Czy wiesz że...? Zdrowie

Operacyjne skracanie jelita – przyczyny

operacyjne-skracanie-jelita-przyczyny

Istnieje wiele chorób i dolegliwości, kiedy potrzebna jest operacja. Także i w przypadku jelita często jedynym wyjściem jest jego operacyjne skrócenie. Wśród przyczyn możemy wyróżnić przyczyny chorobowe i dietetyczne.

Odchudzanie

Z otyłością zmaga się wiele osób (przyczyn otyłości jest wiele i nie można generalizować). Wielu z nich nie może zgubić zbędnych kilogramów i wtedy decydują się na operacyjne skrócenie jelita.

Pierwsze próby skracania jelita cienkiego podejmowani już w latach 50-tych XX wieku. Był to sposób na upośledzenie wchłaniania pokarmów. Jednak dopiero lata 70-te XX wieku przyniosły nowe metody operacyjne, które znacznie wspomagały walkę z otyłością.

W niektórych sytuacjach lekarz stosuje zabieg restrykcyjno-wyłączający. Podczas tego zabiegu choremu zmniejsza się obwód żołądka, a także usuwa część jelita cienkiego. Dzięki temu ograniczone jest wchłaniania pokarmu w dalszym odcinku przewodu pokarmowego. Pacjent musi później stosować się do zaleceń lekarza i przede wszystkim musi chcieć schudnąć.

Choroby

Istnieją choroby, w przypadku których operacyjne skrócenie jelita jest jedynym sposobem na wyleczenie. Jedną z takich przyczyn jest rak jelita. Usuwa się różne części jelita, w zależności położenia guza nowotworowego. W przypadku jelita grubego może być przeprowadzona resekcja prawej bądź lewej połowy jelita, jak również resekcja środkowego lub końcowego odcinka jelita.

Sabina Sosnowska

Istnieje wiele chorób i dolegliwości, kiedy potrzebna jest operacja. Także i w przypadku jelita często jedynym wyjściem jest jego operacyjne skrócenie. Wśród przyczyn możemy wyróżnić przyczyny chorobowe i dietetyczne.

Również polipy są przyczyną skrócenia jelita. Polipy są niezłośliwymi nowotworami, jednak znacznie wpływającymi na brak komfortu chorego. W tym przypadku usuwa się polip i jego bezpośrednią okolicę.

Jeśli doszło do martwicy jelita, to wtedy także trzeba zastosować zabieg jego skrócenia. Jest to bardzo niebezpieczna operacja, bowiem usuwa się dość długie odcinki jelita.

Kolejnym powodem do usunięcia kawałka jelita jest uchyłkowatość jelita grubego. W tym przypadku niebezpieczeństwo stanowią stany zapalne uchyłków i guzy zapalne znajdujące się w okolicy uchyłka.

Jelito może być skrócone także i wtedy, kiedy występuje wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Tu najpierw stosuje się leczenie farmakologiczne, jednak w przypadku niepowodzenia trzeba zastosować zabieg resekcji.

Sabina Sosnowska

Komentarze (3)

pati25

9 lat temu

No cóż.Nie jest to nic przyjemnego.Lecz jeśli jest taka konieczność to należy poddać się tej operacji.W wielu przypadkach ratującej życie

drobina

9 lat temu

Ostatnio moja koleżanka musiała przejść tą przykrą operację skracania jelita. Wcześniej prawie na nic nie chorowała. Pewnego dnia nagle rozbolał ją brzuch i okazało się, że trzeba usunąć znaczną część jelita.

Zostaw komentarz