osteoporoza-dieta-i-leczenie

Na portalu nieraz już pisaliśmy czym jest osteoporoza i jakie są czynniki ryzyka rozwoju osteoporozy oraz jakimi metodami sprawdzić stan kości. Dla mnie – jako dietetyka – najważniejsze jest prawidłowe żywienie w profilaktyce i dietoterapii osteoporozy.

Podstawą jest prawidłowo zbilansowana dieta dostarczająca wszystkich makro- i mikroskładników. Szczególne znaczenie dla kości mają: wit D, wit K, wit. B6 oraz pierwiastki, takie jak: wapń, fosfor, magnez a także sód, potas, żelazo czy fluor. Dzienne zapotrzebowanie na wapń wynosi 1300 mg dobę.

Wspomaganie leczenia osteoporozy

W Polsce spożycie wapnia we wszystkich grupach wiekowych to zaledwie 50-60% dziennego zapotrzebowania na ten pierwiastek. Oprócz ilości, ogromne znaczenie ma bioprzyswajalność wapnia, która jest na poziomie 30-40% i zmniejsza się wraz z wiekiem.

Na wchłanianie wapnia ma wpływ wiele czynników. Jednym z nich jest wit. D, która jest produkowana w skórze pod wpływem promieniowania słonecznego. Już 15 minut na świeżym powietrzu w słoneczny dzień, pozwala wyprodukować odpowiednie jej ilości, a w efekcie pozwala lepiej wykorzystać spożyty wapń.

Kolejnym czynnikiem jest odpowiedni poziom wit. C, dostarczanej wraz żywnością. W diecie nie powinno zabraknąć warzyw i owoców – źródła między innymi wit. C. Korzystny wpływ na wchłanianie wapnia ma laktoza czyli cukier mleczny. Obecność laktozy zwiększa wchłanianie nawet do 70%, dlatego mleko i produkty mleczne mają tak ogromne znacznie w diecie każdego z nas – nie tylko osób z osteoporozą.

inż. Marzena Grobelna