pielęgnacja włosów rozjaśnianych

Podobno mężczyźni wolą blondynki – tak głosi znane porzekadło. Coś w tym niewątpliwie jest, bowiem gwiazdy takie jak Marilyn Monroe do dziś pozostają ikonami stylu i uchodzą za największe seksbomby. Blond włosy kojarzą się mężczyznom z niewinnością. Niestety, nie wszystkie zostałyśmy obdarzone typowo słowiańską urodą, wśród Polek jest sporo brunetek i szatynek. Na szczęście kolor pukli zawsze można zmienić. Jak wygląda pielęgnacja włosów rozjaśnianych?

Rozjaśnianie włosów to jedyny zabieg fryzjerski związany z koloryzacją, w którym to nie wprowadza się do włosa żadnego pigmentu z zewnątrz, wręcz przeciwnie  w wyniku działania utleniacza ściąga się kolor wyjściowy. Aby zostać blondynką, trzeba naprawdę uzbroić się w cierpliwość i skorzystać z usług dobrego fryzjera. Z całą pewnością nie należy rozjaśniać pukli na własną rękę, ponieważ może to zakończyć się urodową katastrofą. Zamiast równomiernego, twarzowego blondu może uzyskać żółtko na głowie.

Pielęgnacja włosów rozjaśnianych

Rozjaśnianie włosów polega na ściąganiu z nich naturalnego pigmentu, dlatego też są one wysuszone i osłabione. Jeśli nie zadbamy o nie we właściwy sposób, nasza fryzura zamiast dodawać nam uroku, będzie szpeciła twarz. Pielęgnacja włosów rozjaśnianych powinna opierać się przede wszystkim na nawilżaniu. W celu odżywienia suchych pukli należy sięgać po odżywki i maski bogate w emolienty. Niezwykle istotne jest też dostarczanie rozjaśnionym włosom porcji protein – hydrolizatów keratyny, kolagenu i białek roślinnych, w tym sojowych.  Odżywki bogate w białka mają jedną pewną wadę. Nie można ich używać na co dzień, ponieważ mogą przynieść efekt odwrotny do zamierzonego. Nie każdy o tym wie, ale przeproteinowanie włosów prowadzi do ich wysuszenia. Pukle mogą wręcz sprawiać wrażenie spalonych trwałą ondulacją czy prostownicą.

Szampony do włosów rozjaśnianych

Włosy rozjaśniane warto myć przy użyciu szamponów o kremowej konsystencji. Bardzo często zawierają one bowiem silikony i oleje roślinne, toteż po wysuszeniu pukli unikniemy problemu elektryzowania i powstawania kołtunów. Raz w tygodniu należy umyć je typowo oczyszczającym szamponem, aby pozbyć się nadmiaru środków kondycjonujących, które mogą osłabiać włosy i przyczyniać się do ich przedwczesnego przetłuszczania.

Olejowanie włosów rozjaśnianych

Pielęgnacja rozjaśnianych włosów powinna też obejmować regularne olejowanie. Pukle po ściąganiu koloru na ogół  stają się wysokoporowate. Oznacza to, że powinnaś sięgać po oleje bogate w wielonienasycone kwasy tłuszczowe – olej lniany, słonecznikowy, rzepakowy. Pomocny może okazać się też olej arganowy czy ze słodkich migdałów. Unikaj olejów bogatych w nasycone kwasy tłuszczowe, czyli oleju kokosowego i masła shea. Olej rozprowadzamy na lekko wilgotne włosy tuż przed myciem głowy.   Możemy trzymać go na puklach 30 minut lub kilka godzin. Aby wzmocnić jego działanie, warto nałożyć foliowy czepek, a następnie ręcznik. Wysoka temperatura sprzyja lepszej penetracji składników odżywczych zawartych w olejach roślinnych. Można zatem wspomóc cały proces, kierując letni nawiew suszarki na turban z olejowanymi włosami.

 

Jak wybrać szczotkę do włosów rozjaśnianych?

Włosy rozjaśniane należy czesać odpowiednią szczotką. Unikaj tych z metalowymi ząbkami, bowiem mogą one uszkadzać mechanicznie pukle. Wybieraj szczotki plastikowe, najlepiej takie, które są powszechnie znane z tego, iż bez trudu rozczesują nawet splątane włosy.  Jeśli spinasz włosy, sięgaj po gumki frotte wolne od metalowych elementów. Pamiętaj, rozjaśniane włosy są kruche, a elementy metalowe, choć wyglądają niewinnie, sprzyjają uszkodzeniom włosów.

kosmetyki dla włosów rozjaśnianych

Dieta wzmacniająca suche włosy

Rozjaśniane włosy wymagają właściwej pielęgnacji, aby wyglądały zdrowo, należy działać dwutorowo. Po pierwsze, sięgać po odpowiednio dobrane kosmetyki bogate w emolienty i proteiny, przy czym z tymi drugimi nie należy przesadzać, gdyż w nadmiarze mogą wysuszać kosmyki. Ponadto włosy rozjaśniane warto olejować 2 razy w tygodniu. Niemniej żadne włosy nie będą wyglądały zdrowo, jeśli nie poświęcimy większej uwagi komponowaniu menu. Dieta bogata w wysoko przetworzoną żywność nie jest dobra dla naszej urody. W menu nie powinno zabraknąć owoców, warzyw, produktów pełnoziarnistych oraz nasion słonecznika i dyni. Te ostatnie dostarczają organizmowi wielonienasycone kwasy tłuszczowe, które wpływają istotnie na stan naszych włosów, skóry i paznokci. W naszym menu nie może zabraknąć też jajek – zawierają aminokwasy siarkowe, które wchodzą w skład białek budulcowych włosa oraz żelazo i cynk, których niedobór prowadzi do nadmiernego wypadania pukli. Nasza dieta powinna być zbilansowana. Błędem popełnianym przez wiele kobiet, które skarżą się na suche włosy i wysuszoną skórę, jest picie zbyt małych ilości wody. Dziennie powinnyśmy przyjmować co najmniej 1,5 litra płynów. Najlepiej dla nawodnienia naszego organizmu wpływa picie czystej, niegazowej wody. Nie powinnyśmy przesadzać z alkoholem, kawą i herbatą, ponieważ zawarte w nich składniki przyczyniają się do odwodnienia organizmu. Np. piwo działa moczopędnie.

Pielęgnacja włosów rozjaśnianych to także zapewnianie im należytej ochrony przed promieniowaniem słonecznym. Latem, gdy wystawiamy pukle na słońce, ich stan gwałtownie się pogarsza. Gdy powracamy z urlopu, okazuje się, że włosy są suche, szorstkie i zniszczone.  Aby temu zapobiec należy stosować odżywki bogate w emolienty oraz filtry anty-UV. Tego typu kosmetyki należy zabrać ze sobą w podróż, jeśli w środku zimy chcemy odwiedzić egzotyczne kraje np. Argentynę.

 

Marlena Skóra