Dieta O dietach

Paleodieta

paleodieta

Marzysz o pięknej, zgrabnej sylwetce? Chcesz zgubić parę kilogramów, ale masz dość wyrzeczeń? Na myśl o diecie-cud dostajesz gęsiej skórki? Jest na to sposób.

Paleodieta jest znana od wieków. Nie jest to żaden wymysł, lecz sposób odżywiania się naszych praprzodków. Jest to powodem, dla którego często można spotkać się z inną nazwą– dieta jaskiniowców lub też dieta epoki kamienia łupanego.

Skąd się wzięła paleo?

Sekret paleodiety polega na tym, że człowiek jest do niej przystosowany pod względem genetycznym. Dieta została opracowana przez dr. Lorena Cordaina z Colorado State University. Jego zdaniem współczesne problemy ze zdrowiem są wynikiem tego, co jemy i w jaki sposób próbujemy się odchudzać. Skuteczność tej diety podkreśla argumentem, że odżywianie naszych przodków powodowało, że nie mieli oni problemów, z którymi zmaga się dzisiejsze społeczeństwo, jak otyłość czy choroby układu krążenia.

Główne zasady

Nasi przodkowie nie uprawiali roli, nie hodowali zwierząt i nie przetwarzali żywności, co powodowało, że ich dieta była bardziej korzystna dla zdrowia niż nasza. Paleodieta zaleca ograniczenie ilości spożywanych tłuszczów, ale nie jest dietą beztłuszczową. Nie dopuszcza do naszego organizmu „złego tłuszczu” a dostarcza ten dobry, zawarty m.in. w rybach. Dieta ogranicza także ilość węglowodanów. Głównym założeniem paleodiety jest wyeliminowanie z naszych posiłków zdobyczy cywilizacji rolniczej. Oznacza to, że nie jemy roślin strączkowych, zbóż, nabiału, ziemniaków, soli czy pieprzu. Zalecane jest natomiast włączenie do codziennego jadłospisu chudego mięsa, owoców i warzyw oraz owoców morza.

Efekt

Po zastosowaniu diety paleo stracisz zbędny tłuszczyk, odzyskasz figurę i będziesz się czuła wyśmienicie. Na pewno wyjdzie ci to na zdrowie.

Lifestyle

Dieta paleo to sposób życia, a nie kolejna dieta odchudzająca. Włącz więc do naszego codziennego planu dnia trochę ruchu na świeżym powietrzu. Zwolennicy tej diety podkreślają, że właśnie tak robili dziadkowie naszych pradziadków. Mieli się oni świetnie, pomimo że nie znali siłowni i fitness klubów. Ruch i dieta zapewniały im wspaniałą kondycję i dobre samopoczucie.

Sukces

Miliony ludzi na świecie stosuje tę dietę. Dieta paleo zawdzięcza swój sukces temu, że nie narzuca żadnych restrykcyjnych zasad odżywiania. Nie trzeba też zmniejszać ilości spożywanych posiłków. Wystarczy wykluczyć z listy zakupów produkty takie, jak nabiał, zboża, rośliny strączkowe i wszelkie gotowe przetworzone produkty w stylu sposób na obiad w 5 minut, konserwowane, pasteryzowane, utrwalane i wzbogacane. Bez nich poczujesz się świetnie i stracisz na wadze. Paleodieta pokazuje, że jedząc produkty, do których jesteśmy genetycznie przygotowani, możemy uniknąć wielu chorób i zyskać bezcenne zdrowie.

Anna Kwiatkowska

Komentarze (3)

pauzka

12 lat temu

Nie miałam pojęcia, że sposób w jaki się odżywiam można nazwać paleodietą,
może w nie dosłownym znaczeniu bo nie tak restrykcyjnie,
Każda dieta się kończy, trzeba zdroworozsądkowo podchodzić do
odżywiania , wypracować nawyki by nie jeść produktów przetworzonych
wysokokalorycznych, unikać w jak największym stopniu konserwantów,
białego cukru, białej mąki i przetworów z niej,— ja na razie daję radę !))

pati25

12 lat temu

Czytając o tej diecie mamy wrażenie ,że jest ona bardzo prosta i zdrowa.Dla każdego.Jednak przyykład filodendronka pokazuje co innego.Że nie dla wszystkich.Ja chyba bym nie wytrzymała d ługo na tej diecie.Ciężko byłoby mi zrezygnować z niektórych produktów

filodendron

12 lat temu

Probowalam te diete przez 3 miesiace jadlam bialka i jarzyny,nastepnie dostalam ciezkiego zapalenia pluc,moj organizm jest widocznie zbyt wrazliwy,na radykalne zmiany odzywiania,z kolei moja siostra schudla na niej 25 kg i czuje sie dobrze wiec jest szansa na sukces,kazdy organizm jest inny,ale uwazajcie na siebie.

Zostaw komentarz