Kultura Styl życia

Od takich ludzi trzymaj się z daleka – David Lieberman

od takich ludzi trzymaj się z daleka

David Lieberman w swoim poradniku Od takich ludzi trzymaj się z daleka przygląda się różnym niewłaściwym zachowaniom, które powinny nas skłonić do zerwania kontaktu z drugą osobą. To książka pełna cennych uwag, po którą powinien sięgnąć każdy z nas, aby poprawić jakość swoich relacji międzyludzkich.

Jak dostrzec toksyka w swoim otoczeniu?

Toksyczni ludzie nie zawsze wydają się tacy na pierwszy rzut oka. Często wyglądają całkowicie normalnie. Mogą wręcz sprawiać wrażenie miłych i towarzyskich. Ich prawdziwe oblicze nierzadko wychodzi na jaw z czasem. Dopóki się z nimi zgadzamy i zachowujemy tak, jak sobie tego życzą, zazwyczaj znajomość przebiega bezproblemowo. Gorzej, gdy postąpimy wbrew ich woli, wówczas wychodzą z nich skrywane pokłady agresji i złośliwości.

Bierna agresja

O ile każdy z nas wie, jak zachować się w przypadku znajomej, która ciągle nas wykorzystuje, o tyle często nie wiemy, co zrobić z osobami, których zachowanie nie jest tak jednoznaczne. Koleżanka może np. przestać się do nas odzywać, odpisywać zdawkowo etc. W takiej sytuacji często nie wiemy, o co chodzi. Czy brakuje jej czasu na rozmowę z nami, czy ma do nas żal o pewne rzeczy. David Lieberman w swojej książce Od takich ludzi trzymaj się z daleka zwraca uwagę, że milczenie, odpowiadanie półsłówkami etc., jest formą biernej agresji. Tacy ludzie nie mają w sobie dość odwagi, aby skonfrontować się wprost z problemem, np. zwrócić uwagę koledze na niestosowne zachowanie, wolą więc się od niego zdystansować.

Agresja reakcją na urażone ego

Bierna agresja to jedno, a czynna to drugie. Niektórzy ludzie wybuchają złością, krzyczą z nerwów, ubliżają drugiej osobie, a wszystko to wynika z niskiej samooceny. O ile sam brak pewności siebie nie jest niczym złym, to często prowadzi do wielu niestosownych zachowań. David Lieberman zwraca uwagę na niektóre z nich. Agresja często jest reakcją na podkopanie wątłej pewności siebie danej osoby. Jeśli ktoś ma niską samoocenę, to całą pozytywną energię czerpie z zewnątrz. Lubi się otaczać ludźmi, którzy go chwalą i komplementują. Robi wiele, by zasłużyć na ich uznanie. Czasem jednak ktoś wyrazi się o nim krytycznie, wszystko jedno czy w sposób uzasadniony, czy nie. Pewność siebie takiej osoby sypie się jak domek z kart, przez co reaguje ona agresją.

Dlaczego logika powinna przeważać nad ego?

David Lieberman nie krytykuje osób z niską samooceną. Wielu z nich bowiem wykształciło w sobie zdolność do logicznej analizy sytuacji. Nie poddają się one swojemu ego, które ucierpiało w wyniku konfrontacji, ale kierują rozumem. Dochodzą do wniosku, że komentarz drugiej osoby był po prostu złośliwy i stanowił reakcję na zwrócenie jej uwagi na niestosowne zachowanie.

Cenny poradnik psychologiczny

David Lieberman ma na swoim koncie wiele poradników psychologicznych. Wszystkie one cieszą się dużą popularnością. Nic dziwnego, wszak poruszają niezwykle istotną tematykę, a dzięki wykorzystaniu prostego języka zawarte w nich informacje są łatwe do zrozumienia. Od takich ludzi trzymaj się z daleka to książka, po którą warto sięgnąć, aby dostrzec, które z naszych relacji są toksyczne i wymagają zerwania. Nie warto bowiem męczyć się z cudzą, nieuzasadnioną agresją. Taka osoba musi sama popracować nad swoją samooceną. Wielu ludzi ma za sobą trudne przeżycia, mimo to potrafią szanować innych.

Komentarze (3)

Goplana

4 tygodnie temu

Ja ostatnio odkryłam, jak bardzo toksyczna jest moja koleżanka, która wykorzystywała mnie na każdym kroku. W końcu zerwałam z nią kontakt.

Rosia58

4 tygodnie temu

Niestety, w naszym otoczeniu nie brakuje toksyków. Sama mam ich sporo, ale staram się z nimi nie utrzymywać kontaktu.

Zostaw komentarz