ABC menopauzy Menopauza

Pierwsze objawy menopauzy i klimakterium

objawy menopauzy i klimakterium

Nadejście menopauzy jest dla kobiety początkiem nowego etapu życia. Jak rozpoznać pierwsze objawy menopauzy i klimakterium?

Menopauza i klimakterium

Pojęcia takie jak menopauza i klimakterium nie powinny być obce żadnej kobiecie. Często zdarza się, że są uznawane za synonimy, tymczasem to dwa różne okresy, które charakteryzują się odrębnymi objawami. Klimakterium to czas, który poprzedza menopauzę. Ta z kolei, przychodzi średnio między 45 a 55 rokiem życia kobiety. Menopauza to stan zatrzymania cyklu miesiączkowego, co jest związane z produkcją hormonów w organizmie kobiety.

Pierwsze objawy menopauzy i klimakterium

W rozpoznaniu pierwszych objawów menopauzy i klimakterium pomagają charakterystyczne objawy, na które kobieta powinna zwrócić uwagę. Zmiany zachodzące w jej organizmie są efektem wygasania pracy gruczołów płciowych. Jednym z częstych dolegliwości jest suchość pochwy. Narząd staje się mniej nawilżony, co jest wynikiem spadku poziomu estrogenu. Dochodzi do podrażnień błony śluzowej pochwy, przez co seks staje się bolesny i nieprzyjemny. Powstałe podrażnienia zwiększają ryzyko infekcji intymnych. W związku z tym kobiety czują się mniej komfortowo, co odznacza się na ich życiu seksualnym. Inny objawem są nieregularne krwawienia. Zmienia się długość krwawień czy ich obfitość. Kolejnym znakiem przekwitania są nocne poty oraz uderzenia gorąca. Napady gorąca utrudniają spokojny sen. Uczucie gorąca zwykle pojawia się w klatce piersiowej, przechodzą do szyi i twarzy. Nocne poty często zaczynają dokuczać nawet kilka lat przed menopauzą. Za tego typu problemy termoregulacji ciała jest odpowiedzialna gospodarka hormonalna. Zaburzenia rytmu serca to także dolegliwości, związane z klimakterium. Taki objaw powinien skłonić nas do wizyty u lekarza, ponieważ może świadczyć o poważnej chorobie. Oprócz wspomnianych oznak, kobiety mogą być rozdrażnione, zmęczone, pozbawione energii. Objawy psychologiczne pogarszają komfort codziennego funkcjonowania, dlatego nie należy ich bagatelizować.

pierwsze objawy menopauzyPierwsze objawy menopauzy i klimakterium to sygnały, które daje kobiecie organizm. Zmiany mogą pojawić się w różnym wieku, dlatego warto obserwować swoje ciało i wszelkie niepokojące symptomy. Dzięki nim, bez trudu rozpoznamy, czy wkroczyłyśmy w nowy etap życia, czy to tylko fałszywy alarm.

Katarzyna Antos

Komentarze (4)

dulcynea

7 lat temu

Pewnie to racja, że te objawy przychodzą stopniowo .
I nie sposób zorientować się kiedy to się konkretnie pojawiło.
Najpierw delikatnie a potem coraz bardziej intensywnie .
Najlepiej by te objawy były właśnie delikatne, nie utrudniały egzystencji:)

pati25

8 lat temu

Każda kobieta wie jakie objawy towarzyszą klimakterium i menopauzie.Ja miałam bardzo małe uderzenia gorąca.

filodendron

8 lat temu

Ja nawet nie pamiętam ,kiedy mialam jakieś pierwsze objawy, to przychodziło stopniowo i początkowo było mało odczuwalne.

elle@elle

8 lat temu

dobrze ,ze mozna sobie tutaj poczytac o pierwszych objawach klimakterium , ja mam ich na razie bardzo malo, jescze nie moj czas

Zostaw komentarz