Miłość i związki

Pierwszy poważny związek – o czym powinnaś pamiętać?

pierwszy poważny związek

Stało się, choć wzbraniałaś się przed uczuciem, miłość w końcu dopadła też ciebie.  Chcesz, aby to, co cię połączyło z drugą osobą, przetrwało jak najdłużej. O czym powinnaś pamiętać, decydując się na pierwszy poważny związek?

Pierwszy raz zawsze przypomina podróż w nieznane. Z jednej strony jest ekscytująco, z drugiej pojawia się strach. Nie inaczej wygląda sytuacja, gdy decydujesz się na pierwszy poważny związek. Brzmi to może trochę groźnie, ale w rzeczywistości takie nie jest.  W końcu nie chodzi od razu o ślub czy rodzenie dzieci. Poważny związek to przede wszystkim szczere przyznanie się do uczucia, jakim darzymy drugą osobę i świadoma decyzja o dochowaniu wierności drugiej połówce.  Początkowo nie musimy decydować się na wspólne mieszkanie, na to przyjdzie jeszcze pora.  Związek to w początkowym etapie wspólna decyzja o byciu razem, wierności i byciu dla siebie dobrym.  Z czasem dochodzi do tego wspólne mieszkanie jako naturalna kolej rzeczy. U jednych par na tym etapie się kończy, bo nie czują one potrzeby legalizacji związku i posiadania dzieci, u innych po kilku latach pojawiają się rozmowy nt. ślubu i powiększenia rodziny.

Nie przestawaj starać się o ukochaną osobę

Aby pierwszy poważny związek był szczęśliwy i udany wystarczy przestrzegać kilku istotnych zasad, które można krótko zamknąć w maksymie: dbaj o drugą osobę i nieustannie o nią zabiegaj. Wspomnienia waszych randek na zawsze pozostaną w twojej pamięci. Nie chodzi o to, by nieustannie stać na rzęsach, ale pomimo upływu czasu zabiegać o drugą osobę.

Rozmawiaj z nią i pytaj o zdanie

Gdy zakochujemy się w drugim człowieku, potrafimy z nim przegadać całą noc. Niestety, z czasem przestajemy ze sobą rozmawiać, nasza konwersacja sprowadza się do wymiany informacji, suchych faktów. Tymczasem druga osoba wciąż jest pełna tajemnic, które warto zgłębić, pytając ją o zdanie. Nigdy nie zakładaj, że wiesz wszystko o swojej drugiej połówce. Planując wypad do Świnoujścia, zapytaj, czy ma chorobę morską, żeby nie okazało się, że przepływ promem okaże się dla niej kłopotliwy. Jeśli wciąż będziesz słuchać ukochanej osoby i zadawać jej pytania, wasza relacja ma szanse stać się naprawdę udaną.

Okazuj jej czułość

Miłość sprawia, że na początku czujemy motyle w brzuchu, gdy druga osoba nas obejmuje, gładzi po włosach i całuje.  W miarę upływu czasu nasze zapotrzebowanie na czułości wcale nie ulega obniżeniu. Ukochana osoba wciąż chce być przytulana, obejmowana, całowana i trzymana za rękę. To drobiazgi, które umacniają relację i czynią ją szczęśliwą. Poza tym umówmy się, dotykanie kogoś, kto nam się podoba, to żadne wyrzeczenie, lecz prawdziwa nagroda.

Kochaj się z nią, a nie tyko uprawiaj seks w sposób mechaniczny

Jeśli kogoś kochasz i jesteś z nim w związku, powinnaś pamiętać, że istnieje różnica między mechanicznym seksem a kochaniem się. W pierwszym przypadku tylko rozładowujemy napięcie erotyczne, w drugim zaspokajamy też swoje potrzeby emocjonalne poprzez okazywanie czułości i wypowiadanie miłych słów.

Spędzaj z nią dużo czasu

Z drugą połówką warto spędzać możliwie jak najwięcej czasu. Nie chodzi nam tutaj o patologię, czyli wiszenie sobie na szyi. Jednak spotkanie raz w tygodniu to stanowczo za mało, aby stworzyć satysfakcjonującą, głęboką relację. Wychodź do przyjaciół, uczęszczaj na salsę, pozwól partnerowi poświęcać się jego pasji, czyli motoryzacji. Pozwólcie sobie odsapnąć, ale też dbajcie o bliskość w związku. Gdy np. razem mieszkacie i wracacie do domu ok. 20, możecie razem obejrzeć film, przygotować kolację, porozmawiać, zagrać w coś, uprawiać seks itp.  Do 20 jesteście w pracy, spotykacie się ze znajomymi, oddajecie się swoim pasjom  i zainteresowaniom. Jeśli mieszkacie osobno, to spotykacie się kilka razy w tygodniu, a w pozostałe dni kontaktujecie się ze sobą telefonicznie lub przez komunikatory internetowe.

Dbaj o siebie

Niektórzy dbają o siebie tylko na początku znajomości, gdy chcą przyciągnąć drugą połówkę. Tymczasem zadbany wygląd, kobiecy strój, prosty makijaż i nieobjadanie się słodyczami pod miarę sprawiają, że wciąż pozostajemy atrakcyjne dla partnera, który nas pożąda. Naprawdę warto poświęcić trochę czasu na dbanie o swoją urodę.

