obniżenie gęstości kości

Osteoporoza, jako choroba kości znacząco wpływa na codzienny tryb życia. Obniżenie gęstości kości niesie ze sobą różne komplikacje, dlatego objawów schorzenia nie można bagatelizować.

Osteoporoza

Choroba jaką jest osteoporoza dotyka zarówno kobiet jak i mężczyzn, choć to panie ze względu na menopauzę są w grupie ryzyka. Zrzeszotnienie tkanki kostnej prowadzi do osłabienia kości, a w efekcie do ich złamań. Osteoporoza to pewnego rodzaju cicha choroba, która przez lata może nie dawać żadnych sygnałów, niszcząc powoli tkankę kostną i prowadząc do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Najczęściej złamaniom ulegają kości odcinka piersiowo-lędźwiowego, żeber, kości udowej czy promieniowej

Objawy choroby

Obniżenie gęstości kości powoduje objawy, które są zależne od ilości złamań oraz miejsca ich lokalizacji. Złamania, szczególnie dotyczące klatki piersiowej, niekiedy na początku dają tylko lekki ból, przy kaszlu czy poruszaniu się. W większości przypadków pojawia się ostry ból, nasilający się nawet przy lekkich, codziennych czynnościach domowych. Złamania ograniczają ruchy kręgosłupa i powodują ból podczas jedzenia. Zmiany zachodzące w kościach mogą przyczynić się do powstania deformacji klatki piersiowej. Częstą przypadłością jest tzw. wdowi garb. Takie, poważne dolegliwości ciągną za sobą kolejne, dotyczące nie tylko układu kostnego, ale również trawiennego czy ruchowego. Nieleczona choroba tylko pogłębia objawy i przyczynia się do trudnych w leczeniu zmian. Bardzo często, przy osteoporozie dochodzi do złamań nadgarstka czy kości udowej, co może skutkować kilkoma tygodniami w gipsie i unieruchomieniu na długi czas. W niektórych przypadkach konieczne może okazać się leczenie chirurgiczne, choć nie gwarantuje ono powrotu do pełnej sprawności.

Leczenie osteoporozy

Osteoporoza jest przewlekłą chorobą, co wymaga leczenia już we wczesnym stadium. Im szybsza interwencja i profilaktyka, tym większe prawdopodobieństwo zachowania sprawności na długi czas. W leczeniu stosuje się różne środki farmakologiczne,których zadaniem jest zachowanie masy kostnej na odpowiednim poziomie. Niektóre leki wymagają przyjmowania przez lata. Dlatego tak istotną rolę odgrywa profilaktyka, polegająca na kontrolnym badaniom, aktywności fizycznej i zapobieganiu upadkom. Aktywne osoby, dbające o zdrową dietę i unikające używek rzadziej chorują na osteoporozę, ciesząc się sprawnością ruchową przez długi czas. W przypadku osteoporozy pierwotnej, nie możliwe jest całkowite wyleczenie, ale leki i działania profilaktyczne mogą zniwelować jej skutki, hamując dalszy rozwój schorzenia.

kościKażda osoba, szczególnie znajdująca się w grupie ryzyka powinna regularnie wykonywać badania kontrolne i dbać o swoje zdrowie. Codzienna dawka ruchu może uchronić przed rozwojem osteoporozy, dlatego tak ważnych aspektów życia nie warto pomijać.

Katarzyna Antos