Czy wiesz że...? Zdrowie

Oczy mapą Twojego organizmu

oczy-mapa-twojego-organizmu

Czy wiesz, że stan zdrowia człowiek można wyczytać z jego oczu? Nasze oczy to nie tylko zwierciadło duszy, ale także ciała. Umiejętnie odczytując zmiany w tęczówce możemy rozpoznać choroby organizmu zanim jeszcze wykażą je badania.

Jak wykonać samodzielne badanie oczu?

Wiele osób uważa, iż kolor tęczówki jest uwarunkowany tylko określoną dawką barwnika naszych oczu, która jest stała i niezmienna. Nic bardziej mylnego, zdarzyć się wszak może, że oczy z czasem zmienią swoją barwę w sposób diametralny (z niebieskich na brązowe i odwrotnie). Dzieje się tak na przykład pod wpływem pokarmów, które spożywamy, a także pod wpływem różnych chorób.

Generalnie przyjmuje się, że barwa niebieska oka świadczy o predyspozycjach do wrzodów żołądka, reumatyzmu, artretyzmu, a właściciel takich oczu może zmagać się z dolegliwościami tarczycy, nerek oraz układu oddechowego. Szaroocy i zielonoocy według irydologów mają natomiast skłonności do chorób układu pokarmowego i trawiennego. Tymczasem ludzie o oczach piwnych bądź brązowych mogą spodziewać się, że będą podatniejsi na choroby związane z wątrobą i układem krążenia.

Plamki, kreski i pierścienie w obrębie tęczówki

Rano, zanim nałożymy makijaż i zjemy śniadanie, poświęćmy kilka minut na przestudiowanie wyglądu naszych oczu. Przede wszystkim przyjrzyjmy się w dobrym świetle czy na naszych tęczówkach nie znajdują się nadprogramowe plamki.

Kropeczki w kolorze jasnoorzechowym są symptomem kłopotów z nerkami, w kolorze brązowym – chorób wątrobowych, zaś czarne plamki, mogą sygnalizować zmiany nowotworowe w organizmie.

Widoczne na tęczówkach kreski, biegnące w kierunku źrenicy, mogą oznaczać zaburzenia metabolizmu.

A. Złotkowska

Czy wiesz, że stan zdrowia człowiek można wyczytać z jego oczu? Nasze oczy to nie tylko zwierciadło duszy, ale także ciała. Umiejętnie odczytując zmiany w tęczówce możemy rozpoznać choroby organizmu zanim jeszcze wykażą je badania.

Badając się samodzielnie, pamiętajmy, że tęczówka jest wrażliwa na wszelkie zmiany. Jeśli przyjmujemy więc leki, na oku mogą uwidocznić się związane z tym zmiany. Stosowanie np. środków bogatych w żelazo powoduje pojawienie się na tęczówce brunatnego zabarwienia, zaś kwas salicylowy i jego pochodne nadają jej odcień szarawy.

Zaburzenia gospodarki wapniowej jesteśmy w stanie dostrzec poprzez tworzenie się wąskich pierścieni wokół tęczówki. Jeśli natomiast pierścienie te są kurczowe i jakby chropowate, może to oznaczać, że dana osoba jest podatna na stres i nerwice.

Obwódki dystroficzne na tęczówkach oka, to niestety symptom miażdżycy. Nie należy ich jednak mylić z ciemnymi pierścieniami, które pojawiają się jako oznaka gromadzenia toksyn w skutek zwolnionej przemiany materii.

Oczywiście, samodzielne badanie oczu nie zastąpi diagnozy lekarskiej czy profesjonalnych badań, dlatego nie należy rezygnować z wykonywania okresowych badań profilaktycznych.

