Objawy osteoporozy Osteoporoza

Osteoporoza – grozi utratą zębów!

grozi utratą zębów

Zęby uzupełniają nasz piękny uśmiech. Ze stanu uzębienia możemy wiele wyczytać, ale są schorzenia, których efektem może być utrata zębów. Jednym z nich jest osteoporoza.

Osteoporoza

Osteoporoza to bardzo podstępna choroba kości. Przez długie lata może nie dawać żadnych sygnałów, które skłoniłyby nas do działania. Podczas choroby dochodzi do spadku gęstości kości. Nasze kości stają się bardziej kruche, co ma związek z częstymi złamaniami i uszkodzeniami. Pogorszeniu ulega przez to sprawność fizyczna i codzienne funkcjonowanie. Złamania kości w wieku dojrzałym niosą ryzyko powikłań. Wymagają długiej rehabilitacji i zwiększają ryzyko kolejnych złamań. Nie tylko kobiety cierpią na osteoporozę. Choć to właśnie panie po 50. roku życia znajdują się w grupie ryzyka, panowie również powinni zwracać uwagę na stan swojego szkieletu kostnego.

Osteoporoza – grozi utratą zębów!

Zęby utrzymują kości naszej szczęki. Osteoporoza dotyczy problemu gęstości kości w całym naszym ciele, więc także tych w obrębie szczęki. Choroba grozi utratą zębów. Jedną z grup leków, stosowanych przy osteoporozie są bisfosfoniany, które mogą doprowadzić do martwicy szczęki i utraty wszystkich zębów. To nieciekawa perspektywa, ale niestety prawdopodobna. Powinniśmy średnio co pół roku odwiedzać stomatologa, w celu wykonania przeglądu dentystycznego. Nawet jeśli uważamy, że mamy zdrowe i zadbane zęby. Schorzenie atakuje przednią część szczęki, czyli tam gdzie są zlokalizowane jedynki, dwójki oraz trójki. Efektem choroby jest obluzowanie zębów w zębodołach i ich wypadanie. To skutki demineralizacji kości. Dlatego osoby będące w grupie ryzyka lub chorujące na osteoporozę powinny regularnie odwiedzać dentystę. Skutki choroby można zminimalizować. Wystarczy chronić zęby, odbudowywać je i wzmacniać kości. Dieta powinna obfitować w niezbędne składniki takie jak wapń, witamina D i K. Znaczenie ma także ograniczenie picia kawy, która wypłukuje wapń.

Wizyty u dentysty – badanie ma znaczenie

utrata zębówNowoczesna technologia pozwala na wczesne wykrycie zmian. Dentysta, za pomocą badania pantograficznego i grubości żuchwy, może dostrzec początki osteoporozy. Także tradycyjne badanie może okazać się pomoce w diagnostyce osteoporozy. Przy zaawansowanej chorobie konieczne może okazać się leczenie implantologiczne. Nie warto więc unikać dentysty, ponieważ cenę choroby stanowią nasze zęby.

Katarzyna Antos

Komentarze (3)

Emilly27k

7 lat temu

Nie mam z tym problem. Kontroluje na bieżąco stan swoich zębów. Miałam takie wykonywane zdjęcia na podstawię panoramy zdjęcia. Zmiany były widoczne, ale po leczeniu różnica była znaczna.

dulcynea

7 lat temu

To jest niby oczywiste , że zęby utrzymują nasze kości , jednak nigdy nie wiązałam osteoporozy z zębami.
Należy się badać i kontrolować stan gęstości kości oraz stan uzębienia by zapobiegać kłopotom:)

Zostaw komentarz