Gdy pojawia się problem... Seks

Pierwszy raz – czego się boimy?

pierwszy raz

Pierwszy raz to niezapomniana chwila, nic więc dziwnego, że każdy chce, aby była ona wyjątkowa i udana. Od pierwszego doświadczenia seksualnego zależy nasz późniejszy stosunek do erotycznych igraszek. Pierwszy raz to nie tylko ekscytacja, która towarzyszy odkrywaniu nieznanych lądów, ale też strach. Czego boją się osoby, które inicjację seksualną mają dopiero przed sobą?

Jestem za stara/stary na pierwszy raz

Średni wiek inicjacji seksualnej spada z roku na rok. Coraz więcej 15-latków ma już za sobą pierwsze erotyczne doświadczenie. Nic dziwnego, że osoba, która nie uprawiała jeszcze seksu, a jest pełnoletnia, zaczyna odczuwać niepokój. Skoro wszyscy mają to już dawno za sobą, z pewnością wyjdę na dziwadło.  Partner/partnerka z pewnością zapyta, gdzie się tak długo uchowałem. W obiegowej opinii pokutuje przekonanie, że ktoś, kto jest prawiczkiem lub dziewicą, jest jakiś nie halo. Albo nawiedzony fanatyk religijny, który seks uprawia tylko po ślubie, albo ktoś ze skrzywionym charakterem, przed którym lepiej uciekać.  Ewentualnie, taka osoba musi być mało atrakcyjna fizycznie, skoro nikt jej wcześniej nie chciał. Tymczasem powodów, dla których ktoś mający dwadzieścia lat na karku wciąż jest prawiczkiem/dziewicą, jest całe mnóstwo.  Po pierwsze, taka osoba mogła jeszcze nie być w żadnym poważnym związku, a nie chciała robić tego z kimś przypadkowym. Czasem po prostu zakochujemy się bez wzajemności. Ba, niektórzy są przez lata w związku bez seksu, bo druga osoba jest bardzo religijna i szanują jej światopogląd. Czasem po prostu nie spotykamy nikogo, do którego poczulibyśmy silny pociąg fizyczny.

Z czasem sytuacja ulega zmianie, ten jedyny/jedyna pojawia się na horyzoncie i wtedy stoimy w mentalnym rozkroku. Bardzo pragniemy tej drugiej osoby, ale na pewnym etapie znajomości ograniczamy z nią kontakt, boimy się bowiem przejść do rozdziału pt. seks. Jesteśmy święcie przekonani, że w oczach ukochanej osoby po prostu się skompromitujemy. Wolimy się z nią rozstać, niż powiedzieć jej,  że to nasz pierwszy raz. To błąd, ponieważ sami pozbawiamy siebie możliwości zaznania szczęścia. Poza tym odwlekamy w czasie inicjację seksualną, a to tylko pogarsza sprawę. Im później się na nią zdecydujemy, tym większy stres będziemy odczuwać. Warto pamiętać, że na pierwszy raz nigdy nie jest się zbyt starym. Kobieta, która kocha, nie zostawi faceta ze względu na jego znikome doświadczenie seksualne. Podobnie mężczyzna, który zorientuje się, że ma do czynienia z dziewicą, nie rozstanie się z nią tylko dlatego, że wcześniej nie miała partnera seksualnego.  Nie chodzi tutaj wcale o formułki w stylu: „facet ucieszy się, że będzie jej pierwszym mężczyzną”, po prostu dla zakochanej osoby doświadczenie seksualne partnera nie ma żadnego znaczenia. W końcu wiążemy się z danym człowiekiem, a nie jego erotycznym CV.

Nieporadność i zdejmowanie ubrania

Zarówno dziewica, jak prawiczek często boją się własnej nieporadności podczas pierwszego razu. Bliskość fizyczna stwarza liczne okazje do potknięć. Niektórzy mężczyźni boją się, że nie poradzą sobie z odpięciem stanika, założeniem prezerwatywy etc. Zarówno kobiety, jak i faceci bez doświadczenia seksualnego nie wiedzą też, czy poradzą sobie z pieszczotami i czy nie będą zbyt mało delikatni dla partnera. Dziewice obawiają się, że dotykając męskie strefy erogenne, wyrządzą partnerowi krzywdę. Z kolei prawiczek często nie wie, jak dostosować intensywność dotyku, aby kobiecie było przyjemnie. Nieporadność, choć może powodować skrępowanie, nie jest żadną tragedią! Nawet doświadczone osoby czasem mocują się z zapięciem stanika, paskiem od męskich spodni etc. Jeśli pierwszy raz przeżyjemy z odpowiednim partnerem/partnerką, osobą, która nas rzeczywiście kocha, to wszelkie wyrazy nieporadności zostaną potraktowane jako coś uroczego.

