gdzie oddać psa na wyjazd

Polacy i Rosjanie to dwie europejskie nacje, które mają ogromną słabość do zwierząt, o czym świadczy liczba posiadanych przez nich pupili. Najwięcej rodaków posiada w domu psa, nieco mnie należy do grupy zafascynowanej kotami. Na trzecim miejscu wśród zwierząt domowych wybieranych przez Polaków znajdują się papugi.  Nasi bracia mniejsi to wspaniali przyjaciele. Nie wyobrażamy sobie bez nich życia. Święta to jednak czas, który spędza się w gronie rodzinnym. Aby zasiąść z rodzicami przy wigilijnej wieczerzy nierzadko trzeba przemierzyć pół Polski.  Gdzie oddać psa na wyjazd na święta?

Osoby zmechanizowane  bardzo często zabierają psa, kota lub klatkę z papugą do samochodu i zabierają je ze sobą na święta.  Nie zawsze jest to jednak możliwe, ponieważ zdarza się, że w rodzinnym domu nie ma miejsca na zwierzęcych pupili. Ponadto krewni, których odwiedzamy, mogą nie życzyć sobie obecności psów, kotów czy papug. Dużym problemem są również  alergie na sierść i pierze.  Te występują stosunkowo często i dlatego też nie zawsze istnieje możliwość zabrania zwierzaka ze sobą na święta.  Jak rozwiązać ten problem? Gdzie oddać psa na wyjazd na święta?

Gdzie oddać psa na wyjazd na święta? Skorzystaj z pomocy sąsiadki

Choć z przeprowadzonych badań wynika, że więzi sąsiedzkie powoli zanikają, wciąż można spotkać życzliwych ludzi. Pani z naprzeciwka ma małego pieska? Zapytaj ją, czy nie zostaje przez święta w domu. Jako właścicielka czworonoga z pewnością lepiej zrozumie twój problem. Zaproponuj jej dobrosąsiedzkie relacje. Ona przejmuje na czas świąt opiekę nad twoim pupilem, tym rewanżujesz się jej tym samym, gdy w lutym pojedzie do sanatorium. Osoby, które same mają zwierzęta, lepiej rozumieją problemy, na jakie napotykają ich właściciele w okresie świąteczno-noworocznym. Istnieje spore prawdopodobieństwo, że chętnie pomogą, licząc na wzajemność i podobną przysługę w przyszłości.

Nie masz obok siebie nikogo, kto posiada psa i mogłabyś poprosić go o przejęcie opieki nad twoim pupilem? Poproś sąsiadkę, której najbardziej ufasz i zaproponuj jej wynagrodzenie za wyprowadzanie czworonoga na spacer i podawanie mu świeżej karmy. Pamiętaj, aby stawka była uczciwa. Psy wymagają dużo uwagi, trzeba je kilka razy dziennie wyprowadzać na spacery, z których co najmniej jeden powinien być dłuższy.

Poproś przyjaciółkę o wyprowadzanie psa

Jeśli wyjeżdżasz na święta, ale w twojej miejscowości pozostaje wieloletnia przyjaciółka, poproś ją, żeby od czasu do czasu przychodziła do twojego mieszkania, wyprowadzała psa na spacer, dawała mu jeść i pić. Dobrze, żeby była to osoba lubiąca zwierzęta, która pogłaszcze naszego pupila i osłodzi mu choć częściowo tęsknotę za właścicielem.  Jeśli przyjaciółka mieszka blisko ciebie, np. na tym samym osiedlu, wystarczy powierzyć jej pęk kluczy do mieszkania. Jeśli natomiast musiałaby za każdym razem przejechać całe miasto, aby do ciebie dotrzeć, zapytaj, czy nie wzięłaby psa na te kilka  dni do siebie. Po powrocie odwdzięcz się jej za okazaną pomoc. W końcu to twoja przyjaciółka i sama najlepiej wiesz, jaki prezent sprawi jej radość. Możesz w ramach rewanżu zaopiekować się jej dziećmi w sylwestrową noc, kupić zestaw kosmetyków lub ulubione perfumy.

Hotele dla psów

W pobliżu dużych aglomeracji miejskich spotkać można hotele dla psów. Prowadzą je osoby, które znają się na zwierzętach. Każda doba pobytu w hotelu dla psów jest płatna, ale biorąc pod opiekę psa, należy zdawać sobie sprawę z kosztów podjętej decyzji. Tego typu placówki są prowadzone przez specjalistów. Osoby te zadbają o to, aby twój czworonóg miał ciepło, nie chodził głodny i nie był narażony na atak większych psów. Niestety, hotele dla psów mają też swoje wady. Największą z nich jest fakt, że większość tego typu ośrodków ma boksy na zewnątrz. Pies przyzwyczajony do przebywania w ciepłym, przytulnym mieszkaniu może przeżyć gigantyczny stres, gdy trafi do ciepłego boksu z dala od ludzi.  Jeśli tylko możesz temu zapobiec, zrób to. Zawsze lepiej zapłacić te same  pieniądze koleżance z pracy, sąsiadce czy dalekiej ciotce, która przygarnie czworonoga pod swój dach.

papugi nimfy

Co zrobić z papugą na czas świąt? Najlepiej oddać ją komuś pod opiekę

Na czas świątecznych wyjazdów pozostawiamy w domu nie tylko psy. Koty podobnie jak czworonogi można oddać pod opiekę sąsiadce. W ich przypadku sytuacja na ogół jest prostsza. Większość kotów nie wymaga spacerów, a swoje potrzeby załatwia w kuwecie. W przypadku papug jest jeszcze lepiej. Ptaki w przeciwieństwie do kotów można trzymać w klatce, zatem unikamy ryzyka zniszczenia mebli czy oddania moczu na obiciu skórzanej kanapy.  Papugi to bardzo mądre zwierzęta, które mają w sobie mnóstwo uroku. Jednocześnie uchodzą za stosunkowo mało problemowe, wystarczy dać im jeść i wymienić wodę na czystą.  W przypadku papug najłatwiej będzie ci znaleźć sąsiadkę, która dwa razy dziennie przyjdzie do twojego mieszkania w celu nakarmienia ptaków. Niewykluczone też, że ktoś z twoich znajomych chętnie przygarnie papugi na czas świąt do swojego mieszkania, zwłaszcza jeśli ma w domu małe dzieci.  Papugi są skore do interakcji, naśladowania dźwięków, a nawet rozmowy. To nie lada gratka dla dzieciaków.

Irmina Cieślik