Sezonowe problemy Zdrowie

Odmiany czerniaka

odmiany-czerniaka

Czerniak jest nowotworem złośliwym skóry. Powstaje w wyniku zmutowania komórek barwnikowych wytwarzających melaninę. Nowotwór szczególnie często powstaje w obrębie znamion barwnikowych. Na rozwój czerniaka ma wpływ szereg czynników, m.in. promieniowanie UV, uwarunkowania genetyczne.

Czerniak postępuje szybko, dlatego powinien być wcześnie wykryty, aby terapia mogła odnieść skutek. Zaleca się regularne przeprowadzanie profilaktycznych badań. Występuje kilka rodzajów czerniaka, różniących się od siebie zarówno tempem zmian, lokalizacją, objawami, jak i tym, kto jest najbardziej narażony na określoną postać nowotworu.

Rodzaje czerniaka

  • Czerniak szerzący się powierzchownie – to najczęstsza odmiana tego schorzenia(60-70% przypadków), na ogół powstaje na podłożu znamion barwnikowych. Najczęściej pojawia się u osób w średnim wieku, jednak zdarzają się też przypadki zachorowań wśród dzieci. Zazwyczaj nowotwór najpierw rośnie powierzchownie a następnie – pionowo. Wtedy też dochodzi do przerzutów. U mężczyzn ta postać czerniaka umiejscawia się najczęściej na tułowiu, z kolei u kobiet – na nogach a także w błonach śluzowych.
  • Czerniak wywodzący się z plamy soczewicowatej – stanowi 5-20% przypadków; występuje głównie u osób starszych, płci żeńskiej; Ma powolny, wieloletni przebieg oraz na ogół dobrze rokuje. Objawia się jako płaska brązowa (lub brązowo – czarna) plama, umiejscowiona najczęściej na twarzy. Daje przerzuty do węzłów chłonnych.

  • Czerniak guzkowy – to jedna z najgorszych odmian czerniaka, jest odporny na leczenie. Stanowi około 10 – 30 % przypadków wszystkich zachorowań. Rozwija się zarówno ze znamion barwnikowych jak i ze zdrowej tkanki skórnej. Choroba w tej postaci postępuje szybko i ma złe rokowania, zmiany obejmują najczęściej głowę, kark czy korpus i mogą mają postać guzka który może mieć różnego rodzaju zabarwienie. Od początku guz rośnie pionowo, a przerzuty następują szybko. Nowotwór ten pojawia się częściej u mężczyzn (zwłaszcza po 50 roku życia).

Redakcja

Czerniak jest nowotworem złośliwym skóry. Powstaje w wyniku zmutowania komórek barwnikowych wytwarzających melaninę. Nowotwór szczególnie często powstaje w obrębie znamion barwnikowych. Na rozwój czerniaka ma wpływ szereg czynników, m.in. promieniowanie UV, uwarunkowania genetyczne.

  • Czerniak umiejscowiony kończynowo – lentiginalny – występuje głównie u osób w średnim wieku, zajmuje dłonie, podeszwy stóp a także macierz paznokcia. Plamy są płaskie, brązowe lub czarne i mają tendencję do powiększania się (stosunkowo powolnego) oraz przerzutów do węzłów chłonnych. Ta postać nowotworu stanowi 5 % wszystkich przypadków czerniaka.
  • Czerniak bezbarwnikowy – to bardzo rzadka postać czerniaka. Nie daje tak widocznych objawów jak inne rodzaje choroby – kolor skóry prawidłowej (lub lekko zaróżowiony) sprawiają, że bywa on bardzo późno rozpoznawany. Niestety – czerniak ten jest jedną z najcięższych postaci nowotworu. W połączeniu z późną wykrywalnością daje to wyjątkowo niekorzystne rokowania.
  • Czerniak błon śluzowych – schorzenie to zlokalizowane jest zazwyczaj na błonach śluzowych jamy ustnej. Do “:/zdrowie_2/sezonowe_problemy/czerniak_leczenie.htmlobjawów czerniaka” należy ciemna plamka lub ciemny, dobrze unaczyniony guzek (zazwyczaj niebolesny). Niestety – zazwyczaj guzek ma tendencje do szybkiego wzrostu oraz do dawania licznych przerzutów. Nie jest to więc wbrew pozorom lekka postać schorzenia.
  • Czerniak pochwy i sromu – występuje najczęściej u kobiet po 50 roku życia. Może mieć postać plamy lub guzka, z tendencją do krwawienia i występowania świądu. Umiejscowiony jest na wargach sromowych mniejszych lub w dolnej części pochwy. Szybko rośnie i daje przerzuty.

Redakcja

Dodaj komentarz