Zdrowie

Odpowiednie okulary dla prezbiopów – które wybrać?

Odpowiednie okulary dla prezbiopów - które wybrać?

Prezbiopia, zwana również starczowzrocznością, wbrew pozorom nie dotyka wyłącznie osób w podeszłym wieku. Współcześnie schorzenie to upowszechniło się już u osób, które ukończyły 40. rok życia. Na szczęście dużą ulgę w codziennym funkcjonowaniu prezbiopów przynoszą odpowiednio dobrane okulary korekcyjne, których podstawowym zadaniem jest przywrócenie prawidłowego widzenia przedmiotów usytuowanych w niewielkiej odległości od narządu wzroku.

Na rynku istnieje wiele rodzajów okularów, które przeznaczone są właśnie do korekcji wad wzroku przy starczowzroczności – należą do nich szkła dwuogniskowe, zwane inaczej bifokalnymi, progresywne, a także stosowane w celach korekcyjnych od dziesięcioleci klasyczne okulary z soczewkami do bliży. Które z nich warto wybrać, aby cieszyć się maksimum komfortu podczas czytania, korzystania z telefonu komórkowego czy też innych codziennych czynności?

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu okulary dla prezbiopów były jednoznaczne ze szkłami przystosowanymi wyłącznie do korekcji bliży. Oczywiście również obecnie można zdecydować się na takie okulary. Ich zdecydowanie największym atutem jest wyjątkowo przystępna cena. Na tym jednak lista zalet klasycznych okularów do bliży się kończy. Niestety wszelkie przedmioty umiejscowione dalej niż 40 centymetrów od oczu są wyraźnie rozmazane, co pociąga za sobą konieczność częstego zdejmowania okularów w zależności od potrzeb.

O wiele bardziej komfortowe od soczewek typowo do bliży są okulary bifokalne. Zastosowane w nich soczewki dwuogniskowe umożliwiają prezbiopom wyraźne widzenie zarówno przedmiotów mocno oddalonych, jak i tych umiejscowionych blisko. Wynika to z faktu, iż w dolnej części szkieł znajduje się specjalnie wydzielony obszar dedykowany właśnie widzeniu bliży. Z kolei górna część soczewki doskonale nadaje się do patrzenia na przedmioty mocno oddalone. Niestety, te okulary dla prezbiopów nie zapewniają komfortowego widzenia obiektów w odległościach pośrednich. Co więcej, segment do bliży mocno odznacza się na szkłach, przez co podkreśla dojrzały wiek użytkownika okularów.

Zdecydowanie najbardziej wygodnym, a także uwielbianym przez osoby ze starczowzrocznością rozwiązaniem, są innowacyjne okulary progresywne. Przy ich pomocy możliwe jest perfekcyjne widzenie zarówno bliży, jak i dali, a oprócz tego także obiektów w odległości pośredniej. Jednocześnie zróżnicowane strefy płynnie w siebie przechodzą i na szkłach nie są w najmniejszym nawet stopniu zauważalne granice między poszczególnymi obszarami. W efekcie okulary progresywne wyglądem nie różnią się od szkieł klasycznych, które noszą osoby z innymi wadami wzroku.

Więcej informacji znajdziesz na stronie www.zobacztozjzo.com.pl

Tekst sponsorowany

Komentarze (2)

dulcynea

5 lat temu

Ostatnio przekonywano mnie w salonie do szkieł progresywnych . Nie zdecydowałam się ,bo
kilka koleżanek bardzo narzeka . Korzystam ,więc, z dwóch par okularów 🙁

Zostaw komentarz