Kobieta na rynku pracy Psychologia

Co o twojej osobowości mówi wygląd biurka?

zawartość biurka a osobowość

Większość osób nie zastanawia się nad wyglądem swojego biurka. Tymczasem nieprzywiązywanie wagi do jego zawartości stanowi poważny błąd, ponieważ to, co na nim przechowujemy świadczy o naszej osobowości. Przyglądając się twojemu stanowisku pracy, można wywnioskować, czy jesteś bałaganiarzem oraz czy lubisz doprowadzać sprawy do końca. Co o twojej osobowości mówi wygląd biurka?

Zazwyczaj widząc, że u kogoś na biurku panuje porządek, myślimy, że mamy do czynienia z człowiekiem dobrze zorganizowanym, który starannie wykonuje swoją pracę. To niewątpliwie cechy osobowości szczególnie poszukiwane w niektórych zawodach. Księgowa, radczyni prawna czy dyrektorka banku powinna być osobą sumienną, rzetelną i uporządkowaną. Od jej pracy i porządku w dokumentach zależy bowiem naprawdę wiele.  Jeśli gdzieś zapodzieje się faktura, firma może mieć poważne problemy z kontrahentami i kontrolą skarbową. Jednak cechy, które są pożądane w pewnych zawodach, w innych mogą zostać niedocenione. Co ciekawe, zaledwie 11% najlepiej wynagradzanych pracowników może pochwalić się idealnym porządkiem na biurku. Pozostałe 89% to przedstawicieli zawodów, które w dzisiejszych czasach muszą wykazywać się nie lada kreatywnością. W ich przypadku artystyczny nieład na biurku może świadczyć o umiejętności radzenia sobie w różnych niecodziennych sytuacjach.

Co o twojej osobowości mówi wygląd biurka?

Pamiętaj jednak, iż twoje biurko jest bacznie obserwowane przez kolegów z pracy, którzy na podstawie jego zawartości nierzadko wyciągają daleko idące wnioski.  Nie jest w dobrym smaku zastawianie miejsca pracy prywatnymi drobiazgami. Z drugiej strony pozostawienie biurka w stanie surowym, bez jakiegokolwiek personalnego drobiazgu, może świadczyć, że obecną pracę traktuje się tylko jako pewien etap w życiu, który planuje się zmienić. Jak zatem wybrnąć z tej niełatwej sytuacji? Najlepiej postawić jedno zdjęcie, np. z ukochanym psem lub papugą. Z jednej strony świadczy ono do przywiązania do miejsca pracy, z drugiej nie odsłania zanadto twojej prywatności.  Zwierzęta zawsze budzą pozytywne skojarzenia, ludzie je lubią, dlatego też możesz być pewna, że portret nimfy czy yorka nie narazi cię na nieprzyjemne komentarze.

 co wolno trzymać na biurku w pracy

Co wolno trzymać na biurku w pracy?

Umiejętne śledzenie zawartości biurka i interpretacja posiadanych danych pozwala  poznać zasady rządzące przedsiębiorstwem, w którym właśnie rozpoczęliśmy pracę. W niektórych firmach rzeczą niepożądaną jest zadawanie zbyt wielu pytań nt. zajęć współpracowników. Jeśli nie chcesz popełnić faux pas ani wyjść na osobę ciekawską, popatrz na to, co ludzie trzymają na swoich biurkach.  Z pewnością bez trudu rozpoznasz miejsce pracy kierownika lub szefa.  Więcej o jego osobowości powie ci analiza zawartości jego miejsca pracy. Jeśli szef trzyma na biurku tylko komputer, notes i długopis, prawdopodobnie masz do czynienia z chłodnym profesjonalistą, który twardo oddziela życie prywatne od zawodowego i oczekuje tego samego  od swoich współpracowników. Taki szef raczej nie zrozumie, dlaczego w trakcie pracy spoglądasz na prywatnego smartfona.  Zorientuj się w zasadach funkcjonowania firmy. W niektórych biurach panuje luźna atmosfera – tak zazwyczaj jest w branży kreatywnej – redakcjach internetowych, agencjach reklamowych czy w firmach zajmujących się SEO. Właściciele tego typu przedsiębiorstw zwracają się do wszystkich po imieniu, co ułatwia komunikację i z reguły nie mają nic przeciwko, jeśli okazjonalnie wyślesz SMS-a do męża z zapytaniem o stan zdrowia dziecka. Pamiętaj jednak o tym, aby niezależnie od charakteru szefa nie nadużywać jego życzliwości.

