Olivia Wieczorek
Andres Putting (EBU)

Eurowizja to konkurs, w którym uczestniczymy od 1994 roku z małymi przerwami. Po chudych latach, gdy nie umieliśmy awansować do finału, nadeszły lepsze czasy. W tym roku Michał Szpak zajął 3. miejsce w televotingu. Gdyby o wynikach Eurowizji 2015 decydowali tylko widzowie, byłby to nasz drugi najlepszy wynik na konkursie. Ostatecznie Michał Szpak zajął wysokie 8. miejsce w finale show. Olivia Wieczorek będzie reprezentowała Polskę podczas Junior Eurovision Song Contest (JESC).  Konkurs ten bywa też określany mianem Eurowizji dla Dzieci. Poznaj konkurentów Polki w JESC. Czy Polska wygra Eurowizję?

Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci 2016

EBU dba o to, aby fanom Eurowizji nie zabrakło muzycznych emocji przez cały rok. Wiosną mogliśmy śledzić zmagania Michała Szpaka w „dorosłej” Eurowizji.  Polak zajął wówczas wysokie 8. miejsce w finale. Jesień jest zarezerwowana dla Junior Eurovision Song Contest (JESC). O konkursie tym zwykło się mówić jako o „Eurowizji dla dzieci”, nie jest to jednak do końca trafne określenie. Od pewnego czasu bowiem nie obowiązuje zasada, że piosenka wykonywana przez dziecko musi zostać napisana przez dzieci. Obecnie utwory dla uczestników JESC piszą dorośli, powszechnie szanowani twórcy. W rezultacie piosenki mogą bez problemu trafić do rozgłośni radiowych i tam stać się hitem.

Jak radziła sobie Polska na dziecięcej Eurowizji?

Polska dwukrotnie brała udział w dziecięcej Eurowizji, niestety, nasze propozycje  nie spotkały się z uznaniem europejskiej publiczności. W 2003 roku, czyli w roku, kiedy JESC miał swoją premierę, Polskę reprezentowała Kasia Żurawik, zajmując ostatnie miejsce. Sytuacja powtórzyła się rok później, gdy biało-czerwonych barw broniła grupa KWADro.  Wspomniane porażki przyczyniły się do długoletniej absencji. Telewizja Publiczna przez lata nie wysyłała nikogo na dziecięcą Eurowizję. W tym roku jednak TVP 1 dostrzegła w konkursie ogromny potencjał. Występ Michała Szpaka w finale dorosłej Eurowizji zgromadził przed ekranami telewizorów miliony Polaków. Jeszcze wiele tygodni po zakończeniu rywalizacji artysta nie schodził z czołówek portali internetowych.  Czy JESC ma szansę powtórzyć majowy sukces dorosłej Eurowizji?

Olivia Wieczorek – reprezentantka Polski na JESC 2016

Podczas preselekcji zorganizowanych w październiku w Warszawie publiczność wraz z komisją jurorską zdecydowała, że na Maltę poleci Olivia Wieczorek z utworem Nie zapomnij. Piosenka ta została skomponowana przez samego Piotra Rubika, który zresztą towarzyszy artystce znanej z programu Mali giganci w Valletcie. Słowa do piosenki Nie zapomnij, którą zaśpiewa Olivia Wieczorek, napisał Doniu, raper znany m.in. z takich hitów radiowych jak Halo, kochanie.

Tegoroczna edycja Junior Eurovision Song Contest odbywa się w stolicy Malty. Choć  w JESC przez lata wygrana w konkursie nie oznaczała prawa do organizacji przyszłorocznego show, od pewnego czasu sytuacja uległa zmianie. Zwycięski kraj ma pierwszeństwo i jeśli tylko zechce, to właśnie on pełni rolę przyszłorocznego organizatora. Zeszłoroczną edycję dziecięcej Eurowizji wygrała Destiny z Malty i kraj ten zyskał prawo do organizacji show.  Finał Konkursu Piosenki Eurowizji dla Dzieci odbędzie się w tę niedzielę, czyli 20 listopada. Polacy będą mogli na żywo śledzić zmagania Olivii Wieczorek na antenie TVP1 oraz TVP Polonia,  transmisja rozpocznie się o godz. 16:00.

