Cukrzyca

Opieka nad diabetykami w Wielkiej Brytanii

opieka-nad-diabetykami-w-wielkiej-brytanii

Coraz więcej Polaków emigruje do Wielkiej Brytanii. W związku z tym warto przyjrzeć się tamtejszej służbie zdrowia.

Anglicy mają powody do domu. Ich nowoczesne, duże ośrodki medyczne znajdują się w Oksfordzie i Cambridge. Choć Brytyjczycy często narzekają na służę zdrowia i długi czas oczekiwania na wizytę u specjalisty, ich system opieki zdrowotnej jest jednym z najlepiej zorganizowanych.

Refundacje w Wielkiej Brytanii

Diabetycy mieszkający w Anglii nie muszą płacić za paski do glukometrów czy insulinę. Z kolei osoby, które borykają się z celiakią, nie ponoszą kosztów związanych z przejściem na dietę bezglutenową, podczas gdy w Polsce przedwcześnie kończą się limity badań. W Wielkiej Brytanii pacjenci, którzy cierpią z powodu przewlekłych chorób, mogą skorzystać z pełnej refundacji na leki przepisane przez specjalistę. Bezpłatne medykamenty przysługują również dzieciom i osobom uczącym się do 19. roku życia. Z kolei emeryci po 60. roku życia w ogóle nie ponoszą kosztów leczenia. Zwalczanie nowotworów jest bezpłatne.

Refundacja pomp insulinowych w Anglii

Brytyjski system opieki zdrowotnej nie jest pozbawiony wad. W Anglii pompy insulinowe otrzymują jedynie ci pacjenci, u których występuje niekorzystny odczyt hemoglobiny glikowanej. W Anglii wciąż dużą popularnością cieszy się leczenie za pomocą penów. Z kolei w Polsce pompę insulinową posiada większość dzieci chorych na cukrzycę.

Arek

Coraz więcej Polaków emigruje do Wielkiej Brytanii. W związku z tym warto przyjrzeć się tamtejszej służbie zdrowia.

Brytyjska służba zdrowia – system informatyczny

W przypadku systemu informatycznego powinniśmy brać przykład z Wielkiej Brytanii. Udając się na wizytę do jednego specjalisty, możemy być pewni, iż nasze wyniki zostaną przesłane do innego lekarza. Przepływ informacji odbywa się za sprawą samoedytujących i samowysyłających się listów elektronicznych.

Kompetencje diabetologa

W związku z tym, iż lekarz pierwszego kontaktu odgrywa niezwykle istotną rolę, zmieniają się kompetencje diabetologa. W przypadku chorych na cukrzycę rola specjalisty sprowadza się do konsultacji w przypadku wystąpienia problemów w trakcie leczenia. Pacjenci większość czasu spędzają z wysoko wykwalifikowanymi edukatorkami, które posiadają wykształcenie dietetyczne lub pielęgniarskie. To właśnie one opiekują się pacjentami, pomagając im zmodyfikować dawkę insuliny i edukują bliskich diabetyka. Niektóre edukatorki posiadają uprawnienia do wypisywania recept.

Wielka Brytania słynie z holistycznej opieki zdrowotnej nastawionej na komfort psychiczny pacjenta i jego dobro. Lekarze i pielęgniarki są mili i uśmiechnięci. Większość z nich lubi swoją pracę i nie ma zastrzeżeń do wysokości zarobków. Zyskują na tym pacjenci.

Arek

Komentarze (6)

ulcia21

9 lat temu

A u nas Za paski do glukometru płacę 13 zl za 50 szt.Paski starczaj mi na ok 3 tygodnie albo i krócej :\

stazyz

10 lat temu

Brawo, brawo, brawo tylko przyklasnąć:) ale rzeczywistość jednak jest troszeczkę inna, no może poza zarobkami i refundacjami::);)

pati25

10 lat temu

Taką opiekę jaka jest w Wielkiej Brytanii chcieliby mieć wszyscy.Może kiedyś taka będzie u nas.Chociaż ja miałam i mam dużo do czynienia z lekarzami.Na nic nie narzekałam i nie narzekam

drobina

10 lat temu

Zazdroszczę Anglikom takiej opieki lekarskiej. U nas (poza nielicznymi wyjątkami) możemy tylko o tym pomarzyć:\

Zostaw komentarz