Artystyczny nieład na biurku – co mówi o naszej osobowości?

Szef, który na biurku ma artystyczny nieład, może być świetnym zarządcą, który skupia się na rzeczach istotnych – rozwiązywaniu bieżących problemów firmy, kontakcie z wiodącymi klientami. Taka osoba zazwyczaj przykłada większą wagę do pracowników, ich samopoczucia, ponieważ zdaje sobie sprawę, że stanowią oni najcenniejszy kapitał każdego przedsiębiorstwa. Z takim szefem porozumiesz się w kwestii urlopu. Pamiętaj jednak, że tacy ludzie nie znoszą kłamstw. Jeśli przyznasz się do  błędu, ten zapewne zostanie ci wybaczony. Gorzej, gdy będziesz iść w zaparte, że to nie ty pomyliłaś terminy spotkania.

Śledzenie zawartości biurek współpracowników może też pomóc w nawiązywaniu znajomości. Jeśli  widzisz, że jedna z dziewczyn ma na biurku zdjęcie nimfy, a ty zajmujesz się ich hodowlą, już macie wspólny temat do rozmowy podczas lunchu. Szef trzyma na biurku zdjęcie z wielkim okoniem? Prawdopodobnie jest zapalonym wędkarzem. Pamiętaj, że ludzie lubią rozmawiać o swoich pasjach, jeśli poruszają ten temat w twojej obecności, podświadomie zaczynają darzyć cię większą sympatią.

Czyste biurko to podstawa

Niezależnie od tego, gdzie pracujesz, powinnaś zadbać jednak o to, aby na biurku było czysto i schludnie. Niedopuszczalne są plamy z kawy czy kefiru, resztki jedzenia leżące na biurku, brudne kubki, puste butelki i podarte kartki. Śmieci zawsze lądują w koszu, a brudne naczynia myjemy przed wyjściem z pracy. Staramy się też przecierać biurka mokrą szmatkę i czyścić ekran komputera  oraz wycierać z kurzu telefon. Papiery, nawet jeśli jest ich sporo, układamy w kupkę tak, aby uniknąć wrażenia totalnego chaosu.

Marlena Skóra

 

Komentarze (6)

Mindi

5 lat temu

Moje burko potrafi wyglądać bardzo różnie, pewnie też jest tak z moją osobowością. Teraz moje biurko mówi, że jest w niedoczasie i jestem rozkojarzona 🙂

Emilly27k

5 lat temu

Miło jest to przyjemnie kiedy panuje ład i porządek. Najlepiej kiedy czujemy się w momencie kiedy sami wykonujemy porządki:)

pati25

5 lat temu

Na moim biurku czy to w byłej pracy czy w domu zawsze był i jest porządek.Znajdują się tylko potrzebnne rzeczy,które potrzebuję.Sama jestem uporządkowaną osobą.

Emilly27k

5 lat temu

U mnie jest porządek. Zawsze pod tym względem dbałam,aby na moim stanowisku panował porządek pod każdym względem. Biurko mówi o mnie wiele, ale najczęściej korzystam z niego w domu. Dbam o niego. Lubię to robić. Nie stanowi to dla mnie problemu miejsc, w których pracuje:)

filodendron

5 lat temu

A u mnie jest artystyczny nielad, w którym jednak się idealnie orientuję, Wiem, gdzie co leży, szybko odnajduje to co trzeba 🙂

dulcynea

5 lat temu

Na moim biurku panuje idealny porządek .
Jest czysto i sterylnie, myślę że z boku mogę wyglądać na zimną profesjonalistkę.
Nie życzyłabym sobie , aby ktoś zajrzał do wnętrza mojego biurka .
Nie ma tam bałaganu, ale chaos jest straszny . Już od kilku tygodni obiecuję sobie, że go ogarnę . I na tych obietnicach się kończy 🙁 🙁 🙁

Zostaw komentarz