Pasje i zainteresowania Psychologia

Odnaleźć zagubione talenty

odnalezc-zagubione-talenty

Psychologia rozwojowa zakłada, że nabywamy nowych umiejętności, zdobywamy wiedzę, uczymy się nowych rzeczy tylko do pewnego okresu w naszym życiu. Ja się z tą teorią nie zgadzam, a Ty?

Dlatego dziś wielu naukowców posługują się terminem psychologia w biegu życia. Wiemy już bowiem, że nabywanie umiejętności i doskonalenie siebie może być udziałem człowieka nawet do późnej starości.

W okresie średniej dorosłości (35-65 rok życia) każdy z nas ma szansę osiągnięcia integracji psychicznej. Tym terminem nazywamy stan akceptacji siebie i swojego życia, zadowolenie z siebie, pozytywne relacje, spokój, tolerancję, umiejętność korzystania z doświadczenia, poczucie równowagi wewnętrznej. Aby można było mówić, że osiągnęłyśmy ten stan musi się najpierw dokonać w nas tzw. „dezintegracja pozytywna”. Aby osiągnąć kolejny etap w rozwoju nasze dotychczasowe struktury psychiczne muszą się nieco “rozluźnić” i właśnie wówczas dokonują się najważniejsze przemiany w życiu osób w wieku średnim.

Zmiany te mogą mieć charakter zarówno destruktywny (podupadanie na zdrowiu, brak akceptacji upływu czasu, przedwczesna starość, depresja etc.), jak i konstruktywny (przewartościowanie swojego życia, oddanie się pasji, nowym kierunkom aktywności, czy praca na rzecz przyszłych pokoleń).

Odnalezienie zagubionych talentów pozwoli Ci zatem przyczynić się do poprawy jakości Twojego życia, wpłynie pozytywnie na Twój rozwój i samopoczucie.

W wieku młodzieńczym mamy wiele zainteresowań, wielu rzeczy „próbujemy”, robimy trochę tego, trochę tamtego, próbując odnaleźć swoją pasję. Też na pewno masz takie doświadczenia. Na początek postaraj się wrócić do nich myślami: Jak to było? Co robiłam? Z kim? Jak się bawiłam? Dlaczego zaprzestałam?

Być może okaże się, że są rzeczy za którymi zawsze tęskniłaś: że pragniesz powrócić do gry na instrumencie, malowania, podróży. Być może dopiero musisz to w sobie odnaleźć, a być może zawsze chciałaś spróbować czegoś, co nie było w młodości dostępne z różnych powodów. Teraz jest najlepszy czas na realizację marzeń, oddanie się pasji. To teraz, jak nigdy dotąd masz czas, ochotę, pieniądze i łatwy dostęp do najbardziej nawet oryginalnych zajęć.

Warto odnaleźć w sobie swoje talenty, ponieważ człowiek aktywny jest człowiekiem szczęśliwszym, a jego umysł pozostaje młody.Integracja, jaką możemy osiągnąć dzięki wykorzystaniu naszych talentów pasji, czy marzeń prowadzi do pełni syntezy różnych aspektów naszej osobowości.

Zdaniem znanego psychoanalityka Junga okres średniej dorosłości u kobiet cechuje się naturalnym większym zorientowaniem na świat zewnętrzny (dzieje się tak, ponieważ ukryty w nas dotąd archetyp męskości dochodzi wówczas do głosu). Można więc spojrzeć na to z takiej strony, że Twoja własna natura przygotowuje Cię do podjęcia wyzwań i zmian, które mogą zaowocować nowymi, pięknymi doświadczeniami w Twoim życiu!

