Infekcje miejsc intymnych Intymnie

Opryszczka narządów płciowych

opryszczka

Miejsca intymne są narażone na wiele szkodliwych bakterii i wirusów. O tyle, ile łatwo złapać infekcję, jej leczenie może być długie i trudne. Jedną często występujących chorób jest opryszczka narządów płciowych. Czym się charakteryzuje?

Opryszczka narządów płciowych – objawy

Opryszczka narządów płciowych bywa bardzo podstępna, ponieważ nie zawsze pojawiają się objawy choroby. Zauważalne zmiany mogą wystąpić w obrębie skóry i błon śluzowych. Opryszczka jest groźna dla kobiet w ciąży, ponieważ może prowadzić do uszkodzenia płodu. Poważne skutki mogą objawić się nawet u dziecka po porodzie lub poronienia w trakcie ciąży. Jakiekolwiek zaobserwowane zmiany w okolicy narządów płciowych powinny skłonić do udania się na wizytę lekarską. Na początku można zauważyć świąd, pieczenie, a nawet pęcherzyki wypełnione płynem. Dostępne testy serologiczne pozwalają na wykrycie wirusa chorobowego i podjęcie dalszych kroków medycznych.

Opryszczka – groźny wirus

Do zakażenia wirusem opryszczki narządów płciowych dochodzi przez kontakt seksualny z osobą zakażoną. Zarazić można się również poprzez korzystanie ze wspólnych ręczników czy mydła, ponieważ wystarczy naskórek z chorymi komórkami. Wirus może być w stanie uśpienia. Często uaktywnia go ciąża. Dlatego panie będą ce w ciąży, które zauważą jakiekolwiek niepokojące sygnały pochodzące z narządów intymnych, powinny natychmiast zgłosić się do ginekologa. W grę bowiem wchodzi nie tylko życie ich samych ale również dziecka. W przypadku opryszczki narządów płciowych stosuje się leczenie miejscowe. Lekarz przepisuje odpowiednie środki. Można także sięgnąć po domowe sposoby terapii leczniczej opryszczki, ale jeśli nie mamy zdiagnozowanej choroby, lepiej nie eksperymentować samodzielnie, tylko zasięgnąć fachowej pomocy lekarskiej.

opryszczka

Seks bez zabezpieczeń czy brak odpowiedniej higieny to jedne z najczęstszych przyczyn pojawienia się opryszczki narządów płciowych. Warto pamiętać o zagrożeniach i skutkach chorób, które mogą pozostawić trwały ślad na naszym zdrowiu. Przy stosunkach seksualnych, szczególnie z nowo poznany i osobami pamiętajmy o zabezpieczeniu w postaci prezerwatyw. Dbajmy o higienę miejsc intymnych i wykonujmy regularne badania. Czuwając nad zdrowiem, jesteśmy w stanie szybko zareagować na wszelkie zmiany i tym samym rozpocząć skuteczne leczenie.

Katarzyna Antos

Dodaj komentarz