Uroda

Od czego zależy kolor szminki na ustach?

Od czego zależy kolor szminki na ustach

Która z nas czasem nie trafiła na pomadkowy niewypał? Obejrzałyśmy filmik popularnej vlogerki makijażowej, szminka nam się spodobała, zamówiłyśmy taką samą. Czar jednak prysł przy pierwszym makijażu. Pomadka nijak nie wyglądała tak jak na filmiku czy swatchach. Od czego zależy kolor szminki na ustach?

Od pH skóry

Każda z nas ma inny odczyn skóry. Choć mówi się, że skóra powinna mieć kwaśne pH, czyli poniżej 7, to jednak u każdej z nas odczyn przyjmuje nieco inną wartość. Pigment zawarty w szmince może oksydować pod wpływem pH. Może też ulegać reakcji redukcji, dzięki czemu zmienia odcień. Zresztą sama wiesz, jak jest ze zwykłym burakiem. Gdy dodasz do barszczu odrobinę octu, czyli go zakwasisz, utrzymasz czerwone zabarwienie zupy. Jeśli tego nie zrobisz, zupa stanie się różowa lub nawet brązowawa. Podobnie jest ze szminkami.

Od czerwieni wargowej

Jeśli masz bardzo jasne usta, to jasny róż będzie wyglądał na nich szlachetnie. Ale jeśli masz ciemniejszą czerwień wargową, uzyskasz nieco inny odcień po aplikacji pomadki. Pamiętajmy, że każda z nas ma nieco inaczej zabarwione usta i to, co jest u nas trupio blade, u kogoś może prezentować się twarzowo.

Od typu urody

Także to, jaki mamy typ urody, wpływa na odbiór koloru szminki. Jeśli mamy bladą cerę, czarne włosy, to typowe nudziaki będą u nas wyglądały jak u topielicy. Natomiast przy opalonej cerze okażą się strzałem w dziesiątkę.

Od mikroflory warg

Na naszych ustach żyją bakterie, nie są to na ogół żadne mikroorganizmy chorobotwórcze, tylko stanowiące naszą naturalną barierę ochronną. Wytwarzają one nierzadko kwas mlekowy oraz inne metabolity, które mogą wchodzić w interakcję ze składnikami pomadek, głównie z ich pigmentami, zmieniając tym samym kolor szminki na naszych ustach.

Od oświetlenia

Pamiętaj, że to, co widzisz u vlogerek makijażowych, może być nieco przekłamane przez mocne światło wykorzystywane do nagrywania filmików na YouTube. Choć są to lampy imitujące światło dzienne, to mogą zakłócać odbiór kolorów, podobnie jak ustawienia samej kamery. Zawsze staraj się obejrzeć daną szminkę na żywo, bo wtedy może sama ocenić, czy nie jest za ciemna czy zbyt ciepła.

Dodaj komentarz