fenkul-smaczny-koper-wloski

Białe, nieciekawe z wyglądu bulwy o śmiesznych łodyżkach nie wyglądają apetycznie, dlatego rzadko goszczą na polskich stołach. Tymczasem koper włoski jest podstawą wielu dań kuchni śródziemnomorskiej, Bliskiego Wschodu i Azji. Co kryje w sobie to niezwykłe warzywo?

Anyżkowy smak jesieni

W kuchni i lecznictwie wykorzystuje się praktycznie każdą część fenkułu, oprócz korzeni. W sklepach najczęściej możemy kupić grube, białe bulwy, które wyglądają trochę jak cebula z wieloma zielonymi wypustkami, albo same nasiona.

Fenkuł ma lekko anyżkowy smak, co nadaje potrawom słodko-korzennego aromatu. Jest on na tyle delikatny, że dłuższe gotowanie prawie całkowicie go niweluje – jest to dobra wiadomość dla osób, które za tym smakiem nie przepadają.

Bulwę kroimy poziomo, by uzyskać cienkie paseczki, lub pionowo, jeśli chcemy długie plastry. Chrupiący koper łatwo przyjmuje smak otaczających go składników, dlatego warto sałatkę skropić cytryną lub doprawić mocną przyprawą. świetnie czuje się w towarzystwie oliwek, czerwonej cebuli, jabłek.

Bulwa nadaje się również do smażenia i duszenia, przyjmując śliczny, złocisty kolor. Przyprawiony fenkuł jest doskonałym dodatkiem do makaronów i mięs. Ponieważ jest wdzięcznym warzywem, można go przyrządzić zarówno na ostro (z czosnkiem, pieprzem i szczyptą cukru), na słodko-kwaśno (z octem balsamicznym i miodem), a nawet neutralnie, z dodatkiem szpinaku czy rukoli.

Joanna Pastuszka-Roczek