Kanka

Komentarze (10)

Mindi

7 lat temu

Warto być ciekawym świata od najmłodszych lat, wtedy gdy mamy więcej czasu lub potrzebujemy odskoczni od codzienności możemy wśród poznanych rzeczy wybrać tę, która nas bardziej zafascynuje. Chociaż niekoniecznie… moim talentem jest ciągłe potrzeba poznawania czegoś nowego :).

filodendron

8 lat temu

Myślę ,że każdy człowiek posiada ukryte talenty, a z niektórych nie zdaje sobie sprawy.Po prostu nie zdarzyły się sytuacje,które dałyby możliwość ujawnienia tych talentów. Ja nieżle rysuję i maluję,wiele lat śpiewałam w zespole (ale nie solo),za to słabo mi wychodzą ciasta.

dulcynea

8 lat temu

Nie znajduję u siebie żadnych talentów. Ani ukrytych ,ani „odkrytych”….. Pewnie za mało nad sobą pracowałam ,i nie rozwinęłam się w pełni. A szkoda!

memorka

8 lat temu

drobina napisał(a):

> Memorko! Nie martw się! Ja także zarzuciłam gdzieś po drodze swoje talenty językowe. Zawsze możesz wrócić do swoich ukrytych talentów, tak jak ja po latach wróciłam do sportu.
Też po latach wróciłam do nauki języka, ale niestety w tym wieku to już tylko hobby, a ja żałuję, że nie mam wykształcenia w tym kierunku.

drobina

8 lat temu

Na pewno nigdy nie miałam talentu muzycznego. Jak to mówią: wszyscy mogą śpiewać, ale nie każdy powinien. Ja nie powinnam, ale czasami sobie śpiewam. A co! 😉
Pewnie wyjdzie na to, że się chwalę, ale myślę, że od zawsze miałam talent sportowy. Obojętne za jaką dyscyplinę sportu się brałam, to mi wychodziło (oprócz gimnastyki artystycznej, którą omijałam z daleka). Zaczynałam od piłki nożnej, a skończyłam na ręcznej. Gdybym miała więcej wzrostu, to pewnie pół życia spędziłabym na parkiecie grając w kosza lub siatkówkę.
Memorko! Nie martw się! Ja także zarzuciłam gdzieś po drodze swoje talenty językowe. Zawsze możesz wrócić do swoich ukrytych talentów, tak jak ja po latach wróciłam do sportu. Oczywiście nie wyczynowego, ale wreszcie nie stoję w miejscu i robię coś, co sprawia mi frajdę.
Babko! Każdy z nas ma ukryte talenty (Ty też), ale czasami nie zdajemy sobie z tego sprawy. 🙂

memorka

8 lat temu

Intensywnie myślę, jakimże talentem zostałam obdarowana i wiem…- bardzo łatwo uczyłam się języków obcych i bardzo lubiłam tę naukę, ale niestety nie poszłam w tym kierunku i …żałuję.:(

pati25

8 lat temu

Każda z nas ma jakiś talent.Czasami nawet nie wiemy,że taki mamy.Ja raczej nie mam talentów.Chociaż może taki mały talent do pisania naszej portalowej powieści

babka

8 lat temu

Nie mam żadnych talentów, ani jawnych ani ukrytych. Ech zycie 🙁 i to wcale nie kokietowanie. Zawsze zazdrościłam innym, że potrafią malować, rysować albo np. śpiewać, a ja nie 🙁

Emilly27k

8 lat temu

Oczywiście,że mamy ukryte w sobie talenty, których do końca nie okryliśmy w sobie lub dana osoba nie dostrzegła
w nas czegoś wyjątkowego.Takim talentem może być np. rysowanie, szkicowanie węglem, układanie tekstów piosenek, pisanie muzyki.Dzięki odkrywaniu możemy ponownie odkryć siebie na nowo:)

Annagata

9 lat temu

Każdy człowiek ma w sobie jakieś talenty,które w pośpiechu zostały odwieszone gdzieś na kołek,albo jeszcze nie odkryte.Myślę,że często nie zdajemy sobie sprawy z naszych zdolności.Może to jest coś co w młodości robiliśmy,poświęcając wiele czasu.Jakieś dwa lata temu zajęłam się ozdobnym cięciem drzew i krzewów zimozielonych,czyli tuje,bukszpany i wszystko tujo podobne.Jakie było moje zaskoczenie,gdy okazało się,że całkiem nieźle mi to wychodzi.Ukryty talent?!! (Skromność mam wrodzoną hihi!!!)

Zostaw komentarz