji to ćwiczyliśmy także z piłkami. Dobrze się czuję po takiej gimnastyce i w domu też robię niektóre ćwiczenia. Kupię małą piłkę i będę ćwiczyła w domu.

Zostaw komentarz