Ból podczas stosunku

Kobiety, które pierwszy raz mają przed sobą, boją się bólu podczas stosunku. Rozrywanie błony dziewiczej nie jest niczym przyjemnym – przynajmniej tak opisują te chwile liczne poradniki i podręczniki. Tymczasem jest to kwestia mocno indywidualna. Niektóre kobiety mają tak grube błony dziewicze, że muszą je przecinać u chirurga, ponieważ niezależnie od podejmowanych działań, te po prostu nie chcą pęknąć. Inne z kolei mają elastyczne błony dziewicze, które w ogóle nie pękają podczas pierwszego stosunku. Jeszcze innym paniom przytrafia się chwilowe ukłucie bólu, niewielkie krwawienie, które szybko ustępuje. Warto pamiętać jednak o pewnej istotnej kwestii. Mężczyźni nie zawsze dobrze znają kobiecą fizjologię, przez co mogą łatwo posądzić kobietę o kłamstwo. Brak krwawienia nie oznacza, że kobieta nie jest dziewicą. Czasem błona dziewicza pęka podczas intensywnej aktywności fizycznej. Kiedy indziej kobieta ma już doświadczenie seksualne, ale delikatnie podkrwawia podczas seksu – przyczyną może być pozostałość błony dziewiczej, ta bowiem całkowicie znika dopiero podczas porodu, lub nadżerka. Warto pamiętać, że ból podczas stosunku rzeczywiście może wystąpić, ale można go zredukować, pijąc wcześniej trochę wina, stosując lubrykanty i prosząc partnera o długą grę wstępną.

Czy mój penis będzie pasował do pochwy?

Mężczyźni często zastanawiają się, czy ich penis jest odpowiednich rozmiarów i kształtów. Obawiają się, że może się nie zmieścić w pochwie lub być za mały we wzwodzie, przez co seks nie sprawi kobiecie żadnej przyjemności. Prawda jest jednak taka, że ściany pochwy są elastyczne, niemniej czasem trzeba dobrać odpowiednią pozycję. Gdy penis jest mniejszy od średniej, to mężczyzna i tak może doprowadzić partnerkę do orgazmu. Najwrażliwsze miejsce znajduje się 4 cm od wejścia do pochwy. Poza tym kobiety mają mnóstwo stref erogennych, których stymulacja podczas gry wstępnej może doprowadzić do bram rozkoszy. Orgazm mogą wywołać już same namiętne pocałunki. Gdy penis jest za duży, wówczas może pojawić się ból podczas podrażniania szyjki macicy, dlatego też należy dobrać taką pozycję, która głębokość penetracji pozwala regulować samej kobiecie znającą najlepiej swoje ciało.

Przedwczesny wytrysk

Mężczyzna, który pierwszy raz ma jeszcze przed sobą, często obawia się przedwczesnego wytrysku. Owszem, takie sytuacje się zdarzają, ale inicjacja seksualna nie musi być jednoznaczna z wystąpieniem problemów z erekcją. Przede wszystkim niektórzy panowie potrafią doskonale panować nad wytryskiem. Poza tym przedwczesny wytrysk to żaden powód do wstydu. Przecież po chwili można spróbować ponownie, a całą sytuację obrócić w żart: tak mocno na mnie działasz, że stało się to w tempie ekspresowym.

Problemy z założeniem prezerwatywy

Panowie boją się też, że w kluczowym momencie nie poradzą sobie z założeniem prezerwatywy. Uszkodzą ją lub będą się z nią „mocować”. Na szczęście ten element można wcześniej przećwiczyć. A nawet jeśli trening w obliczu stresu na niewiele się zda, to żadna normalna kobieta nie wyśmieje faceta z tego powodu. Zawsze warto mieć do dyspozycji większą liczbę prezerwatyw tak na wszelki wypadek, gdyby coś poszło nie tak.

Niechciana ciąża i choroby weneryczne

Przed niechcianą ciążą i chorobami przenoszonymi drogą płciową chronią prezerwatywy. W związku z tym, iż niektóre kobiety naprawdę odczuwają silny strach przed niechcianą ciążą, stosowanie kondomów warto połączyć z inną metodą antykoncepcji np. przyjmowaniem pigułek. Niemniej pierwszy raz powinien być bezpieczny, dlatego prezerwatywa to konieczność. Tylko ona chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, a podczas defloracji (przerywania błony dziewiczej) pojawia się krew.

