Kultura Styl życia

Odważne życie – Pema Chodron

Odważne życie – Pema Chodron

Buddyzm uczy akceptacji, pokazuje, że warto pokochać życie takim, jakim jest. Pogodzenie się z losem daje człowiekowi niesamowitą wolność. Przestaje bowiem stać na straży i bacznie obserwować bieg wydarzeń. Odważne życie to książka napisana przez Pemę Chodron. To buddyjska mniszka urodzona w USA, która ma na koncie wiele bestsellerów. Buddyzmem zainteresowała się po bolesnym rozwodzie.  Dlaczego warto sięgnąć po tę książkę?

Książka, którą pokochały hollywoodzkie gwiazdy

Odważne życie to książka, którą w USA pokochały hollywoodzkie gwiazdy. Spotkała się z ciepłym przyjęciem Oprah Winfrey, Gwyneth Paltrow oraz Jeff Bridges. Co urzeka w tytule stworzonym przez Pemę Chodron?  Buddyjska mniszka stara się skłonić czytelnika do zmiany postrzegania swojego życia.  Każdy z nas przeżywa trudne chwile, one są trwale wpisane w los człowieka. Wiele z nas pragnie usilnie wszystko kontrolować, przygotować się na to, co może nadejść.  Tak bardzo się tego boimy i koncentrujemy na tym, aby wszystko spełniało nasze oczekiwania, że gdy następuje nieprzewidziana zmiana, nasz świat wali się. Czujemy się zagubieni i nieszczęśliwi. Tracimy bowiem kontrolę nad swoim życiem, a tego przecież tak bardzo staraliśmy się uniknąć.

Życia nie da się kontrolować w każdym aspekcie

Pema Chodron już na początku książki Odważne życie zauważa, że nikt z nas nie ma pełnej kontroli nad swoim życiem. Każdego czekają nieprzewidziane zdarzenia. Często nie jesteśmy w stanie im zapobiec. Owszem, mamy wpływ na to, czy sięgamy po alkohol, możemy wybierać najbezpieczniejsze dzielnice miasta, ale nawet i tam może nas spotkać jakieś nieszczęście. Podczas zakupów ktoś może nas okraść, wjechać w tył zaparkowanego samochodu etc.  Autorka książki Odważne życie pokazuje, że choć często nie mamy wpływu na to, co nas spotyka, to mamy wpływ na to, jak to odbieramy.

Jak w każdej sytuacji znaleźć coś dobrego?

Pema Chodron, aby lepiej zobrazować tę buddyjską mądrość życiową, ukazuje  historię swoich znajomych, którzy zostali zaatakowani przez miejscową ludność w Indiach za to, że pochodzą z USA. Osoby te poczuły,  że przeżywają dokładnie to, co wszystkie prześladowane jednostki, poczuły z nimi jedność. Choć samo zdarzenie było przykre i nieprzewidziane, to znajomi Pemy wyciągnęli z niego coś dobrego.

Jak zaakceptować niedoskonałe życie?

Jeśli chcesz pogodzić się z niedoskonałym życiem, koniecznie sięgnij po książkę Odważne życie. Pema Chodron zapewni ci wszystkie niezbędne narzędzia, abyś nauczył się funkcjonować na zupełnie nowych warunkach.  Wdrażając w życie jej porady, odzyskasz spokój ducha i wewnętrzną radość.

Komentarze (4)

Zostaw komentarz