czy-kawa-postarza

Życia bez kawy nie wyobrażają sobie niskociśnieniowcy. Codziennie rano potrzebują „małego kopa” dla pobudzenia układu krążenia. Zawarta w kawie kofeina przyspiesza ich bicie serca, zwęża tętnice i powoduje wzrost ciśnienia, co kawosze odbierają jako pobudzający zastrzyk energii.

Niedługo później przychodzi jednak uczucie osłabienia. Dlaczego tak się dzieje? Otóż praca serca uspokaja się, a pozostałe parametry ulegają wyrównaniu się, a nawet obniżeniu. Czyżbyśmy właśnie obalili mit pobudzających właściwości kawy? Poniekąd, bowiem kofeina pobudza, ale na dłuższą metę prowadzi do osłabienia poszczególnych układów naszego organizmu.

Wpływ kofeiny na układ pokarmowy

Efektem regularnego spożywania kawy jest chroniczny nieżyt błony śluzowej żołądka. Jego objawem może być częste pieczenie i zgaga. W efekcie pogarsza się nasza zdolność trawienia i przyswajania witamin i pierwiastków, w tym żelaza i witaminy B12. Powszechnie wiadomo, że brak istotnych składników odżywczych upośledza działanie naszych organów, a to nie wpływa korzystnie na ich długowieczność. Co możemy poradzić? Aby uniknąć podrażnień śluzówki żołądka należy pamiętać, aby nie pić kawy na czczo, a zawsze po posiłku. Powinniśmy również wybierać łagodny rodzaj kawy. Aby jednak złagodzić pozostałe następstwa należałoby wyraźnie ograniczyć tygodniowe spożywanie tego kofeinowego płynu.

Wpływ kawy na serce i układ krążenia

Gdybyśmy porównali dzienną ilość skurczy regularnego kawosza z osobą niepijącą kawy, ilość skurczy tego pierwszego będzie znacznie większa. Gdybyśmy zsumowali je na przestrzeni miesięcy, a następnie roku, otrzymalibyśmy całkiem sporą liczbę. Są to jednak dodatkowe i niepotrzebne uderzenia serca, które nie mają tak pozytywnego wpływu na nasz organizm jak zwiększona aktywność mięśnia sercowego podczas wysiłku fizycznego. Sport i rekreacja pobudza serce i wzmacnia je. Natomiast uderzenia sztucznie wywołane kofeiną jedynie męczą mięsień sercowy i przyspieszają procesy starzenia.

Czy należy całkowicie zrezygnować z kawy?

Regularne spożywanie kawy osłabia nasz układ krążenia. Takie pobudzanie kofeiną sprawia, że nasz organizm uodparnia się na inne bodźce stymulujące jego pracę. W konsekwencji nasilają się nasze kłopoty z odczuwaniem zmian w ciśnieniu atmosferycznym. Receptą w tym przypadku jest zrezygnowanie z kawy, choć uprzedzamy – pierwsze dni detoksu mogą być bardzo uciążliwe z względu na nasilenie się wrażliwości na pogodę. Od czasu do czasu będziecie mogli pozwolić sobie na filiżankę dobrej kawy, najlepiej pozbawionej substancji drażniących śluzówkę żołądka. Nie możecie jednak ponownie popaść w uzależnienie, bo to najszybsza droga do przyspieszenia starzenia się organizmu.

Anna J