Kultura Styl życia

Pamiętasz tamto lato – Bogna Ziembicka

pamiętasz tamto lato

Bogna Ziembicka pochodzi z Krakowa i zyskała popularność za sprawą sagi Różany. 18 lipca ukazała się jej najnowsze powieść obyczajowa pt. Pamiętasz tamto lato.  Akcja książki rozgrywa się w trakcie II wojny światowej i tuż po niej, w czasach komunizmu.

Mężczyzna, który angażuje uwagę wszystkich kobiet

Pamiętasz tamto lato to powieść, której akcja rozpoczyna się latem 1939 roku. W Juracie odpoczywa hrabina Olga Mężyńska wraz ze swoim synem Teofilem, jego żoną Bisią oraz służącą Lorcią. To ostatnie radosne i beztroskie chwile przed wybuchem II wojny światowej, która pozbawi życia wielu ludzi.  W Juracie ma miejsce prestiżowy bal maskowy, który stanowi ogromną atrakcję dla ówczesnej elity towarzyskiej.  To właśnie na owym przyjęciu zjawia się piękna, zmysłowa i ciemnowłosa Klementyna.  Te cztery kobiety łączy osoba Teofila, w którego są wpatrzone jak w obrazek. Jak wojna zweryfikuje ich uczucia i wielkie plany?

Odważna hrabina

Olga Mężyńska ma szlacheckie powodzenie, nie oznacza to jednak, że jest krucha i słaba. Wręcz przeciwnie, to kobieta, która twardo stąpa pod ziemią i nie jest jej w stanie złamać nawet areszt. To świadczy o jej ogromnej sile charakteru. Bardzo kocha swojego syna i pragnie dla Teofila wszystkiego, co najlepsze.

Miłość zrodzona z przyjaźni rzadko bywa ekscytująca

Bisia jest młodzieńczą miłością Teofila. Poznała go podczas wspólnych zabaw w dzieciństwie. Bisię charakteryzuje eteryczna osobowość. Jest labilna emocjonalnie i łatwo można ją zranić. Z Teofilem tworzy udane  małżeństwo, niestety, w związku z tym, iż doskonale go zna, ogień w tej relacji już dawno wygasł.

Teofil wyciąga pomocną dłoń

Lorcia zostaje przygarnięta przez Bisię. Teofil zachęca ją do nauki i zdania matury. Okazuje się dużym wsparciem dla Lorci. Kobieta wiele mu zawdzięcza, nic dziwnego, że darzy go sympatią. Ale czy o czystą sympatię tu chodzi? A może jest ona podszyta czymś więcej?

Silna i zmysłowa kobieta

Klementyna jest najbardziej wyrazistą postacią w tej powieści. Piękna, zmysłowa, zdecydowana, pracująca jako chirurg, co na tamte czasy było czymś zaskakującym. Wśród lekarzy tylko niewielki odsetek stanowiły kobiety. Jeszcze mnie było wśród nich chirurgów. Klementyna obraca się w męskim środowisku, wie, jak postępować z facetami. Wnosi do życia Teofila powiew świeżości. Między nimi wręcz iskrzy.

Pamiętasz tamto lato – dlaczego warto sięgnąć po tę książkę?

Pamiętasz tamto lato to świetnie skonstruowana powieść obyczajowa, którą czyta się jednym tchem. W związku z tym, iż poznajemy relację każdej z kobiet, lektura jest niezwykle intrygująca i fascynująca. To książka, po którą warto sięgać, gdyż została napisana ludzkimi emocjami. Bogna Ziembicka w książce Pamiętasz tamto lato pokazuje, że nawet podczas wojny ludzie chcą kochać i ulegają swoim namiętnościom.

Komentarze (3)

Mindi

4 lata temu

Ciekawie zapowiada się ta książka, bardzo intrygująco jest opisana. Lubię wątki obyczajowe połączone z historycznymi, przeczytam 🙂

Zostaw komentarz