Zostanę zimną rybą

Zarówno dziewica, jak i prawiczek obawiają się, że po pierwszym razie przylgnie do nich etykietka „zimnej ryby”. Rozpoczynając swoją przygodę z seksem, bardzo często nie wiemy, jak się zachowywać, okazywać czułość, pieścić etc. W rezultacie możemy działać zbyt mechanicznie, a nasze zaangażowanie może zostać uznane za zbyt słabe. Spokojnie, jeśli na pierwszy raz wybrałaś odpowiedniego partnera, ten z pewnością zrozumie twoją nieporadność. Kobiety też wybaczają drobne niedociągnięcia mężczyznom, ba, często w ogóle ich nie zauważają. Nie wiesz, co ma robić w łóżku? Po prostu całuj! To najbardziej instynktowne działanie, które każdy z nas wynosi z domu. Nie zawsze wiemy, co robić podczas pierwszego razu, zanim dojdzie do penetracji. Nie chcemy się z tym spieszyć, dlatego w ramach rozgrzewki możemy obsypywać siebie pocałunkami. Z czasem nasz erotyczny repertuar poszerzy się o inne pieszczoty.  Pamiętaj: całusy są bardzo sexy i stanowią wyraz bliskiej więzi z partnerem.

Nie spodobam się

Zarówno kobiety, jak i mężczyźni wstydzą się pokazać nago swojej drugiej połówce. Panie mają zastrzeżenia do swojego wystającego brzucha, rozstępów, cellulitu, wielkości i kształtu piersi. Natomiast faceci boją się, że ich penis jest za mały/duży, ma dziwny kształt, kolor etc. Prawda jest jednak taka, że skoro wylądowaliśmy w łóżku z kimś, kogo zdążyliśmy już trochę poznać i zakochać się w nim z wzajemnością, to żadne mankamenty natury anatomicznej nie będą miały najmniejszego znaczenia. On cię pragnie, a ty jego, żaden drobiazg nie uśmierci namiętności w waszym związku.

Czy będę umiał to zrobić?

Mężczyźni bez doświadczenia seksualnego boją się, że nie będą potrafili wprowadzić penisa do pochwy. Z kolei dziewice obawiają się, że ich pochwa jest za wąska  i członek do niej nie wejdzie, ewentualnie, że partner nie będzie potrafił jej przebić. Dobra wiadomość jest taka, że seks w dużej mierze jest działaniem instynktownym, a pochwa elastyczna. Na pewno w końcu sobie poradzicie z penetracją. Oczywiście za pierwszym czy drugim podejściem może pojawić się jakiś problem, ale nie wolno się nim zrażać. Trzeba próbować kilka razy, można wspomóc się lubrykantami lub przedłużyć grę wstępną, zmienić pozycję etc. Czasem, gdy błona dziewicza jest za gruba, konieczna może okazać się interwencja chirurgiczna.

Pierwszy raz – gdzie to zrobić?

Jesteśmy gotowi na pierwszy raz, ale nie mamy gdzie tego zrobić. Po domu ciągle ktoś się kręci, toaleta na imprezie również nie jest dobrym miejscem na inicjację. Pierwszy raz należy przeżyć w sprzyjającej atmosferze i okolicznościach. Jeśli wynajmujecie mieszkanie ze współlokatorami lub mieszkacie w akademiku, możecie wyjechać na weekend za miasto. Za dnia pozwiedzać okolicę, a wieczorem włączyć nastrojową muzykę i niespiesznie przystąpić do pieszczot.  Dziewice mają dużo łatwiej, ponieważ inicjatywa w sypialni to domena mężczyzn. Prawiczek sam musi wyjść z tą inicjatywą, o ile jego partnerka jest również niedoświadczona, to stres jest mniejszy, jeśli natomiast ona ma już pierwszy raz za sobą, to jego niepewność narasta.  Na szczęście i dla mężczyzn, którzy mają znikome doświadczenie, jest pewna rada. Niech skupią się na długiej grze wstępnej, mogą to być chociażby pocałunki – kobiety lubią czułości, a z resztą już jakoś sobie poradzą;) W końcu seks to w głównej mierze instynkt.

Magdalena Kukurowska

Dodaj komentarz