Encyklopedia menopauzy Menopauza
Odmładzanie jajników a menopauza

Niedawno świat obiegła wieść o kobiecie, która dzięki przeszczepowi jajników mogła począć i urodzić zdrowe dzieci. Dzięki temu sukcesowi naukowcy rozpoczęli badania nad złagodzeniem skutków menopauzy dzięki chirurgicznej metodzie odmładzania jajników.
Jajniki pełnią bardzo ważną funkcję w kobiecym organizmie, jednak bardzo długo były lekceważone na polu medycyny. Dopiero niedawno zaczęto się przyglądać im z należytą uwagą. Wcześniej lekarz nie wahał się usuwać jajnika w całości, gdy dostrzegał jakieś nieprawidłowości – dziś możliwe są coraz bardziej precyzyjne operacje, które pozwalają na uratowanie tych cennych narządów.
Jajnik na później
Przełomem był przypadek Stinne Holm Bergholdt, kobiety, która w młodym wieku musiała się poddać intensywnej chemoterapii z powodu raka kości. To zniweczyłoby jej szanse na posiadanie dzieci, dlatego lekarze zdecydowali się na ryzykowny zabieg – wycięli jeden z jej jajników. Został on zamrożony i wszczepiony ponownie Stinne, gdy ta pokonała chorobę.
Jej jajnik okazał się być w pełni sprawny i dziś młoda kobieta może cieszyć się trójką zdrowych dzieciaczków. Wszystko tak, jakby nie przebywał parę lat zabezpieczony w komorze kriogenicznej!
W pozostałych dwóch przypadkach przeszczepu jajników, lekarze zdecydowali się na operacje tylko dlatego, że kobiety owe miały siostry-bliźniaczki jednojajowe, od których pobrano część jajników, więc nie istniało ryzyko odrzucenia przeszczepu.
Kontrowersje wokół menopauzy
Naukowcy z Wielkiej Brytanii byli zdumieni siłą życiową jajników. Co ciekawe, odkryto, że wystarczy mała próbka tkanki, by jajnik po części odzyskał sprawność. Temat odmładzania jajników jest jednak nadal bardzo kontrowersyjny.
Joanna Pastuszka-Roczek
Niedawno świat obiegła wieść o kobiecie, która dzięki przeszczepowi jajników mogła począć i urodzić zdrowe dzieci. Dzięki temu sukcesowi naukowcy rozpoczęli badania nad złagodzeniem skutków menopauzy dzięki chirurgicznej metodzie odmładzania jajników.
Badacze są przekonani, że gdyby pobrać wycinek jajnika młodej kobiety, przechować i wszczepić go jej ponownie podczas menopauzy, pozwoliłoby to przesunąć granicę i złagodzić objawy przekwitania. W tej chwili wyniki badań sugerują, że pobrany wycinek może w miarę dobrze funkcjonować jeszcze przez siedem do ośmiu lat.
W ten sposób jajnik nadal produkowałby minimalne ilości estrogenu, co przełożyłoby się na lepsze zdrowie, brak konieczności stosowania HTZ, zmniejszyłoby się też ryzyko osteoporozy i chorób układu moczowo-płciowego.
Samo zagadnienie jednak na razie pozostaje w sferze teoretycznej, gdyż nauka o przeszczepach jajników jest dopiero w powijakach. Zgadzają się co do tego, że jajnik, jak każdy inny narząd, nie musi pochodzić od tego samego dawcy, jednak taka operacja budzi wiele pytań natury etycznej i moralnej.
Zabieg ten jednak będzie ratunkiem dla osób, które utraciły jajniki w wyniku choroby, błędów lekarskich, pań o policystycznych jajnikach (jest to jedna z przyczyn bezpłodności). Chirurdzy badają też, czy można przeszczepiać fragment jajnika bez pęcherzyków tak, by sprawnie funkcjonował, łagodząc objawy menopauzy, ale bez możliwości poczęcia.
To wszystko jednak na razie pozostaje w sferze przypuszczeń. Miejmy nadzieję, że intensywne prace nad jajnikami odkryją kolejne tajemnice tych kobiecych narządów i przyczynią się do polepszenia zdrowia wszystkich kobiet.
Joanna Pastuszka-Roczek
« Krążenie krwi a zdrowie seksualne mężczyzny
sirena46
11 lat temu
Jeśli odmładzanie jajników nie wiązało by się z zabiegiem chirurgicznym to może bym się na niego zdecydowała.Chociaż dla zdrowia i lepszego samopoczucia jesteśmy w stanie wiele przejść więc nigdy nie można mówić, że się na taki zabieg nie zdecydujemy.
pati25
11 lat temu
Medycyna idzie naprzód i naukowcy wynajdują coraz lepsze rozwiązania,meody.Ta metoda może okazać się ratunkiem dla wielu kobiet.Kobiety nie będą miały menopauuzy i tych przykrych objawów jej towarzyszących.
dulcynea
11 lat temu
To ciekawy artykuł , kiedyś bardzo często wycinano kobietom przydatki. Jeśli była taka potrzeba ,to dobrze ,że postęp jest wykorzystywany w medycynie . Tylko chyba nie w naszej ,krajowej. A szkoda!
Mindi
11 lat temu
Zawsze jest ryzyko nadużywania możliwości nauki. I pewna grupa lekarzy oraz panie zwariowane na punkcie swojej młodości wykorzystają to, Jednak ogólnie plusów jest bardzo dużo. Myślę, że to będzie przełom w leczeniu niepłodności i menopauzy. w wypadku gdy kobiety w ciężki sposób ją przechodzą. Może to wyeliminuje pewne choroby jak osteoporoza i męczące uderzenia gorąca.
drobina
11 lat temu
Też mam trochę mieszane uczucia na ten temat. Z drugiej strony, gdy pomyślę, jak wiele kobiet ma problemy z jajnikmi, to chyba należy się cieszyć z takich postępów w medycynie.
mejgosia
11 lat temu
Pomysłowość naukowców jest niewiarygodna! Jak tak dalej pójdzie, to kobieta w przyszłości będzie ,, wieczna”, to znaczy nie zestarzeje się , gdyż naukowcy ciągle coś wymyślają, a na pewno nie będzie dokuczać jej menopauza! Zazdrościć, czy bać się ? Sama nie wiem!