Pomagaj

Gdy ukochana osoba ma problemy w pracy, z samochodem, jest chora lub w jej życiu dzieje się coś złego, bądź zawsze gotowa nieść pomoc. Oczywiście czasem to będzie tylko wysłuchanie drugiej osoby, bo nie jesteś w stanie sama naprawić jej samochodu. Ale nie pozostawaj w stosunku do niej obojętna.

Chroń ją

Osobę, którą kochasz, powinnaś chronić.  Jeśli widzisz, że ktoś zupełnie bezpodstawnie się do niej przyczepił, opowiedz się po jej stronie. Ona w takich sytuacjach liczy na twoje wsparcie. Kobieta oczekuje od mężczyzny, że ten przegoni faceta, który ją ciągle zaczepia na ulicy. Natomiast facet liczy, że partnerka zachowa się lojalnie i będzie go wspierać, gdy inni będą go atakować, nieustannie krytykując.

Szanuj ją

Szacunek to chęć wysłuchania zdania drugiej osoby, brak nacisku i manipulacji, a także dochowanie wierności. Nikt nie chce być zdradzany, pamiętaj o tym i nie umawiaj się na obiady z obcymi mężczyznami, chyba że łączą was stosunki służbowe i taki charakter ma też wasze spotkanie. Krótko mówiąc, nie czyń drugiemu tego, co tobie niemiłe.

Mów komplementy

To, że jesteście razem, nie oznacza, że macie sobie szczędzić komplementów i miłych słów.  Powtarzaj partnerowi za co go cenisz. Pochwal jego poczucie humoru, zaradność, powiedz, jakie cechy wyglądu kręcą cię najbardziej.

Postaw na odpowiedzialność

Jeśli to ty robisz zakupy, nie zapominaj o nich. To ty odpowiadasz za regularne płacenie rachunków,  musisz ustawić sobie przypominajki o terminie płatności. Jeśli obiecasz partnerowi, że pójdziesz z nim na urodziny jego przyjaciółki, to nie wykręcaj się później zmęczeniem. Dotrzymuj danego słowa.

Nie krzywdź

Kto kocha drugą osobę, ten jej nie krzywdzi.  Nie bije jej, nie upokarza, nie mówi nic złośliwego. Nie zmusza do seksu lub form aktywności, za którą druga osoba nie przepada. Kochająca osoba nie ogranicza nas też, jeśli chodzi o rozwój zawodowy i relacje z krewnymi.

Uwzględniaj ją w swoich planach, ale nie ograniczaj

Jesteście razem, to znak, że należy uwzględniać drugą osobę w swoich planach. Tym razem 14 lutego jest datą zarezerwowaną dla ukochanego, a nie dla przyjaciółki, z którą co środę jesz obiady.  Nie chodzi tutaj o ograniczanie drugiej osoby i zabraniania jej wyjazdu w rodzinne strony czy spotkania ze znajomymi.

Rób miłe niespodzianki

Ugotowanie jego ulubionej potrawy, gadżet pasujący do jego auta, nowa książka ulubionego pisarza – to miłe gesty, dzięki którym on jest szczęśliwy w związku z tobą. Staraj się mu sprawiać miłe niespodzianki, dzięki nim wasza relacja wciąż pozostaje ekscytująca.

Naucz się kompromisu i czasem ustąp

Nie chodzi o to, że masz godzić się na wszystko, czego chce twój partner. Niemniej trzeba się nauczyć sztuki kompromisu. Ty chcesz wyjść na pizzę, on woli zjeść tradycyjny obiad. Zawsze możecie wybrać lokal typu open space lub taki, który ma dość szeroką ofertę gastronomiczną. Ewentualnie ty raz pójdziesz do jego ulubionej restauracji, a on kiedy indziej zabierze cię do twojej ulubionej pizzerii.

Komentarze (3)

dulcynea

4 lata temu

Rady zawarte w tym artykule to elementarz każdego związku.
Jeśli byśmy go przestrzegali tworzylibyśmy idealne związki.
Takich rad powinni udzielać rodzice swoim dorastającym dzieciom , a szczególnie dając przykład swoim codziennym przykładem 🙂

  pati25

  4 lata temu

  Dzieci wynoszą z domu różne zachowania.To co widzieli u siebie w domu rodzinnym to tak będzie i u nich.Tak jak ojciec traktował ich matkę to tak samo oni będą traktować swoją żonę.

  Irena

  4 lata temu

  Dobrze napisane Dulcynea 🙂 Rodzice powinni dawać dobry przykład swoim dzieciom, bo przecież najczęściej powielamy zachowania wyniesione z domu.
  Dzieci uczą się od rodziców obserwując ich codzienne zachowania i wkraczają w dorosłe życie już z pewnymi wartościami, które mają wpojone.

  Rady z artykułu są bardzo ważne dla wszystkich, nie tylko dla młodych rozpoczynających dorosłe życie i uczących się życia we dwójkę. Każda osoba w związku powinna wspierać i szanować swoją drugą połówkę. Czyż nie lepiej jest się uśmiechnąć do siebie i przytulić niż kłócić o byle durnotę i strzelać niepotrzebne fochy?

Zostaw komentarz