Kultura Styl życia

Pierwsza na liście – Magdalena Witkiewicz

Pierwsza na liście – Magdalena Witkiewicz

Magdalena Witkiewicz jest mistrzynią w opisywaniu emocji w bardzo sugestywny sposób. Czytając jej książki, można sobie bez trudu wyobrazić, co czują jej bohaterowie. Nie inaczej jest w przypadku powieści Pierwsza na liście. To książka, która wzrusza i na długo pozostaje w pamięci. Porusza bowiem niezwykle ważną i aktualną tematykę. Nakładem Wydawnictwa Filia niedawno ukazało się wznowienie powieści Pierwsza na liście.

Co przed laty poróżniło przyjaciółki?

Ina i Patrycja były niegdyś najlepszymi przyjaciółkami. Los jednak sprawił, że losy obu kobiet rozeszły się na długie lata. Ina dotkliwie skrzywdziła Patrycję. Nieoczekiwany bieg wydarzeń sprawia jednak, że losy tych dwóch kobiet ponownie się splatają.

Wyścig z czasem i walka o ludzkie życie

Patrycja wiedzie szczęśliwe życie do czasu, aż odkrywa, że choruje na białaczkę i uratować może ją tylko przeszczep szpiku kostnego. Rozpoczyna się wyścig z czasem. Znalezienie dawcy wcale nie jest takie łatwe. Na wypadek śmierci Patrycja sporządza listę osób, do których jej córka, Karola, może się odezwać. Pierwsza na liście jest właśnie Ina.

Czy Ina pomoże przyjaciółce sprzed lat?

Gdy Karola nieoczekiwanie znajduje listę swojej matki, postanawia, jak najszybciej skontaktować się z jej przyjaciółką sprzed lat. Ina jest kobietą sukcesu, świetnie wiedzie jej się na polu zawodowym. Nie może narzekać na brak środków finansowych. Jednak jej życie prywatne już nie wygląda tak różowo. Ina  panicznie boi się ludzi, zwierząt, a nawet niektórych rzeczy. Gdy w jej życiu pojawia się Karola, jest zaskoczona. Czy młoda dziewczyna przekona Inę do kontaktu z Patrycją? Czy kobiety będą potrafiły wybaczyć sobie dawne urazy?

Odkrycie tożsamości biologicznego ojca

Ina na liście znajduje także kontakt do swojego biologicznego ojca, którego nigdy nie znała. Jak potoczą się losy głównych bohaterów? Czy uda się znaleźć dawcę dla Patrycji? Czy Ina otworzy się na ludzi? Czy Karoli uda się nawiązać kontakt z ojcem? Jakie sekrety skrywa Patrycja?

Pierwsza na liście to wzruszająca powieść o miłości, kobiecej przyjaźni i walce o życie. To książka, która porusza najczulsze struny naszej duszy. Pozostaje w pamięci jeszcze na długo po zakończonej lekturze. Świetnie, że Wydawnictwo Filia postanowiło wznowić książkę Pierwsza na liście. Porusza ona bowiem niezwykle ważną tematykę. Wciąż wiele osób potrzebuje dawcy szpiku, aby móc dalej żyć. Magdalena Witkiewicz po raz kolejny udowodniła, że potrafi podejmować ważne społecznie tematy.

Komentarze (3)

Goplana

2 lata temu

Poszukiwanie szpiku to zawsze ogromne wyzwanie. Dobrze, że mamy DKMS, który od lat pozyskuje dawców:) Powieść Magdaleny Witkiewicz chętnie przeczytam:)

Rosia58

2 lata temu

Magdalena Witkiewicz często mnie wzrusza. Tę książkę już znam z poprzedniego wydania i mogę potwierdzić, że jest bardzo dojrzała i dobra:)

Zostaw komentarz