zmiany w kościach

Osteoporoza często atakuje kobiety po menopauzie, pogarszając sprawność oraz komfort codziennego funkcjonowania. Czy zmiany w kościach są nieodwracalne?

Osteoporoza – choroba kości

Wraz z wiekiem zmniejsza się gęstość kości. W rezultacie czego pojawiają się zmiany w układzie szkieletowym człowieka. Osteoporoza to choroba, która może rozwinąć się u mężczyzny i kobiety. Najbardziej narażone są panie po menopauzie. Mineralność kości zmniejsza się w sposób naturalny po 40. roku życia. Jednak niektóre czynniki mogą przyspieszyć ten proces, powodując szybsze problemy z kośćmi. Zła dieta czy brak aktywności fizycznej przyczyniają się do rozwoju osteoporozy.

Osteoporoza – objawy

Osteoporoza to dość podstępna choroba. Początkowo możemy nie zaobserwować żadnych objawów. Zwykle diagnozuje się ją dopiero, kiedy już dojdzie do złamania kości, czy poważnego jej uszkodzenia. Złamaniom towarzyszy ból, który chwilami może być silny. Ogranicza się ruchomość. Objawy osteoporozy bywają przyczyną wielu powikłań. Choroba może prowadzić nawet do zgonu. Groźne powikłania grożą także inwalidztwem.

Osteoporoza – czy zmiany w kościach są nieodwracalne?

chorobaPrzy osteoporozie nasuwa się ważne pytanie – czy zmiany w kościach są nieodwracalne? Zmianom, które powstają w kościach można zapobiec, prowadząc aktywny i zdrowy tryb życia. Kości po złamaniu zrastają się, ale w przypadku osób starszych, niezbędna jest rehabilitacja i terapia farmakologiczna. Osoby chore na osteoporozę zwykle przyjmują leki oraz suplementy wzmacniające kości do końca życia. Dlatego warto dużo wcześniej zwrócić uwagę na właściwą dietę i stan naszego układu kostnego. Regularne badania oraz aktywność fizyczna z pewnością pomogą utrzymać zdrowie i sprawność na drugie lata.

Katarzyna Antos