Zdrowie

Odczuwasz duszności i zawroty głowy? Zobacz, co może je powodować!

przyczyny zawrotów głowy

Czujesz się gorzej? Doświadczasz duszności czy zawrotów głowy? Taki stan może wywoływać wiele czynników. Poznaj te najważniejsze i sprawdź, co możesz zrobić, żeby poradzić sobie z nieprzyjemnymi dolegliwościami.

Uczucie duszności czy zawroty głowy mogą skutecznie uprzykrzyć życie. Gdy doświadczasz takiego stanu, trudno jest o dobry humor. Zastanawiasz się, z czego to może wynikać? Oto kilka kwestii, na które powinieneś zwrócić uwagę.

Jakość powietrza, którym oddychasz

Wykonujesz ok. 16-20 oddechów na minutę. Z każdym wdechem do twoich płuc, a dalej do wszystkich komórek ciała, dostaje się tlen, ale wraz z nim również inne pierwiastki. Problem z jego jakością często pojawia się wewnątrz budynków – zwłaszcza gdy zawodzi w nich system wentylacji. Wówczas zaburzona zostaje wymiana powietrza, a to utrzymujące się w pomieszczeniu może być zanieczyszczone np. przez dym tytoniowy, rozmaite alergeny i szkodliwe bakterie. W efekcie może się pogorszyć Twoje samopoczucie. Czy duszności i zawroty głowy pojawiły się np. po wielogodzinnym przebywaniu w zamkniętym, nieprzewietrzonym wnętrzu? Jeśli tak, postaraj się wyjść na zewnątrz, by „złapać oddech”, a przy okazji otwórz okno.

Przemęczenie

Żyjesz szybko i intensywnie? Twoje dni są wypełnione stresem i trudno Ci znaleźć odrobinę czasu, żeby na chwilę się zatrzymać i odpocząć? To powszechny problem. Pamiętaj, że twój organizm potrzebuje czasu na regenerację – zdrowego snu w odpowiedniej ilości (najlepiej ok. 7-8 h na dobę), odpoczynku i spokoju. Jeśli przez dłuższy czas funkcjonujesz w nieustannym napięciu, możesz być przemęczony, a efektem przemęczenia mogą być rozmaite reakcje ze strony organizmu. Spróbuj więc zwolnić chociaż na chwilę – twoje ciało i umysł będą wdzięczne. Jak? Wybierz się na zajęcia jogi, wycisz się poprzez medytację czy – jeśli to wydaje Ci się zbyt trudne – postaw na trening uważności, a więc mindfulness. Dobrym pomysłem jest też zwiększenie aktywności fizycznej – swoje myśli „oczyścisz” np. poprzez bieganie czy trening na siłowni.

Nieprawidłowo zbilansowana dieta

Na stan zdrowia wpływ ma również to, co jesz. Z pożywieniem dostarczasz sobie nie tylko energię do działania, ale również witaminy i składniki mineralne, które wspomagają prawidłową pracę ciała.

Jeśli więc doświadczasz zawrotów głowy i duszności, zastanów się, jak wygląda twoja dieta. Czy jest zgodna z zasadami określonymi w piramidzie żywienia? Najwięcej, bo ok. 50% pożywienia mają stanowić warzywa oraz owoce, kolejne w hierarchii powinny być produkty zbożowe, następnie nabiał, mięso i tłuszcze. Czy jesz regularnie i dbasz o zróżnicowanie posiłków? Warto to robić, ponieważ prawidłowa dieta to podstawa dobrego zdrowia oraz samopoczucia.

Co zrobić, gdy duszności i zawroty głowy utrzymują się przez dłuższy czas?

Jeśli duszności, zawroty głowy czy inne niepokojące cię objawy utrzymują się przez dłuższy czas, dobrym rozwiązaniem będzie konsultacja z lekarzem. Być może są one wynikiem tego, że Twój organizm potrzebuje wyrównania poziomu określonych składników, takich jak witaminy czy mikro- i makroelementy? Na to pytanie może odpowiedzieć specjalista. Podczas wizyty u lekarza możesz zapytać m.in. o to, na czym polegają objawy niedoboru żelaza i innych istotnych składników. Lekarz podpowie, jak możesz zapewnić sobie ich odpowiednią podaż. W niektórych przypadkach rozwiązaniem może być suplementacja diety z wykorzystaniem łatwo przyswajalnych postaci witamin i makro- oraz mikroelementów.

Lekarz może również zlecić przeprowadzenie badań podstawowych oraz specjalistycznych – także tych, których wykonania wymagają objawy niedoboru żelaza. Na tej podstawie postawi diagnozę i wskaże, w jaki sposób powinieneś dbać o swój stan zdrowia.

Tekst partnera

Komentarze (2)

Zostaw komentarz