Kultura Styl życia

Odrobina magii – Agnieszka Olejnik

Odrobina magii – Agnieszka Olejnik

Agnieszka Olejnik słynie z powieści obyczajowych, które poruszają najczulsze struny w duszy czytelnika. Nie inaczej jest w przypadku książki Odrobina magii, która nawiązuje do okresu świątecznego.  Co tym razem przygotowała dla nas ta popularna polska pisarka?

Odrobina magii – powieść pełna bohaterów

W powieści Odrobina magii mamy wielu bohaterów. Mogłoby się wydawać, że losy każdego z nich zostaną ukazane osobno, tymczasem Agnieszka Olejnik splata je ze sobą w niezwykle ciekawy sposób. Początkowo ta mnogość bohaterów może utrudniać lekturę, ale z czasem zapamiętujemy, kto kim jest.

Tęsknota za prawdziwą miłością

Akcja powieści Odrobina magii rozgrywa się w czasach współczesnych, tuż przed Bożym Narodzeniem, gdy śnieg spada z nieba. Zosia straciła miłość swojego życia. Kobieta postanawia zrobić wszystko, by ją odzyskać. Dojrzewa do pewnych decyzji, zmienia priorytety w swoim życiu. Dostrzega, czym tak naprawdę jest prawdziwa miłość.

Z kolei Klara tkwi w nieudanym związku, który nie przynosi jej żadnej satysfakcji. Kobieta zaczyna się w nim dusić. Z czasem odkrywa, że miłość jest znacznie bliżej, niż przypuszczała. Czy odważy się po nią sięgnąć i zawalczyć o swoje szczęście?

Marzenie o debiucie literackim i niekończąca się nadzieja

Kosma marzy o debiucie literackim. Choć los go nie oszczędzał i ciężko doświadczał, mężczyzna nie przestaje wierzyć w lepsze jutro. Przemawia przez niego optymizm, który jest zaraźliwy.  Historia Kosmy została ukazana w sposób niezwykle realistyczny i plastyczny, przez co łatwo można wczuć się w jego położenie i lepiej go zrozumieć.

Samotność starszych ludzi

Pani Jadzia z kolei jest wdową. Ma wprawdzie syna, ale ten niechętnie z nią rozmawia, przez co kobieta czuje się samotna.  Pani Jadzia potrafi otoczyć innych ciepłem. To bardzo pozytywna postać, której nie sposób nie polubić. Jej syn, Marek, to natomiast malkontent. Ciężko mu dogodzić, ciągle tylko na wszystko narzeka. Jego życie jest pozbawione barw. Ta postać sporo zyskuje, gdy spotyka kogoś. Nagle znika z niego bezmiar pesymizmu i niczym promienie słońca, zaczyna przebijać nadzieja.

Powieść świąteczna pełna realizmu

Agnieszka Olejnik w powieści Odrobina magii pokazuje różnych bohaterów. Początkowo może wydawać się to niedorzeczne, ale cel, który przyświeca autorce, jest dobry. Pragnie ona, aby każdy z nas mógł znaleźć bohatera, z którym będzie umiał się utożsamić. Historie postaci ukazanych w książce są realistyczne i bliskie życiu, co czyni lekturę niezwykle przyjemną w odbiorze.

Komentarze (4)

Zostaw komentarz