objawy-ostrogi-pietowej

Ostroga piętowa to potoczna nazwa entezopatii ścięgna podeszwowego. Jest to powstająca w wyniku zwyrodnienia narośl kostna (utworzona ze złogu mineralnego). Zmiana zwyrodnieniowa dotyka okolic wyrostka przysadkowego guza piętowego kości piętowej.

Powoduje ona zapalenie rozcięgna podeszwowego, a to z kolei – ból w okolicach pięty, który ogranicza, a wręcz uniemożliwia poruszanie się. W pierwszym okresie choroby wyczuwalne jest również charakterystyczne mrowienie. Choć początkowo dolegliwości pojawiają się tylko przy przeciążeniu pięty czy dużym wysiłku, to z czasem ból nasila się, i występuje nawet przy niewielkim obciążeniu lub w czasie spoczynku (promieniując wzdłuż zginacza palucha). Jest to typowa konsekwencja rozwijającego się stanu zapalnego.

Wykrycie ostrogi piętowej jest możliwe dzięki badaniu u ortopedy. Dodatkowo może on zalecić wykonanie zdjęcia rentgenowskiego – można na nim zaobserwować narośl, utworzoną ze zgromadzonych złogów wapiennych (o charakterystycznym kształcie przypominającym „kieł rekina”) biegnącą od guza pięty ku przodowi i powiększającą się.

Długość narośli zazwyczaj wynosi około 6 mm, jednak są przypadki, gdy urasta do 20 mm. Co istotne, jej wielkość nie wpływa znacząco na dolegliwości bólowe, choć może powodować dyskomfort.

Do grup najbardziej zagrożonych pojawieniem się ostrogi piętowej są osoby w wieku średnim oraz starszym, cierpiące na nadwagę bądź otyłość, przeciążające ścięgno intensywnym (lub nieprawidłowo wykonanym, np. z pominięciem rozgrzewki) treningiem. Ryzyko zwiększa również noszenie butów na wysokich obcasach, a także płaskostopie.

Redakcja