A. Złotkowska

Komentarze (12)

Mindi

11 lat temu

Miałam kiedyś okazję i miałam badane oczy, diagnoza się potwierdziła, choć na początku także powątpiewałam. Wielka szkoda, że tak mało wykorzystuje się takie możliwości. Ile chorób może udałoby się wykryć na czas. Niestety lekarze ogólnie nie lubią zlecać badań profilaktycznych, cokolwiek by się na ten temat mówiło i ostrzegało.

marbel63

11 lat temu

Może kolor oczu nie ma znaczenia, ale po oczach można rozpoznać ogólny stan organizmu człowieka. Czyż nie po oczach można rozpoznać, że ktoś jest chory i ma gorączkę? Po oczach rozpoznamy, że ktoś się nie wyspał, albo ma…kaca…alkoholowego, albo nikotynowego. Rozszerzone źrenice wskazują na spożycie narkotyków, zamglone na ogólne zmęczenie, wytrzeszczone na nadczynność tarczycy itd. Lekarz powinien patrzeć na pacjenta i m.in. na jego oczy, a nie wbijać wzrok w kartotekę…

pati25

11 lat temu

Ja jeszcze nigdy nie byłam u irydologa.Może i są fachowcy,którzy dobrze się na tym znają.Ale czy wykryją wszystkie choroby.Chyba nie…Chociaż nie orientuję się w tym temacie i za bardzo w to nie wierzę

filodendron

11 lat temu

Na pewno coś w tym jest. Po oczach widać jak się człowiek czuje i czy jest chory. Dziś źle się czuje i widzę, oczy są jakby wyblakłe inne niż normalnie .Mówi się ,że „oczy są zwierciadłem duszy”,a zapewne także informują o stanie zdrowia.

Emilly27k

11 lat temu

Coś w tym musi jednak być skoro specjaliści tak mówią. Moje oczy są jasnozielone, więc nie mam problemów z układem pokarmowym:)

Basiek

11 lat temu

Gdzie wyczytałyście w artykule, że kolor oczu wpływa na wątrobę? Przecież tu chodzi o NADPROGRAMOWE plamki, czyli takie, których wcześniej nie było i teraz są i co one oznaczają.

I to akurat się sprawdza, te przebarwienia, obwódki wokół źrenic, plamki na tęczówkach i na samym oku faktycznie wskazują na choroby.

pati25

11 lat temu

drobina napisał(a):
> Nie wierzę, że predyspozycje do chorób uwarunkowane są kolorem ooczu.

Ja też w to nie wierzę.Bo według irydologów powinnam mieć skłonności do chorób układu pokarmowego i trawiennego.A nie mam żadnych poblemów.Może warto samemu nauczyć się czytać z oczu.

mejgosia

11 lat temu

najlepszymi irydologami są rosjanie, jakiś czas temu miałam przyjemność podać się takiemu badaniu i już wtedy zauważył blade pierścienie, co oznaczało kłopoty miażdżycowe! Po kilku latach choroba się rozwinęła no i została zdiagnozowana!
Irydologia to bardzo mądra nauka i dobrze by było gdyby każdy lekarz pierwszego kontaktu przeszedł kurs podstawowy , łatwiej i szybciej mógłby diagnozować pacjenta!

panienka

11 lat temu

Kiedyś o tym czytałam książkę, to się sprawdza! Tu chodzi o predyspozycje. Ilość i rodzaj barwnika w oczach mówi o tym ile np. w orgranizmie jest betakarotenu i innych substancji, które nie tylko nadają barwę ale przede wszystkim biorą udział w różnych procesach. Zauważcie że tu chodzi o skłonności do chorób a nie jest powiedziane, że jak masz niebieskie oczy to będziesz chorować na to, to i to. Jeśli natomiast chodzi o plamki na oczach to należy patrzeć tylko na te, które pojawiły się nagle, a nie przebarwienia które mamy od lat, bo nikt nie ma jednolitych tęczówek.

filodendron

11 lat temu

Nie jestem przekonana, że z oczu wszystko można wyczytać – uczucia można ,ale czy choroby też ? Nie wszystkie.

drobina

11 lat temu

Jakoś do mnie nie przemawia ten artykuł. Nie wierzę, że predyspozycje do chorób uwarunkowane są kolorem ooczu.

Zostaw komentarz