Zdrowie

Pierwszy przypadek koronawirusa potwierdzony w Polsce

Pierwszy przypadek koronawirusa potwierdzony w Polsce

Niestety, zgodnie z obawami specjalistów od chorób zakaźnych koronawirus SARS-CoV-2 pojawił się także w Polsce. Dziś rano podczas konferencji prasowej minister zdrowia oficjalnie potwierdził, że badania laboratoryjne potwierdziły obecność tego zjadliwego koronawirusa u pierwszego pacjenta w Polsce. Wbrew pierwotnym przypuszczeniom nie wykryto go u uczennicy z Polic, lecz u mieszkańca województwa lubuskiego, który niedawno był w Niemczech nieopodal ogniska koronawirusa i tam zaraził się tym mikroorganizmem. Pierwszy przypadek koronawirusa potwierdzony w Polsce zmusza władze do zaostrzenia zasad bezpieczeństwa.

Pierwszy w Polsce przypadek koronawirusa w województwie lubuskim

Minister zdrowia poinformował, że pacjent trafił na oddział zakaźny w Zielonej Górze po telefonicznej konsultacji z lekarzem, który zalecił wezwanie służb sanitarnych. Karetka przygotowana przez wojewodę lubuskiego do zadań specjalnych zawiozła pacjenta do Zielonej Góry.  Stan pacjenta jest dobry, nie należy on do grupy podwyższonego ryzyka. Jego bliscy, z którymi miał kontakt, zostali poddani kwarantannie domowej.

Dezynfekcja autobusów w Krakowie

Po tym jak minister zdrowia poinformował o pierwszym potwierdzonym przypadku koronawirusa w Polsce, zaczęto przywiązywać jeszcze większą wagę do bezpieczeństwa obywateli. Kraków zarządził dezynfekcję autobusów i tramwajów.   Natomiast wiele szpitali wprowadziło zakaz odwiedzin pacjentów. Na oddziałach pediatrycznych przebywać może tylko jeden rodzic. Nie jest to uzasadnione wyłącznie koronawirusem, ale też szeroko rozpowszechnionymi zachorowaniami na grypę i paragrypę.

Ponad 3 tysiące zgonów z powodu koronawirusa

Od 31 grudnia 2019 do 3 marca 2020 odnotowano ponad 93 tysiące zachorowań na koronawirusa SARS-CoV-2. W tym czasie zmarło ponad 3 tysiące chorych.  To naprawdę dużo. Pod koniec karnawału koronawirus zaczął masowo rozprzestrzeniać się we Włoszech, a stamtąd przeniósł się w inne zakątki Europy.

Specjalna ustawa w sprawie koronawirusa

W poniedziałek na specjalnym posiedzeniu Sejmu uchwalono specjalną ustawę, która ma pomóc w zwalczaniu koronawirusa. Szpitale mają przyjmować chorych, nie zważając na limity. Przeprowadzone mają zostać też ćwiczenia polowe na przypadek licznych zachorowań na koronawirusa. Polska znajduje się w stosunkowo dobrym położeniu, ponieważ mogła przeanalizować sygnały z różnych zakątków świata i przygotować się na koronawirusa.

Niewykluczone, że jeśli sytuacja ulegnie zaostrzeniu, odwołane zostaną imprezy masowe. Eksperci odradzają jednak zamykanie się w domu  i ograniczenie życia towarzyskiego. Nie ma sensu izolować się od świata ani wykupywać asortymentu supermarketów.

Dodaj komentarz