odpowiednia dieta

Nasze kości, wraz z upływem czasu tracą gęstość mineralna, co może prowadzić do poważnych kłopotów zdrowotnych. Stan ten określany jest jako osteopenia. Czy odpowiednia dieta może zapobiec dalszym zmianom i poprawić stan naszego zdrowia?

Osteopenia

Mineralna gęstość kości wskazuje na ich stan. Za pomocą badania radiologicznego można ocenić, czy jej poziom jest w normie, czy też nie. Niski stan gęstości mineralnej kości powinien zaniepokoić pacjenta. Densytometria ocenia różnicę między absorpcją kości, tkanki tłuszczowej i tkanki mięśniowej. Osteopenia jest sygnałem alarmowym, w kierunku osteoporozy, czyli choroby kości. Nie oznacza to, że u każdego chorego na osteopenię, dojdzie do rozwoju osteoporozy, jednak ryzyko jest duże. Dbanie o sprawność ruchową to nie wszystko. Oprócz regularnych badań i ćwiczeń, ogromną rolę w profilaktyce odgrywa właściwa dieta.

Osteopenia a odpowiednia dieta

Stan kości można poprawić, stosując odpowiednią dietę, bogatą w składniki, które wzmacniają pracę całego układu kostnego człowieka. Dieta musi zawierać witaminę D oraz wapń. Sama witamina D ułatwia wchłanianie wapnia, więc jest organizmowi niezbędna. Substancje te znajdują się głównie w mleku i jego przetworach, co nie oznacza, że jadłospis powinien opierać się tylko na białku. Zbyt duża ilość białka odzwierzęcego nie jest wskazana. Pierwiastki takie jak magnez, krzem, cynk czy kwas foliowy również wzmocnią kości i zabezpieczą je przed złamaniami. Przyswajanie wapnia utrudniają niektóre związki, obecne np. w zbożach, dlatego warto ograniczyć ich spożycie. Organizm pobiera tylko tyle cennych substancji, ile potrzebuje, dlatego dobrym rozwiązaniem jest serwowanie sobie przekąsek w ciągu dnia. Tłusty nabiał niej est wskazany, dlatego sięgajmy po odtłuszczone produkty. Nadmiar sodu szkodzi, nie tylko przy osteopenii, dlatego nie przesadzajmy z ilością soli. Osoby uwielbiające kawę nie muszą z niej zrezygnować. Dwie filiżanki dziennie to bezpieczna dawka, jednak ci, którzy wypijają ich nieco więcej, powinni oprócz kofeiny, wypijać ok. 3 szklanek mleka dziennie. Mięso, drób, ryby oraz warzywa strączkowe takie jak groch, fasola czy soja to dobre źródła białka, które powinny znaleźć się w codziennej diecie. Alkohol niekorzystnie wpływa na zdrowie kości, więc najlepiej całkowicie z niego zrezygnować. To samo dotyczy zupek w proszku, tak lubianych przez osoby żyjące w pośpiechu. Zupki instant zawierają w swoim składzie fosfor, który niestety zmniejsza stężenie witaminy D.

odpowiednia dietaZmieniając nawyki żywieniowe, osoby z osteopenią są w stanie poprawić stan zdrowia kości i całego organizmu. Odpowiednia dieta sprawi, że na pewno poczujemy się lepiej, a być może unikniemy rozwoju osteoporozy i poważnych kłopotów z układem ruchowym. Dbajmy o swoje kości i odżywiajmy się zdrowo oraz racjonalnie. Cenne witaminy i minerały będą najlepszym wsparciem,dla pracy naszego ciała.

Katarzyna Antos