Objawy osteoporozy Osteoporoza

Osteoporoza – objawy

osteoporoza-objawy

Zrzeszotnienie kości to schorzenie polegające na osłabieniu wytrzymałości mechanicznej kości wynikającej ze zmian w ich strukturze oraz gęstości. Dolegliwość ta jest typowa dla osób w wieku powyżej 50 roku życia, przy czym częściej spotyka kobiety (co wiąże się nie tylko z niedoborami wapnia ale również zmianami hormonalnymi okresu menopauzy).

W osteoporozie ważne jest wczesne postawienie diagnozy. Wtedy leczenie polegające zarówno na przyjmowaniu farmaceutyków jak i prowadzeniu fizjoterapii.

Diagnoza w początkowym stadium rozwoju osteoporozy bywa utrudniona. Dzieję się tak, ponieważ pierwsze objawy są lekceważone. Bóle kostne, zwłaszcza w odcinku krzyżowym oraz piersiowym poczytuje się również jako objawy innych schorzeń. Nierozpoczęte odpowiednio wcześnie leczenie prowadzi do zgubnych skutków.

Kolejnym objawem osteoporozy są bowiem złamania, występujące najczęściej w obrębie kości udowej, promieniowej oraz urazy trzonów kręgów. Warto dodać, że uszkodzenia te powstają w wyniku pozornie niegroźnych urazów, kości jednak są na tyle osłabione, że mogą pękać od niewielkich nawet stłuczeń.

Wczesne wykrycie osteoporozy jest jednak możliwe dzięki specjalistycznym badaniom – densytometrii (która polega na pomiarze gęstości kości) oraz ilościowej tomografii komputerowej (wciąż słabo dostępnej w naszym kraju). Kiedy osteoporoza zostanie już wykryta należy niezwłocznie rozpocząć leczenie. Dobrze jest też zadbać o codzienną profilaktykę, zwłaszcza jeśli znajdujemy się w grupie ryzyka.

Redakcja

Komentarze (2)

pati25

7 lat temu

Często lekceważymy niektóre objawy.Skutkiem jest ta groźna dla każdego osteoporoza.My,kobiety w okresie menopauzy jesteśmy szczególnie na nią narażone.Dlatego badajmy się,dbajmy o dietę,aktywność fizyczną

Tess

8 lat temu

Kobiety w czasie menopauzy są bardzo narażone na zmiany w kościach. Dlatego profilaktycznie robię badania kości oraz dbam o ruch i zdrową dietę.

Zostaw komentarz