ABC Odżywiania Dieta

Objawy niedoboru witamin z grupy B, cz. I

objawy-niedoboru-witamin-z-grupy-b-cz-i

Witaminy z grypy B odgrywają wielką i ważną rolę w naszym organizmie. Należą do związków rozpuszczalnych w wodzie, dlatego łatwo je wypłukać nie tylko z pożywienia, ale i z naszego organizmu. Wsłuchaj się w swoje ciało, aby zdiagnozować, czy nie masz niedoboru tych witamin.

Kompleks witamin B

Chociaż niektóre funkcje poszczególnych witamin z grupy B pokrywają się, to jednak każda z nich ma swój własny profil działania, i nie można zastąpić jednej drugą. Od odpowiedniego poziomu witamin zależy:

  • prawidłowa praca centralnego układu nerwowego i przewodu pokarmowego,
  • praca komórek nerwowych,
  • procesy trawienia dając objawy zaparć,
  • uczucie osłabienia,
  • nerwowość

Jedząc wysoko przetworzoną żywność, a w tym: duże ilości rafinowanego cukru, oczyszczonej mąki, białego ryżu. Do tego pijąc alkohol, kawę, stosując środki antykoncepcyjne, zażywając tabletki nasenne czy antybiotyki, możemy być pewni, że brakuje nam witamin z bezcennej grupy B.
Śledząc najważniejsze z nich, łatwiej zrozumiemy własne problemy.

Witaminowy niezbędnik

  • B1 – tiamina
    Pełni ważną rolę w procesie trawienia węglowodanów. Jest motorem dobrego usposobienia, zapewnia optymistyczne nastawienie, pomaga pokonać stresy oraz usuwa niepokój. Jest bardzo wrażliwa na działanie ciepła i chlorowanej wody.
  • B2 – ryboflawina
    Wzmacnia wzrok, zapewnia zdrowy wygląd skóry, ułatwia wchłanianie żelaza, sprzyja płodności, co ciekawe – zmniejsza apetyt na słodycze. Jej niedobór sygnalizują zajady, nadżerki jamy ustnej, zapalenie języka, czerwone swędzące spojówki oczu, zaćma, łuszczyca. Jest bardzo wrażliwa na światło.

  • B3 – niacyna
    Towarzyszy przemianie składników odżywczych, przyspiesza trawienie, poprawia krążenie, zmniejsza stężenie cholesterolu. Jest niezbędna do utrzymania zdrowego układu nerwowego i prawidłowych funkcji psychicznych. Niedobory objawiają się obecnością wyprysków, biegunką, niemiłym zapachem z ust, bólami stawów, głowy, utratą poczuci humoru. Niacyna jest bardzo wrażliwa na antybiotyki. Zastosowanie na tą witamin e rośnie w okresie ciąży i karmienia.
  • B4 – kwas foliowy
    Pełni kluczową rolę w przemianach metabolicznych. Niedobór kwasy foliowego powoduje zapalenie języka, nudności, biegunki. Na brak tej witaminy szczególnie narażone są kobiety w ciąży, niemowlęta, dziewczęta w okresie dojrzewania, osoby będące w ciągłym stresie oraz w podeszłym wieku. Brak kwasu foliowego powoduje niebezpieczeństwo poważnych wad wrodzonych. Dlatego też wszystkie kobiety w okresie rozrodczym powinny zwracać szczególną uwagę na zaspokojenie tego związku.
  • B5 – kwas pantotenowy
    Stymuluje czynności nadnerczy, zapobiega zmęczeniu, zmniejsza odczucie stresu, zwiększa produkcję przeciwciał, pomaga w zwalczeniu infekcji, sprzyja płodności oraz łagodzi skutki antybiotyków. Niedobór powoduje spadek poziom u cukru, przygnębienie, bóle mięśni i stawów, zaburzenia trawienia, zaparcia, wrzody oraz zmiany skórne.

Drogie Panie, w drugiej części artykułu dowiecie się o objawach niedoboru kolejnych 6 witamin z grupy B.

Zuzanna Górka

Komentarze (7)

mejgosia

12 lat temu

może to dziwnie zabrzmi, ale ja i moja córka (pewnie ma to po mamusi) wiemy jakich witamin nam brakuje, bo nasze organizmy sme nam to sygnalizują, a objawia się to tak, że czasami mam straszną ochotę na np. brokuła.Brokuły są cennym warzywem, zawierają m. in.: sód, potas, wapń, żelazo, fosfor, chlor, karoten, witaminy: B1, B2, C; kwasy: nikotynowy, pantotenowy i foliowy.A moja córcia gdy miała 3 latka,powiedziała ,,jabusko bym sobie zjadła”i już wiedziałam że zaczyna się przeziębienie. Gdy dzisiaj widzę że w torbie ma mandarynki, pomarańcze, lub jabłka, to wiem że będzie chora.ja mam też taki wilczy apetyt czasami na ryby i to obojętnie w jakiej postaci.

GloriaVictis

12 lat temu

Bardzo ciekawy artykuł, przeczytałam go z przyjemnością, lubię takie informacje w pigułce- krótko, zwięźle i na temat.

drobina

12 lat temu

Bardzo dziekuję za ten artykuł. Witaminy z grupy B biorę dosyć często i widzę, że to dobry wybór. Z niecierpliwością czekam na drugą część artykułu o witaminach z tej grupy.

tereska56

12 lat temu

Cieszę się, że pojawił się tak szczegółowy artykuł. Z ciekawością go przeczytałam. Bo wielu z tych informacji po prostu juz nie pamiętałam. Czekam na kolejna część.

pati25

12 lat temu

Świetny artykuł.I pomocny.Witaminy z grupy B pełnią ważną rolę.Brak tych witamin w naszym organiźmie prowadzi do powstania wielu chorób,wielu dolegliwości.Często wtedy sięgamy po te witaminy w tabletkach.A lepiej jak włączymy je do naszej diety jedząc odpowiednie produkty

basia4ab

12 lat temu

Bardzo dobry artykuł.Dopóki człowiek jest zdrowy, nic mu nie dolega, to nie zwraca uwagi co je i jakie witaminy z posiłkiem zjada.Dopiero jak wystąpią oznaki choroby, wtedy zastanawia się czego organizm się domaga i jakich składników jemu brakuje.Wtedy zazwyczaj się posiłkujemy tabletkami, bo to jest wygodny sposób dostarczenia witamin,ale musimy sobie wtedy zdać sprawę, że po co jeść garściami witaminy w tabletkach, można spróbować wprowadzić zmiany w jadłospisie.Może właśnie taki sposób zmian w jadłospisie, będzie bardziej skuteczny i zdrowy.ja teraz dużo zmian właśnie do żywienia wprowadziłam.Jemy dużo surówek,szczególnie teraz o tej porze z kiszonej kapusty z różnymi dodatkami nasion.Chleb jak piekę, dodaję dużo otrębów żytnich,pszennych i nasion.Wprowadziłam do jadłospisu ser biały z dodatkami różnych jarzyn i ryby.Basia

Zostaw komentarz