Leczenie osteoporozy Osteoporoza

Osteopenia i jej leczenie

osteopenia-i-jej-leczenie

Osteopenia jest stanem, w którym zbyt szybko postępuję utrata gęstości mineralnej kości. Choć proces ten jest naturalny po ukończeniu pewnego wieku, to jednak jego tempo nie powinno przekraczać 5 % na 10 lat.

Osteopenię łatwo rozpoznać dzięki charakterystycznym objawom (bóle w okolicach krzyża oraz zniekształcenia sylwetki), a uzupełnieniem diagnozy jest wynika badania densytometrycznego, określającego gęstość mineralną kości.

Jak leczyć osteopenię?

Przy leczeniu osteopenii warto przede wszystkim zadbać o zmianę nawyków żywieniowych. Niezbędny jest też jednak ruch, którego brak może przyczynić się do znaczącego pogorszenia stanu naszych kości. Jako, że do powstania osteopenii przyczynia się niedobór wapnia, należy bezwzględnie zadbać o to, aby dostarczać organizmowi jego dzienną dawkę (wynoszącą od 800 mg – 1000 mg dziennie).

Aby pierwiastek ten mógł być dobrze przyswajany, konieczne jest także zapewnienie witaminy D.

Wapń można znaleźć m.in. w produktach nabiałowych (należy jednak unikać zarówno tych pełnotłustych jak i odtłuszczonych, półtłuste mleko czy twarogi są rozwiązaniem optymalnym).

Wapń można również przyjmować w formie suplementów diety, pamiętając jednocześnie, aby unikać substancji mogących przyspieszać jego wydalanie lub upośledzać wchłanianie.

Redakcja

Osteopenia jest stanem, w którym zbyt szybko postępuję utrata gęstości mineralnej kości. Choć proces ten jest naturalny po ukończeniu pewnego wieku, to jednak jego tempo nie powinno przekraczać 5 % na 10 lat.

Niewskazane przy osteopenii:

  • spożywanie soli i innych produktów obfitujących w sód;
  • picie dużych ilości napojów zawierających kofeinę – kawa zwiększa utratę wapnia;
  • spożywanie zbyt dużych ilości białka (choć jest ono potrzebne kościom, to jednak nadmiar może prowadzić do utraty wapnia);
  • nadużywanie alkoholu (który niekorzystnie wpływa na komórki budujące kości)
  • jedzenie produktów przetworzonych (zwłaszcza zup w proszku, sosów czy mieszanek przypraw) – obniżających stężenie wit. D w organizmie.

Codzienna aktywność fizyczna stanowi doskonałe uzupełnienie takiej diety, pomaga wspierać przemianę materii oraz zapobiega dolegliwościom związanym z bólem stawów. Jeśli jednak nasz lęk przed osteoporozą jest silny – można poprosić lekarza o przepisanie preparatów służących do leczenia tego schorzenia i zażywać je profilaktycznie.

Oczywiście przyjmowanie bisfosfonianów, kalcytoniny czy innych farmaceutyków musi odbywać się pod ścisłą kontrolą. Panie w okresie menopauzy mogą sobie z osteopenią radzić także przy pomocy hormonalnej terapii zastępczej.

Redakcja

Komentarze (7)

pati25

10 lat temu

Z osteopenią nie ma żartów.Konsekwencje tej choroby są straszne.Mam nadzieję,że osteopenia mmnie nie dotknie..Wierzę w to.Staram się nie dopuścić do tej choroby,.Stosuję terapię hormonalną,łykam suplementy diety.Dostarczam organizmowi wapń w pokarmach.Kawę ograniczyłam.Muszę tylko więcej ćwiczyć

filodendron

10 lat temu

Straszna ta osteopenia.Trzeba jej przeciwdziałać. Ja nie piję kawy, ale może mam za mało ruchu i wit. D., trzeba to nadrobić 🙂

drobina

10 lat temu

Dulcyneo: pocieszyłaś mnie, albo powinnam raczej powiedzieć, ucieszyłaś:P – też nie potrafię sobie odmówić kawy. Cieszę się, że nie jestem w tym osamotniona. Mam usprawiedliwienie, więc…nie przystopuję:-X:P
No! Może trochę?:-X

dulcynea

10 lat temu

Bez kawy dla mnie nie ma życia. Wiele rzeczy mogę sobie odmówić ale nie kawy.
Z aktywnością w porządku , dieta także .
Ale kawy sobie nie odmówię, nie chcę widzieć moich kości:-X

Mindi

10 lat temu

Przeczytałam dużo artykułów na ten temat. Już nie mogę szukać wymówek przed aktywnością, Przekonałam się jak kości są ważne, zamierzam robić co możliwe w ramach profilaktyki 🙂

drobina

10 lat temu

Trochę mnie ten artykuł zaniepokoił. Wprawdzie z aktywnością fizyczną i własciwą dietą nie mam problemów, ale z kawą chyba będę musiała przystopować:-X

Zostaw komentarz