Kultura Styl życia

Olga Tokarczuk otrzymała literacką Nagrodę Nobla

Bieguni Olga Tokarczuk

Do grona polskich noblistów dołączyła wczoraj Olga Tokarczuk. Polska pisarka akurat znajdowała się w podróży na terytorium Niemiec, gdy dowiedziała się o tym prestiżowym wyróżnieniu. Olga Tokarczuk otrzymała literacką Nagrodę Nobla za rok 2018, natomiast Austriak, Peter Handke, za rok 2019.

Olga Tokarczuk podziękowała za wyróżnienie

Olga Tokarczuk podziękowała za wyróżnienie podczas naprędce zorganizowanej konferencji prasowej. W swoim wystąpieniu zaznaczyła, że docenia fakt, iż w dobie kryzysu politycznego w Polsce polska literatura spotkała się z wyróżnieniem międzynarodowego gremium.

Dwie literackie Nagrody Nobla w jednym roku

W tym roku przyznano dwie literackie Nagrody Nobla. Przypomnijmy, że rok temu nikogo nie wyróżniono po tym, jak wybuchła afera w Szwedzkiej Akademii.  Każdy z laureatów otrzyma 918 tysięcy dolarów, złote medale oraz dyplomy. Uroczystość wręczenia nagród odbędzie się 10 grudnia w Sztokholmie.

Twórczość Olgi Tokarczuk

Olga Tokarczuk ma na swoim koncie kilka pozycji literackich, które spotkały się z uznaniem krytyków.  Są to Księgi Jakubowe, Bieguni, Gra na wielu bębenkach, Podróż ludzi księgi.  Wspomniane tytuły należą do dość opasłych dzieł napisanych pięknym, aczkolwiek trudnym językiem.

Aktywistka i działaczka społeczna

Olga Tokarczuk z wykształcenia jest psychologiem. Prywatnie ma syna i aktywnie uczestniczy w życiu publicznym. Tokarczuk nigdy nie kryła swoich poglądów feministycznych. Wielokrotnie opowiadała się za prawami kobiet, osób homoseksualnych i zwierząt.  Jej społeczny aktywizm nigdy nie stał na przeszkodzie do tworzenia. Olga Tokarczuk regularnie wydaje książki, które urzekają czytelników swoją głębią i kreatywnością pisarki.

Dodaj komentarz