odchudzanie-podczas-menopauzy

W pierwszym okresie menopauzy zmiany hormonalne niekorzystnie wpływają na przemianę materii, co owocuje dodatkowymi kilogramami. Walka z nadwagą to prawdziwa bitwa z wiatrakami, jest jednak niezbędna, by cieszyć się zdrowiem po menopauzie.

Zmiany hormonalne uderzają w nasz system przemiany materii – ciało zaczyna gromadzić dodatkowe zapasy energii. Zmniejsza się produkcja kolagenu, co wpływa nie tylko na elastyczność skóry, ale także na układ krwionośny.

Brak kolagenu a układ krwionośny

Wiele pań uskarża się na tzw. uderzenia gorąca podczas menopauzy. Jest to naturalna reakcja obronna organizmu przed zesztywnieniem żył i tętnic. Dzięki gwałtownemu podniesieniu temperatury naczynia krwionośne rozszerzają się, zwiększa się ich przepustowość. W ten sposób ciało zapewnia sobie lepsze utlenienie wszystkich narządów oraz gimnastykuje sztywniejące naczynia.

Tracące podczas menopauzy elastyczność żyły i tętnice przyczyniają się do pogorszenia utlenienia komórek ciała. Mózg odbiera to jako sygnał do większego pobierania energii, stąd też przybieranie na wadze.

Może prowadzić do zmniejszenia światła tętnic i żył z powodu złogów cholesterolowych, a w konsekwencji do poważnych problemów zdrowotnych – nadciśnienia, żylaków, choroby zakrzepowej żył, choroby niedokrwiennej serca. Aby tego uniknąć, konieczna jest zbilansowana dieta. Ale jaka?

Joanna Pastuszka-Roczek