Osteopenia

Osteopenia jest chorobą kości, która może doprowadzić do rozwoju poważniejszego schorzenia, jakim jest osteoporoza. Charakteryzuje się niższą mineralną gęstością kości. Typowe dla choroby jest zmniejszenie masy tkanki kostnej, gdy jednocześnie nasz organizm nadal jest zdolny do mineralizacji.

Osteopenii nie należy jednak lekceważyć. Pojawia się zazwyczaj u osób dojrzałych, lecz niekiedy dotyka także młodsze osoby, a nawet dzieci. Choroba zazwyczaj jest nabyta w ciągu naszego życia, ale istnieją też rzadkie przypadki urodzenia się dzieci z wrodzoną osteopenią.

Osteopenia – przyczyny rozwoju choroby

Czynnikiem, który znacząco wpływa na rozwój choroby, jest menopauza. U kobiet w okresie przekwitania spada poziom estrogenów, a to niekorzystnie wpływa na metabolizm kostny. Procesy niszczenia kości przeważają wtedy nad ich tworzeniem i doprowadzają do obniżenia gęstości mineralnej całego kośćca. Co ciekawe, osteopenia dotyka często kobiety wyjątkowo szczupłe i o bardzo dużej aktywności fizycznej, u których  w wyniku spadku produkcji żeńskich hormonów pojawiają się także zaburzenia w miesiączkowaniu i odżywianiu. Osteopenia może być też związana z niezdrowym stylem życia. Palenie papierosów, unikanie ruchu, spożywanie niezdrowych potraw i alkoholu negatywnie odbijają się na stanie naszych kości. Przyczyną choroby może być także brak witaminy D i wapnia, a także częste zażywanie leków kortykosteroidowych.

Objawy osteopenii pojawiają się późno

Niestety, osteopenia przez lata może pozostawać w ukryciu. Niekiedy jej jedynym objawem są bóle kości, które łatwo zignorować. Myślimy, że to początek grypy lub reakcja na gwałtowną zmianę pogody, nie wiążąc dolegliwości z problemami z kośćcem. Osoby dotknięte osteopenią często dowiadują się o chorobie dopiero, gdy nastąpi u nich złamanie kości w wyniku niegroźnego upadku. Aby uniknąć tej przykrej sytuacji, Narodowa Fundacja Osteoporozy (ang. National Osteoporosis Foundation) proponuje, aby badaniom gęstości mineralnej kości poddawały się kobiety w wieku powyżej 65 lat. Przebadać powinny się także panie po menopauzie, które są w grupie ryzyka także z innych powodów, na przykład ze względu na niską masę ciała lub wcześniejsze złamania kości.

Czy osteoporoza jest konsekwencją Objawy osteopeniiosteopenii?

Choć osteopenia jest poważną chorobą, na szczęście jest odwracalna. Odpowiednie leczenie osteopenii oraz zmiana stylu życia i wprowadzenie zdrowych produktów do naszej diety może pomóc w jej zwalczeniu. Jednym z ważniejszych czynników, który pomaga przy tej chorobie, jest umiarkowana aktywność fizyczna. Już 20 minut treningu dziennie wspomaga nasz układ kostny na tyle, by mocno zmniejszyć ryzyko złamania kości przy upadku! Można powiedzieć, że ruch bezpośrednio wpływa na znaczną poprawę jakości życia u osób z osteopenią i pomaga zapobiec rozwojowi osteoporozy. Przydatna bywa także suplementacja witamin D i K oraz wapnia, które dobrze wpływają na nasze kości. Szybka reakcja na chorobę pomoże nam ograniczyć jej skutki, dlatego osoby zagrożone osteopenią powinny pomyśleć o wizycie u specjalisty. O badaniu powinni pamiętać także panowie, gdyż osteopenia i osteoporoza u mężczyzn wcale nie są rzadkością!

Karolina Solga