Kultura Styl życia

Ocean uczuć – Mariola Sternahl

Ocean uczuć

Mariola Sternahl w swojej powieści Ocean uczuć nie boi się podejmować trudnych tematów. Choć w mediach nieustannie mówi się o tym, jak Polacy są rodzinnym narodem, a hasło dotyczące obrony polskiej rodziny stało się bardzo nośne w kampanii prezydenckiej, to niewiele mówi się o realnych problemach. A tych jest całe mnóstwo. Prawdziwe dramaty rozgrywają się za zamkniętymi drzwiami mieszkań, nierzadko wśród osób dobrze sytuowanych. Ocean uczuć ukazuje niezwykle życiową historię.

Niekochane dziecko

Anna nigdy nie czuła się kochana. Po odejściu ojca zostaje porzucona przez matkę i skazana na wychowywanie w domu babki.  Ta okazuje się osobą niezwykle okrutną, stosującą przemoc psychiczną. Annie nie wolno nawet spotykać się ze znajomymi. Jej każdy krok jest kontrolowany i mocno krytykowany. Swoją cegiełkę do nieszczęścia Anny dokłada też ojciec alkoholik. Sytuacja młodej kobiety ulega poprawie, gdy poznaje Antona. Ten młody mężczyzna obdarza ją miłością. Czy jednak Anna po tak traumatycznych przeżyciach, jakich doświadczyła, będzie potrafiła kochać drugiego człowieka?

Przemoc domowa – rak toczący polską rodzinę

Ocean uczuć to historia o rodzinnych dramatach. Choć trudno w to uwierzyć tym, co zagraża polskiej rodzinie wcale nie są pary LGBT, ale przemoc. Ta może przybierać rozmaite formy. Może wiązać się z naruszaniem nietykalności cielesnej i biciem. Jednak zazwyczaj jest bardziej zakamuflowana. Przybiera formę znęcania się psychicznego lub wykorzystywania przewagi materialnej.

Gdy opiekunowie nie zaspokajają potrzeb dziecka

Nie wszystkie dzieci wychowywane są w dobrych, kochających rodzinach, które zapewniają im poczucie bezpieczeństwa i wszystkie niezbędne potrzeby życiowe. Często rodzic czy dziadek, czyli osoby, które powinny stanowić bezpieczną przystań, okazują się największymi wrogami. Osobami zdolnymi do największych podłości.

Alkoholizm w polskich rodzinach

Dużym problemem w polskich rodzinach jest alkoholizm. Nie dotyka on wyłącznie osób z nizin społecznych, lecz także dobrze sytuowanych członków naszego społeczeństwa. Po paru głębszych rodzic lub dziadek staje się agresywny i wyładowuje swoją złość na słabszych od siebie.

Rodzina dysfunkcyjna a psychika dziecka

Wychowywanie w dysfunkcyjnej rodzinie zawsze odbija się negatywnie na psychice dziecka, gdy to wkracza w dorosłe życie. Często ma problem z zaufaniem i poczuciem bezpieczeństwa. Choć nic mu już nie grozi, taki człowiek nieustannie odczuwa lęk i myśli o realizacji najgorszych scenariuszy. Ciężko stworzyć mu dobry, satysfakcjonujący związek. Gdy jest dobrze, czuje, że coś jest nie tak. Przecież taka osoba wychowała się w bardzo niepewnych warunkach. Jednego dnia dziadek był super, drugiego napił się i wyłącznie ranił.  Brak takiej emocjonalnej huśtawki w dobrym związku może sprawiać, że osoba z dysfunkcyjnej rodziny nic z tego nie rozumie.

Ocean uczuć, czyli lektura obowiązkowa

Ocean uczuć to książka, po którą powinien sięgnąć każdy odpowiedzialny człowiek, aby przekonać się, ile zła dzieje się dookoła nas. Potrzebujemy rozwiązań systemowych, które pomogą ofiarom przemocy domowej. Mariola Sternahl stworzyła niezwykle dojrzałą książkę. Na niespełna 300 stronach zawarła to, co najważniejsze.

Komentarze (4)

Lanza

1 rok temu

Niestety, przemoc i picie to codzienność wielu polskich dzieci. Od lat nic się z tym nie robi w imię źle pojętej jedności rodziny.

Rosia58

1 rok temu

Niestety, w Polsce przemoc domowa jest szerzącą się patologią. Ofiary często nie mogą liczyć na realne wsparcie, więc trwają w takiej sytuacji całymi latami.

Zostaw komentarz