Eurowizja dla dzieci – zasady

Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci rządzi się innymi prawami niż ten, w którym uczestniczą dorośli artyści. Przede wszystkim uczestnicy JESC w dniu konkursu mogą mieć maksymalnie 13 lat. Ponadto muszą wykonywać piosenkę, która w 80% składa się ze słów w języku ojczystym. Ze względu na fakt, iż w Junior Eurovision Song Contest uczestniczy w tym roku 17 państw, nie istnieje konieczność organizowania półfinałów show. Zwycięzcę Eurowizji dla dzieci wybiorą komisje jurorskie. Telewidzowie w tym roku nie będą mieli prawa głosu. O końcowym rezultacie zdecydują dwie komisje jurorskie oraz trzej superjurorzy. Jedna z komisji jurorskich będzie składać się z dzieci, druga z profesjonalistów związanych z branżą muzyczną. Superjurorami są m.in. bracia Jedward, którzy dwukrotnie reprezentowali Irlandię na dorosłej Eurowizji.

Olivia Wieczorek – czy Polska wygra Eurowizję?

Olivia Wieczorek, która reprezentuje Polskę z utworem Nie zapomnij, ma spore szanse na wygraną. Polka zachwyca silnym, pewnym wokalem oraz prostą oprawą sceniczną. Po pierwszych próbach jest wymieniana w gronie faworytek. Wcześniej jednak większość fanów dziecięcej Eurowizji obstawiała zwycięstwo Rosji, Macedonii, Armenii, Albanii i Australii. Wspomniane kraje jednak nie wypadły dobrze podczas prób technicznych. Reprezentująca Rosję Sofia Fisenko, która wygrała preselekcje jako solistka, śpiewa z zespołem i źle na tym wychodzi. W internecie coraz więcej mówi się o konflikcie w grupie.  Na nagraniu z próby rzeczywiście można zauważyć, że Sofia Fisenko w refrenie jest przekrzykiwana przez jedną z chórzystek. Macedonia na żywo także jest dużo słabsza niż w wersji studyjnej. Występ Armenii stoi pod znakiem zapytania. Jedna z dziewczynek ma problemy z głosem, przez co w próbie technicznej jej część występu została zastąpiona playbackiem. Reprezentantka Albanii trochę fałszuje, podobnie jak Australijka.


JESC 2016 – kto ma największe szanse na zwycięstwo?

JESC 2016 to mocno sfeminizowana impreza muzyczna. Na 17 reprezentacji aż 14 składa się wyłącznie ze śpiewających dziewczynek. Mamy jeden mieszany duet (Izrael) oraz dwóch solistów. Paradoksalnie to właśnie chłopcy wypadają na żywo rewelacyjnie. Aleksander z Białorusi wykonuje bardzo dynamiczny utwór, mimo to cały czas bezbłędnie trafia w wysokie, dość trudne dźwięki. Cypryjczyk w  mocnym, elektronicznym brzmieniu łączy śpiew z tańcem.  Z kolei męska część izraelskiego duetu wypada nadzwyczaj dojrzale, śpiewa niczym autor piosenki, Harel Skaat.



Przed próbami w Valletcie nie doceniano piosenek z Gruzji i Włoch. Polka, Olivia Wieczorek, także nie należała do faworytów JESC 2017. Sytuacja jednak uległa zmianie. Wiele wskazuje na to, że po Grand Prix Konkursu Piosenki Eurowizji dla Dzieci sięgnie osoba spoza grona faworytów. Spore szanse ma na to Olivia Wieczorek, Aleksander z Białorusi, duet z Izraela, Cypryjczyk, Gruzinka i wzruszająca Włoszka. Czarnym koniem konkursu może też okazać się Ukraina. W rankingach fanów Eurowizji zajmuje ona najczęściej jedne z ostatnich miejsc. Jej występ jednak przepełnia słowiańska dusza i ciekawa choreografia.

Irmina Cieślik