Kultura Styl życia

Ocalić życie – Zofia Ossowska

ocalić życie

Ocalić życie to powieść, która łączy w sobie elementy historyczne z obyczajowymi. W związku z tym będą z niej zadowolone zarówno miłośniczki literatury kobiecej, jak i osoby preferujące książki poświęcone wydarzeniom sprzed lat.  Zofia Ossowska napisała świetną powieść, która idealnie nadaje się na scenariusz filmowy.

Ucieczka przed egzekucją

Jest rok 1942, kiedy to trwa II wojna światowa i masowe egzekucje na Żydach. Tego dnia do drzwi domu Rzewnickich puka rodzina polskiego pułkownika. Mężczyzna ukrywał  okolicznych Żydów, aby ci mogli uniknąć śmierci.  Niestety, teraz ich życie znajduje się w niebezpieczeństwie. Przerażeni ludzie błagają Rzewnickich o schronienie. Udzielenie im pomocy mogłoby ściągnąć nieszczęście na całą rodzinę. W związku z tym Rzewniccy decydują się pomóc tylko dwójce najmłodszych dzieci. Pozostałe osoby muszą zdać się na własne siły i uciekać.

Niemcy niszczący życie Polaków

Po jakimś czasie w domu Rzewnickich zjawiają się Niemcy. Ci zabierają na przesłuchanie Antoniego. Niestety, choć mężczyzna zostaje wypuszczony nazajutrz, nie umie dojść do siebie. Jego życie zmienia się na zawsze.

Czy prawda zawsze wyzwala?

Przenosimy się do roku 1989. Maria Wysocka wraz z rodziną mieszka w Nieckowie pod Tarnowem. To miejsce traktuje jako swoje. Tu się urodziła i wychowała. Gdy pewnego dnia otrzymuje list, który odkrywa przed nią pewne tajemnice z przeszłości, jej życie zmienia się nie do poznania. Czy uda jej się pokonać demony? Czy znajomość prawdy zawsze jest tak dobra, jak mogłoby się wydawać? A może czasem lepiej żyć w niewiedzy?

Ocalić życie to świetnie skonstruowana powieść obyczajowa z elementami historii Polski. Jest to lektura, która głęboko porusza czytelnika. Znajdziemy tu bowiem nawiązanie do masowych egzekucji, jakie były dokonywane na Polakach i Żydach w lesie Buczyna w Zbylitowskiej Górze.  Dramatyczne wydarzenia z 1942 roku zmieniają na zawsze życie Rzewnickich oraz ich córki, Marii, która po latach odkrywa wstrząsającą prawdę.

Komentarze (2)

Zostaw komentarz