Kobiece dolegliwości Zdrowie

Pierwsze objawy menopauzy. Jak sobie radzić?

pierwsze-objawy-menopauzy-jak-sobie-radzic

Menopauza to termin zazwyczaj wartościowany negatywnie. W jego kontekście pojawia się niekończąca się lista skutków ubocznych, które mogłyby uprzykrzyć życie nawet największemu twardzielowi.

Podczas słuchania o nich, na usta ciśnie się pytanie – jak w ogóle kobiety są wtedy w stanie funkcjonować?

Menopauza oznacza ostateczne wygaśnięcie czynności jajników, zanik owulacji czyli zakończenie życia reprodukcyjnego kobiety. Moment jej wystąpienia nie w każdym przypadku jest jednakowy. Typowo mieści się on między 40. a 58. rokiem życia, zależnie od danego regionu świata czy uwarunkowań genetycznych. Datę menopauzy ustala się wstecz, po upływie 12 m-cy bez wystąpienia kolejnej menstruacji. Po tym okresie kobieta uznawana jest za niepłodną, bez możliwości zajścia w ciążę.

W okresie menopauzy hormon folikulotropowy, który odpowiada za stymulowanie pęcherzyków jajowych do wzrostu oraz wydzielanie estrogenów, traci swoje właściwości. To ważna zmiana, ponieważ estrogen wywiera ogromny wpływ nie tylko na fizyczny stan, ale też na psychikę kobiety. Z uwagi na to, że wydatnie oddziałuje na dużą część tkanek kobiecego organizmu, jego gwałtowne obniżenie wywołuje szereg objawów.

HydroVag

Menopauza to termin zazwyczaj wartościowany negatywnie. W jego kontekście pojawia się niekończąca się lista skutków ubocznych, które mogłyby uprzykrzyć życie nawet największemu twardzielowi.

Menopauza, czyli kobieta w natarciu

Objawy menopauzy są dość typowe i niestety, raczej kłopotliwe. Duszności, napady gorąca i siódme poty. Do tego uczucie notorycznego zmęczenia, które w połączeniu z bezsennością daje mieszkankę nie do pozazdroszczenia. Dodajmy do tego jeszcze nastrojów, drażliwość i chwiejność emocjonalną. Oczywiście trudno ukrywać, że seks w czasie menopauzy również nie jest pozbawiony pewnych ograniczeń…

W związku z niskim poziomem estrogenu kobiety odczuwają duże zmiany w strefie intymnej. Suchość pochwy prowadzi do bolesnych stosunków i obniżenia libido. Uczucie dyskomfortu w tej sferze dla wielu kobiet jest równoznaczne z zaprzestaniem współżycia. To błędne koło, ponieważ zmniejszenie częstotliwości kontaktów seksualnych pogarsza kondycję pochwy, która wskutek zaniedbania staje się coraz mniej elastyczna i giętka, wiotczeje oraz – wysusza się jeszcze bardziej (śluz wydziela się wolniej). Czy naprawdę warto w tym okresie rezygnować ze wzajemnej bliskości (która ma teraz służyć – tylko i wyłącznie przyjemności…)? Nie warto, ponieważ walka z problemem jest prosta!
Pauza to nie koniec!

Pamiętajcie, że menopauza to nie końcowy etap życia! To „pauza” – swego rodzaju przerwa czy przystanek, po którym następuje kolejny – równie piękny etap życia kobiety. Etap, w którym możemy zwrócić uwagę już tylko na siebie – w końcu dzieciaki są już odchowane, sytuacja zawodowa stabilna, a doświadczenie życiowe i satysfakcja z dotychczasowych osiągnięć – dość spora.

HydroVag

Menopauza to termin zazwyczaj wartościowany negatywnie. W jego kontekście pojawia się niekończąca się lista skutków ubocznych, które mogłyby uprzykrzyć życie nawet największemu twardzielowi.

Z niedogodnościami okresu menopauzy można skutecznie walczyć i sprawić, by nie utrudniały nam zbytnio codziennego funkcjonowania. Niektóre z ich można całkowicie zahamować. Pomoże w tym hormonalna terapia zastępcza – należy jednak pamiętać, że stosując HTZ nadal można mieć objawy suchości pochwy. Na półce każdej kobiety, wkraczającej w okres menopauzy powinny się więc znaleźć produkty ginekologiczne, np. w postaci globulek dopochwowych HydroVag, które usuwają jeden z najdokuczliwszych objawów menopauzy – suchość pochwy, nawilżają śluzówkę i na bieżąco regenerują nabłonek zapobiegając podrażnieniom. Globulki dopochwowe HydroVag® po umieszczeniu w pochwie ulegają stopieniu i wytwarzają warstwę ochronną, powlekającą błony śluzowe. Ich regularne przyjmowanie zapewnia prawidłowe funkcjonowanie nabłonka i intymną wilgotność oraz elastyczność pochwy. Ma to znaczny wpływ zarówno na satysfakcję seksualną, jak i zdrowie intymne dojrzałej kobiety.

Chcesz wiedzieć, czy objawy, które odczuwasz są zapowiedzią zbliżającej się menopauzy? Zrób Test Kuppermana na www.hydrovag.pl

HydroVag

Komentarze (5)

Emilly27k

5 lat temu

Cieszę się są te tematy poruszane, gdyż kobiety mogą się wzajemnie wspierać Nie zawsze posiada się daną wiedzę w temacie ,który dla wielu kobiet jest trudny z puntu psychologicznego.

pati25

7 lat temu

Takie nieprzyjemne,dokuczliwe objawy towarzyszą nam w tym okresie menopauzy.Istnnieją różne sposoby,aby je złagodzić.W aptece są różne suplementy,globulki,żele.
Można też stosować hormonalną terapię.Najllepsza dla mnie jest HTZ w plasterkach:-):-X

szaramyszka26

7 lat temu

Moja mama jest w okresie menopauzy, oprócz uderzeń gorąca, nie regularnych miesiączek ostatnio zaczęła dokuczać jej suchość w miejscu intymnym, utrudnia jej to znacznie chodzenie czy też siedzenie ponieważ ciągle się podrażnia. [dalsza część komentarza usunięta przez redakcję ze względu na obecność treści reklamowych]

stazyz

7 lat temu

Brawo bardzo fajny artykuł, bez lęku, możemy przejść ten, może trudny, ale ważny no i nieunikniony czas. Dobrze że sa już tak ogromne doświadczenia z których możemy korzystać, korzystać i przejść przez ten czas znacznie przyjemniej i komfortowo:)

Mindi

7 lat temu

Taki uspokajający artykuł, bez straszenia i bez ukrywania rzeczywistości. Wyniosłam z niego, że to nie jest łatwy czas ale można sobie z tym nieźle poradzić gdy jesteśmy świadomi utrudnień. Zdrowy sposób życia i wspomagające leki czy suplementy nam w tym pomogą 🙂

Zostaw komentarz