Objawy osteoporozy Osteoporoza

Osteopenia – początek osteoporozy?

osteopenia-poczatek-osteoporozy

Osteoporoza – inaczej zrzeszotnienie kości – jest chorobą prowadzącą do ubytku tkanki kostnej. W jego wyniku kości stają się kruche oraz podatne na złamania. Wielu lekarzy uważa osteopenię za początek osteoporozy.

Osteopenia jest to bowiem stan, w którym gęstość mineralna kości spada poniżej normy. Do typowych objawów, które powinny wzbudzić czujność, należą: lekkie bóle krzyża nasilające się wraz z upływem czasu, zmieniona sylwetka.

Nieleczona osteopenia może się zaostrzać, tym samym prowadząc do osteoporozy (którą leczy się o wiele trudniej). Inną nazwą osteopenii jest „zanik kostny” – co oddaje skalę problemu spadającej masy kostnej. Ważne, aby odpowiednio szybko podjąć działania przeciwdziałające dalszemu rozwojowi tego zaniku. Terapia powinna poprzedzać densytometria, która polega na ocenie stopnia zaniku kostnego oraz potencjalnego ryzyka złamań.

Ważne, aby osteopenia została odpowiednio wcześnie rozpoznana – służą temu wskaźniki gęstości kości. Osteopenię można leczyć za pomocą odpowiedniej diety, a także dużej ilości aktywności fizycznej.

Konieczna jest również wzmożona ostrożność na co dzień, unikanie urazów, upadków, a także nadmiaru sodu w diecie (zawartego głównie w soli), nadmiaru kofeiny (zwiększającej utratę wapnia), alkoholu (osłabiającego wchłanianie wapnia).

W diecie nie powinno być też zbyt dużo białka (pochodzenia zwierzęcego), ani produktów wysoko przetworzonych . Istotnym jest również, aby utrzymywać poziom wapnia i fosforu w organizmie na wysokim poziomie. Proces demineralizacji kości można zatrzymać, a nawet cofnąć – warto więc zawczasu zadbać o uzupełnienie niedoborów minerałów w organizmie.

Redakcja

Dodaj komentarz